Skupinku obyvateľov zo zbúraných chatrčí v Košiciach poslal košický magistrát autobusom do podtatranskej obce Rakúsy. Tá ich obratom vrátila späť do Košíc.
RAKÚSY. V Košiciach začalo mesto koncom októbra búrať nelegálnu osadu v lokalite Nižné Kapustníky. Na tomto území sa v chatrčiach zdržiavalo celkovo 156 ľudí.
Pri búraní prišli o príbytky desiatky Rómov, väčšina z nich mala mať údajne trvalý pobyt mimo Košíc. Niektorí z nich mali pochádzať dokonca z okolia Popradu a Kežmarku.
Keďže osadníci tvrdili, že sa nemajú ako dostať domov pod Tatry a košický magistrát potreboval chatrče búrať, Dopravný podnik mesta Košice im poskytol autobus. Pomocou neho osadníkov rozvážali do miesta údajného trvalého bydliska.
Jeden zastavil aj v Rakúsoch
Takýto autobus zastavil aj pred obecným úradom v Rakúsoch a vystúpilo z neho 17 obyvateľov Košíc rómskej národnosti.
Rodinní príslušníci a príbuzní obyvateľky obce, ktorá má rovnako trvalé bydlisko v mestskej časti Košíc Luniku 9, sa nasťahovali proti vôli samosprávy a bez súhlasu majiteľov v dome v strede podtatranskej obce. Dom v súčasnosti obýva 44 ľudí a je v nevyhovujúcom stave.
„Podľa vypracovaného znaleckého posudku statika domu ohrozuje nielen jeho obyvateľov, ale aj susedov, pretože hrozí jeho zrútenie,“ konštatoval starosta obce Rakúsy Bystrík Václav (SDKÚ).
Z obce ich vrátili späť do metropoly východu
Starosta začal po ich príchode zisťovať okolnosti, za akých sa ocitli práve v tejto podtatranskej obci, pričom komunikoval s mestom Košice a jeho mestskou políciou.
„Ako sa mi podarilo zistiť, ani jeden z nich nemal trvalý pobyt v našej obci. Všetko to boli obyvatelia Košíc, o ktorých sa mesto po zbúraní ich chatrčí malo postarať. Skupinku sme vyprevadili späť do Košíc verejnou dopravou,“ uviedol na margo pobytu Košičanov v Rakúsoch, ktorý sa napokon skrátil na dva dni.
„Postup košického magistrátu, ktorým sa chcel zbaviť nepohodlných obyvateľov s trvalým pobytom v Košiciach s poľutovaním hodnotím ako bezohľadnosť, cynizmus a aroganciu silnejšieho voči slabšiemu,“ napísal Václav do listu určenému košickej radnici.
Ako dodal, v obci Rakúsy v súčasnosti žije 2640 obyvateľov, z toho rómskej národnosti je 2040, pre ktorých už teraz nie je dostatok životného priestoru.
„Veľké mesto narába s ľuďmi ako s odpadom a my máme byť to smetisko, kde sa to všetko uskladní? Takto sa problémy na úkor iných neriešia,“ uzavrel starosta Rakús Bystrík Václav.
Občania chceli do Rakús sami
Košický magistrát tvrdí, že v súvislosti s presídlením Rómov pod Tatry išlo z jeho strany o ústretový krok.
„Doprava do miesta, na ktoré sa chceli odsťahovať, bola z našej strany ústretovým krokom. Nemáme kompetenciu riešiť pohyb občanov, pokiaľ sa sami chcú odsťahovať,“ uviedla hovorkyňa mesta Košice Martina Viktorínová.
„Títo občania sami vyslovili požiadavku ísť do obce Rakúsy s odôvodnením, že tam majú príbuznú, u ktorej môžu bývať,“ povedala k dohadom o miesto trvalého bydliska presídlencov.
„Na mieste, kde žili, dlhšie zostať nemohli, keďže išlo o nebezpečný a život ohrozujúci priestor,“ uzavrela Viktorínová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.