Za ostatné roky postavili na rieke Poprad desať malých vodných elektrární. Viac ako dvojnásobok ich má ešte pribudnúť. Nepozdáva sa to rybárom.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Budovanie elektrární vychádza z koncepcie, ktorú schválila v marci 2011 slovenská vláda. Na rieke Poprad je navrhnutých 23 stavieb. Rybári hovoria, že vznikom elektrární sa voda zohrieva, čím z nej miznú pôvodné ryby.
„Podľa nás je to zásah do pôvodného prirodzeného vodného toku. Množstvo rýb je vťahovaných k turbínam v prívodnom kanáli, kde sú zachytávané a likvidované na ochrannom rošte. Menšie ryby hynú priamo v turbínach, sú rozsekané. Tieto škody nám nikto nenahrádza,“ povedal Pavel Švec, hospodár miestnej rybárskej organizácie v Orlove.
„Voda sa prehrieva, mení sa zloženie rýb, miznú nám lososovité ako pstruh, lipeň či hlavátka,“ dodal Ivan Orovčík, predseda rybárskej organizácie v Starej Ľubovni.
Proti elektrárňam sú viacerí rybári
Budovanie elektrární štát povoľuje v súlade s prijatou koncepciou. „Rieka Poprad je charakteristická svojím veľkým spádom. Vznikom viacerých elektrární sa dno zanáša rôznymi sedimentmi a kalom, vzniká tam povlak. Nepozeráme sa na to, že devastujeme krajinu. Kým v Nemecku a Francúzsku malé vodné elektrárne likvidujú, my ich budujeme. Za tým však skôr vidím ekonomické záujmy niektorých ľudí,“ poznamenal I. Orovčík.
„Proti budovaniu malých vodných elektrární sme sa v podstate vyjadrili aj v petícii za ochranu našich vodných tokov. Elektrárne znižujú samotný tok, voda sa prehrieva, vzniká tým neprirodzené prostredie,“ povedal Dušan Derner z organizácie v Kežmarku.
Elektrárne podľa rybárov v konečnom dôsledku devastujú prírodu.
„My nedokážeme zastaviť výstavbu. Naše stanoviská majú iba odporúčací charakter,“ podotkol I. Orovčík.
Čo na kritiku hovoria kompetentní? Podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (ŠVP) budovanie každej malej vodnej elektrárne musí byť dôkladne preverené.
„Ide napríklad o prieskum územia ovplyvneného budúcou stavbou, ale tiež sa musia rešpektovať zásady, aby sa nenarušovalo životné prostredie,“ povedal Ľuboš Krno z ŠVP.
Spomínanú koncepciu pre štát vypracoval Výskumný ústav vodného hospodárstva. Ten tiež navrhuje lokality pre elektrárne, ale i strategické ciele. Jedným z nich je aj zvýšiť výrobu elektrickej energie v malých vodných elektrárňach na Slovensku na 850 gigawatthodín za rok.
Súčasťou stavieb je aj budovanie rybovodov, ktorými by sa mali ryby prirodzene pohybovať.
„Možno povedať, že rybovod sa považuje za štandardnú súčasť malých vodných elektrární,“ povedal Maroš Stano z ministerstva životného prostredia.
Podľa Ľ. Krna zo ŠVP investori sú povinní rybovody, respektíve biokoridory budovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.