POPRAD. S otvorením zimnej sezóny pribudlo v popradskej nemocnici lyžiarskych úrazov, a to najmä zahraničných návštevníkov.
"Tá najhorúcejšia sezóna sa začala okolo 28. decembra a čakáme, že bude trvať asi do 10. januára. V priemere denne ošetríme 20 lyžiarskych úrazov," zhodnotil pre TASR vedúci lekár oddelenia centrálneho príjmu Nemocnice Poprad, a. s., Jozef Chlebec.
Podľa neho ide prevažne o úrazy hlavy, dolných končatín a zápästia. Majú tu pacientov aj zo Slovenska, výrazne sa však v top lyžiarskej sezóne zvýšil počet pacientov zo zahraničia v porovnaní s inými obdobiami.
"Ide hlavne o turistov z Ruska, Ukrajiny, Litvy, Česka, Poľska, prípadne zo západnej Európy. Je to zhruba rozdelené medzi všetky národnosti, nie je žiadna, ktorá by vyčnievala," konkretizoval Chlebec.
Najväčší počet úrazov sa podľa neho stáva v Tatranskej Lomnici, kde je pohyb lyžiarov najväčší. "Zaregistrovali sme aj dva ťažké úrazy pri horolezectve v Tatrách a riešime aj úrazy pri dopravných nehodách, ktoré súvisia s migráciou turistov," objasnil Chlebec, ktorý v popradskej nemocnici pracuje už 17 rokov.
Na oddelení centrálneho príjmu je počas služby neurológ, internista, chirurg, traumatológ, v priemere tri sestry a dvaja ošetrovatelia.
"Spomínam si, mali sme tu úraz chlapca, ktorý narazil hlavou do turniketu, keď podcenil brzdenie pri dojazde na svahu," priblížil jeden z netypických úrazov Chlebec.
Momentálne je na traumatológii hospitalizovaný aj horolezec z Litvy, ktorý spadol pri výstupe na Malý Kežmarský štít nad Chatou pri Zelenom Plese. Tiež je tu lyžiarka Kamila, do ktorej cez víkend v Lopušnej doline zozadu narazil iný lyžiar a má narazenú krčnú chrbticu.
Dnes na centrálnom príjme ošetrili okrem iných aj dievčatko, ktoré spadlo na detskom svahu v Tatranskej Lomnici. Osemročná Irenka zo srbského mesta Nový Sad si pri páde zlomila nohu, ktorú jej museli zasadrovať.
Nebezpeční sú rýchli lyžiari
Najnebezpečnejším lyžiarom na svahu je podľa Chlebeca asi 40-ročný obézny chlap, veľmi nešportujúci, ktorý má rýchle lyže a dobrý výstroj.
"Tí väčšinou rozdávajú úrazy, sú nadmerne rýchli a tým aj nebezpeční. Najčastejšie ošetrujeme úrazy u detí, máme prevažne mladších pacientov, ktorí sú na svahoch najzraniteľnejší," dodal Chlebec.
So zahraničnými pacientmi sa podľa neho pracuje v celku dobre, nemávajú nejaké závažné problémy. Sú však niektoré typy lyžiarov, ktoré špekulujú pri platení.
"Sú to väčšinou Poliaci, ktorí s tým majú problém a skúšajú vyjednávať," dodal Chlebec. Pacienti, ktorí prídu do popradskej nemocnice a nemajú zdravotný preukaz Európskej únie (EÚ), totiž musia platiť na mieste a doma im to poisťovňa preplatí.
Náklady napr. pri ošetrení zlomeniny sa pritom pohybujú na úrovni cca 60 eur pre pacientov mimo EÚ, o polovicu menej to stojí návštevníkov, ktorí sú občanmi EÚ.
Pacientka Kamila leží po zranení krčnej chrbtice na lyžiarskom svahu na oddelení úrazovej chirurgie.
Horolezec z Litvy leží po páde z malého Kežmarského štítu vo Vysokých Tatrách
na pooperačnej izbe oddelenia úrazovej chirurgie.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.