Aj pre jeho záchranu založili slovenské samosprávy združenie, ktoré má pomôcť zachovať drevené pamiatky.
KEŽMAROK. Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka sú jedinečným príkladom spolunažívania dvoch veľkých kultúr - byzantskej a latinskej.
Na území mesta Kežmarok sa nachádza Evanjelický drevený artikulárny kostol, ktorý je vo vlastníctve evanjelickej cirkvi. Od roku 2008 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO v rámci súboru ôsmich drevených chrámov v Karpatskom oblúku Slovenska.
Na podporu a propagáciu pamiatok založili združenie
Na propagáciu, udržiavanie a záchranu tohto kežmarského historického dedičstva nemá vlastník dostatok finančných zdrojov.
Po vzájomných rokovaniach a stretnutí primátorov miest a obcí, na území ktorých sa pamiatky nachádzajú, založili 29. decembra 2012 samosprávy Záujmové združenie právnických osôb Slovenské dedičstvo UNESCO so sídlom v Ružomberku.
„Plánovaný zámer spolupráce mesta Kežmarok v rámci uvedeného združenia bol prediskutovaný aj so zástupcom cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi v Kežmarku, ktorý vyjadril súhlas a ochotu sprostredkovať spoluprácu mesta Kežmarok s vedením združenia ôsmich drevených chrámov a zabezpečí priebeh aktivít,“ uviedla Gabriela Bodnárová, vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu mesta Kežmarok.
Členmi novozaloženého združenia sa okrem Kežmarku stali aj mestá Ružomberok, Levoča, Spišské Podhradie, Bardejov, Banská Štiavnica a Štátna ochrana prírody.
Na Slovensku ich stojí okolo päťdesiat
Súbor ôsmich drevených chrámov je výnimočným príkladom európskej drevenej sakrálnej architektúry, ktorý ilustruje obdobie 16. a 18. storočia. Základným stavebným materiálom bolo drevo pri použití tradičných konštrukčných techník.
Sú svedectvom vývoja architektúry a umenia v období svojho vzniku a sú prispôsobené geografickému a kultúrnemu pôvodu ich staviteľov.
Reprezentujú symbiózu kresťanstva a ľudovej architektúry, skĺbenú s profesionálnym majstrovstvom tvorcov, s ich základnými kultúrnymi a estetickými postulátmi.
Evanjelické kostoly slúžia aj ako príklad tolerancie v Hornom Uhorsku počas obdobia protihabsburského odporu v 17. storočí.
Z niekdajšieho počtu okolo troch stoviek drevených sakrálnych stavieb v dôsledku pôsobenia prírodných katastrof či sociálno-politických zmien sa ich dodnes na Slovensku zachovalo okolo päťdesiat.
Fakty
Osem drevených chrámov v Karpatskom oblúku Slovenska
Z dochovanej päťdesiatky drevených kostolov na Slovensku sa v roku 2008 dostalo na Zoznam svetového dedičstva UNESCO nasledujúcich osem chrámov a jedna zvonica:
- Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne,
- Kostol sv. Františka z Assisi v Hervatove
- Kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej,
- Kostol sv. Michala Archanjela v Ladomirovej,
- Kostol sv. Mikuláša v Bodružali,
- Evanjelický artikulárny kostol v Leštinej,
- Evanjelický artikulárny kostol so zvonicou v Hronseku,
- Evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.