SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V súčasnosti má v zbierke už 3000 pexes, túto obľúbenú hru začal zhromažďovať pred 25 rokmi.
"Už ako dieťa som hrával pexeso, a potom, keď sa nám narodilo prvé dieťa, tak som sa rozhodol, že ho budem kupovať a budeme ho hrať. Nejaké mi ostali ešte z detstva, sem-tam som kúpil nejaké nové, a po istom čase som zistil, že ich už mám veľa. Mal som ich asi 100, tak som ich začal intenzívnejšie zbierať," priblížil začiatok svojej zberateľskej vášne Horňák.
Keď ich mal asi 500, tak sa domnieval, že väčší zberateľ na svete snáď ani nie je. Približne päť rokov dozadu objavil na českom internete stránku zberateľov pexes a zistil, že v Českej republike je klub zberateľov.
"Stal som sa ďalším členom tohto klubu, čím sa z neho stal medzinárodný klub zberateľov pexes. Momentálne má asi 20 členov a už sú v ňom aj ďalší dvaja Slováci," objasnil Horňák.
V Čechách je podľa neho jedna žena, ktorá má približne o 100 pexes viac ako on.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Vo svojej zbierke nemá obľúbené pexeso, niektoré sa mu páčia viac, iné menej.
"Mám jedno strašné, to je nejaké firemné pexeso, vyzerá strašne, ale je to pexeso, tak zberateľ má povinnosť ho mať. Veľmi sa mi páči séria pexes od pána Volfa. Nepoznám tému, na ktorú nie je pexeso, všetko, čo sa točí okolo nášho života, sa dá prerobiť do pexesa," dodal Horňák.
Tie svoje má rozdelené do dvoch hlavných kategórií podľa vydavateľa a zamerania. Jeho zbierka má v súčasnosti takmer 100 kilogramov.
Pexesá si kupuje v rôznych kníhkupectvách a papiernictvách a má pexesá aj z detských časopisov Fifík, Včielka, Bobík, Šikovníček, Zornička či Slniečko.
V minulosti pexesá, ktoré dostal, aj vlastnoručne strihal a oblepoval lepiacou páskou, aby sa nepoškodili. Dnes ich ukladá tak, ako ich dostane do škatúľ v skrini, ktorú navrhol, aby mal zbierku kde ukladať.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Do zbierky investoval vyše 3 000 eur
"Miesto sa vždy nájde, keď nebude miesto v skrini, tak sa vyhodí vysávač a bude miesto na ďalšie pexeso," odpovedal na otázku, či má kde svoju zbierku ešte ukladať.
Pexesovou krajinou je podľa neho Česká republika, kde sa ročne vydá okolo 300 druhov pexes. U našich západných susedov je to štandardný reklamný predmet.
Horňák má vo svojej zbierke aj pexesá napr. z Ruska, Nemecka, Rakúska, Maďarska či Španielska. V minulosti sa robili štandardné pexesá v tvare štvorca, kde bolo 32 párov a vyrobené boli z papiera. Dnes sú formáty rôzne, menšie, väčšie, rôzne tvary a existujú aj jazykové pexesá či trixesá, kde sú trojice rovnakých obrázkov.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Vo svojej zbierke má Horňák okrem tradičných papierových pexes aj drevené či vyrobené z kartónu alebo magnetiek. Sú na rôzne témy, napr. zvieracie, o autách, ale aj detské, politické či erotické.
"Nedávno som oslavoval päťdesiatku a štyri darčeky boli pexesá, moji známi vedia, že toto ma najviac poteší. Dostal som napr. pexeso vyrobené z mojich fotografií v rôznych pózach známych postáv," pokračoval.
Za najdrahšie pexeso vo svojej zbierke považuje pexeso o bratislavských strašidlách, za ktoré dal pred 20 rokmi 250 korún. Jeho súčasťou je aj knižka, kde je krátky popis o každom bratislavskom strašidle.
"Vydalo sa z neho asi len 1000 kusov, je vytlačené na ručne robenom papieri. Keď si to tak spätne spočítam, tak do tejto zbierky som už investoval aj viac ako 3000 eur," uzavrel Horňák.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.