Rapídny pokles tržieb a prepúšťanie zamestnancov zažívajú podnikatelia a obecný úrad v Krásnohorskom Podhradí po tom, čo vyhorel miestny hrad.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Miestni podnikatelia lamentujú a hovoria o živorení. Kým inokedy tu po celý rok, hlavne v lete, prichádzali plné autobusy turistov, dnes tu nepríde ani noha.
Rodina Márie Katonovej prevádzkuje pod hradom reštauráciu, predajňu potravín aj pohostinstvo. Hlavne s reštauráciou sú na tom dnes biedne, dokonca obmedzili prevádzkové hodiny a museli aj prepúšťať. O prácu prišli traja ľudia.
„Neprišiel k nám jediný turista, jediné auto či autobus s návštevníkmi hradu. Dnes rátame stravníkov na prstoch dvoch rúk, inokedy k nám prišli desiatky hostí. Objednali sa dopredu, dohodli sme sa na určitú hodinu a podávali sme obedy,“ spomína M. Katonová.
Tržba je vraj biedna, ide o dvojciferné sumy, v čase, keď bol hrad v prevádzke, na konci zmeny mali tržby na úrovni trojciferných súm.
Katonová hovorí, že pre prežitie museli zmeniť charakter podnikania a na konci týždňa organizovať diskotéky. „Nie sme z toho nadšení, pretože riskujeme zničenie majetku, čo však máme robiť...“
Dedina je ako vymretá
Turisti chýbajú aj v obci. Miestni ľudia nám povedali, že dedina bola v lete ako vymretá, kým inokedy tu vraj bolo poriadne rušno. Hrad Krásna Hôrka bol poriadnym lákadlom pre slovenských aj zahraničných turistov.
„Aj keď si v miestnych obchodoch kúpili len minerálku, bolo to pre nás plusom,“ povedal jeden z obyvateľov, ktorého sme stretli na ulici. Aj obecný úrad je kvôli požiaru stratový.
„V areáli hradu vlastníme parkovisko. Ročne sme na parkovnom inkasovali asi 35 000 eur, po požiari je všetko inak,“ opísal starosta Peter Bollo (Most–Híd). Podobne takmer ani noha im neprišla do obecného kempingu. Aj obecný úrad preto musel prepúšťať, o prácu prišli štyria až šiesti ľudia.
Už hrad opravujú
V Krásnohorskom Podhradí už začali s opravou vyhoreného hradu. Obec tam vlastní areál, ktorý plánuje obnoviť.
Po ničivom požiari sa obci ozvali sponzori, celkovo im prispeli sumou takmer vo výške 25 000 eur. Najvyššiu sumu 20 000 poskytla politická strana, peniaze posielali nadácie aj občianske združenia, samosprávy z Maďarska a Slovenska.
„V areáli by sme chceli vybudovať oddychovú zónu, boli by tam okrem iného aj priestory pre deti,“ upresnil starosta.
Do leta by mal byť na svete aj projekt, potom by urobili aj samotné práce. Miestni dúfajú, že hrad už najbližšie leto navštívia opäť turisti. „Hrad nám veľmi chýba, netrpezlivo čakáme, kedy bude opäť otvorený,“ povedala M. Katonová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.