Nástup nového poslanca Mestského zastupiteľstva v Spišskom Podhradí (okres Levoča) poznamenali emócie a otvorená konfrontácia. Nový poslanec je v súdnom spore s mestom. Podhradský viceprimátor je presvedčený, že ide o konflikt záujmov a nezlučiteľnosť funkcií poslanca a zamestnanca mesta.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Na ostatnom vlaňajšom rokovaní mestského parlamentu sa poslaneckého mandátu vzdal Miroslav Varšo (nez.). Na jeho miesto podľa volebných výsledkov nastúpil náhradník Martin Sereday (nez.).
Sereday žaluje mesto za neplatné ukončenie pracovného pomeru, ku ktorému došlo ešte v roku 2010. Na prvom tohtoročnom rokovaní skladal poslanecký sľub.
Trojčlenná mandátová komisia osvedčila zloženie sľubu. Viceprimátor Michal Kapusta (KDH) sa vzápätí obrátil na nového poslanca s troma sugestívnymi otázkami. Tie ihneď v pléne vyvolali emotívne a konfrontačné reakcie.
„V čase skladania sľubu ste v súdnom spore s mestom, nevnímate to ako konflikt záujmov? V žalobe tvrdíte, že ste zamestnancom mesta, teraz ste zložili poslanecký sľub, nemyslíte si, že ide o nezlučiteľnosť funkcií poslanca a zamestnanca mesta? Ak sa už ako poslanec zúčastníte na schvaľovaní uznesení a súd neskôr rozhodne, že váš pracovný vzťah s mestom nezanikol, nebude to znamenať neplatnosť uznesení, za ktoré ste hlasovali?“ adresoval otázky M. Seredayovi viceprimátor Kapusta.
Zároveň vyzval mandátovú komisiu, ktorá dala osvedčenie o zložení sľubu novému poslancovi, aby overila, či M. Sereday vzhľadom na dané okolnosti zložil právoplatný sľub a či nejde o nezlučiteľnosť funkcií.
Sereday: Súdny spor - súkromná záležitosť
„Je veľmi smutné, že sme takto privítali nového poslanca. Nečakal som to. Navyše, odkiaľ mám vedieť o týchto skutočnostiach? Prečo by som mal niesť zodpovednosť za to, či je to dnes platné alebo nie? To, čo sa tu udialo, vidím ako príliš účelné, nechutné a neslušné. Ako člen mandátovej komisie sa cítim podvedený a dotknutý,“ takto emotívne reagoval poslanec, jeden z členov mandátovej komisie Miloslav Repaský (nez.).
Na výzvu Kapustu reagoval aj samotný M. Sereday. Na prvú otázku reagoval ihneď.
„Súdny spor je súkromná záležitosť. To sa môjho mandátu poslanca netýka,“ zdôraznil.
Odpoveď mal aj na nezlučiteľnosť funkcií.
„Na jednom z prvých súdnych pojednávaní som na otázku sudkyne, či chcem v pracovnom pomere s mestom pokračovať, odpovedal, že nemienim, bez ohľadu na výsledok súdu. Navyše, medzitým som uzavrel iný pracovný pomer. Z toho pohľadu nevidím rozpor,“ doplnil M. Sereday.
Záležitosť nechali otvorenú
Zaskočené poslanecké plénum reagovalo na vzniknutú situáciu rôzne.
Poslanec Peter Hanigovský (SDKÚ-DS) navrhol, aby sa obrátili na prokurátora.
„Dajme podnet na prokuratúru, či je to v súlade so zákonom.“
Poslanec Vladimír Petrek sa zasa s rovnakou otázkou obrátil na hlavného kontrolóra mesta.
„Vznikla tu zvláštna situácia, ktorú, myslím si, určite zákon rieši. Osobne som sa s takou situáciou ešte nestretol. Musím však povedať, že v tomto súdnom konaní zastupujem mesto, nemôže byť preto moje stanovisko nezaujaté,“ dôvodil kontrolór mesta Jozef Tekeli.
„Prečo tieto veci riešime teraz, keď je súdny spor? Riešme až potom dôsledky,“ dodal poslanec Miroslav Longauer.
Situáciu nakoniec na ostatnom rokovaní nevyriešili. Vec ponechali otvorenú.
Čo hovorí zákon
O odborné stanovisko sme požiadali Ministerstvo vnútra SR. Zákon o obecnom zriadení jednoznačne hovorí o nezlučiteľnosti funkcie poslanca s funkciou zamestnanca obce.
„Podľa zákona mandát poslanca zaniká okamihom vzniku nezlučiteľností funkcií, t. j. napríklad v prípade, ak je za poslanca zvolený zamestnanec obce, do okamihu zloženia sľubu poslanca by sa mal rozhodnúť, ktorú z funkcií má záujem zastávať. Ak pracovný pomer k obci trvá v čase zloženia sľubu, okamihom jeho zloženia zaniká mandát poslanca. V opačnom prípade, ak by poslanec počas trvania mandátu uzatvoril pracovnoprávny vzťah s obcou a dostal sa do pozície zamestnanca voči obci, okamihom uzatvorenia príslušnej zmluvy/dohody by mu mandát poslanca zo zákona zanikol,“ znelo stanovisko rezortu.
Zaujímalo nás, či zákon pamätá aj na takéto konkrétne prípady. „V predmetnom prípade je rozhodujúcou skutočnosťou, či osoba v čase skladania poslaneckého sľubu mala postavenie zamestnanca. Prípady neplatne skončeného pracovného pomeru sú ustanovené v Zákonníku práce.“
Ako sme sa dozvedeli, zákon o obecnom zriadení explicitne nerieši túto načrtnutú situáciu, ani prípady, ak na rokovaniach zastupiteľstva hlasuje poslanec, ktorého mandát je neskôr relevantne spochybnený. „Obecné zastupiteľstvo je v prvom rade kolektívnym orgánom. Podľa nášho právneho názoru by sa malo na jeho uznesenia nazerať ako na platné a účinné a to až do prípadného okamihu ich zrušenia na to oprávneným subjektom,“ dodáva rezortné ministerstvo.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.