V obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa) prichytili poľského obchodníka, ktorý mal miestnym predať dva kone. Zvieratá zrejme dobili aj sekerami. Zákony však takéto jatky zakazujú. Prípadná konzumácia konského mäsa je povolená iba po obhliadkach veterinárov.
POPRAD/LOMNIČKA. Už počas detskej epidémie žltačky pred štyrmi rokmi sa niektorí obyvatelia Lomničky netajili, že v rámci diéty jedia aj mäso z koňa.
Potvrdila to vtedy aj detská lekárka zo susedného Podolínca. Jedna z mamičiek jej vtedy dokonca naznačila, že mäso kupujú, aby boli deti zdravé.
Dopyt po konskom mäse v Lomničke zrejme neustal. Dokazuje to aj prípad prichyteného poľského obchodníka.
Asi pred mesiacom ho policajti zastavili s jedným koňom na korbe auta. Veterinári mu dali pokutu 300 eur.
Podľa svedkov mal Poliak už predtým dve zvieratá speňažiť. Domáci mali kone ubiť a nakrájať. Ako nástroj im mali slúžiť aj sekery.
„Neviem o tom. Mäso z koňa však niektorí ľudia jedia, mnohým chutí. Nemyslím, že je to niečo, čo je zakázané,“ povedala zastupujúca starostka Kristína Oračková.
Sloboda zvierat praktiky pri neobvyklých jatkách odsudzuje. „Každý, kto má cítenie, musí tieto veci odsúdiť. Je to nehumánne. Na takéto činy by mal prísnejšie dohliadať štát,“ povedala Mária Sliacka.
Podľa nej by sa zvýšená kontrola mala týkať aj “čiernych dovozcov“ z Poľska, ktorí k podobným prípadom prispievajú.
Zabíjanie je povolené len v schválených prevádzkach
Domáce zabíjanie zvierat pre domácu spotrebu je na Slovensku povolené iba v prípade hovädzieho dobytka a ošípaných.
„Zabíjanie nepárnokopytníkov, čiže aj koní, je povolené len v schválených prevádzkach,“ priblížila Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Znamená to, že schválené bitúnky zviera riadne vyšetria, vykonajú prehliadku mäsa a rozhodnú o jeho použiteľnosti.
Premiestňovanie koní medzi štátmi Európskej únie, a teda aj medzi Poľskom a Slovenskom, podlieha určeným pravidlám.
„Pokiaľ je kôň premiestnený za komerčným účelom, je potrebné, aby bol sprevádzaný pasom a informáciou o zdravotnom stave. Tú potvrdí úradný veterinárny lekár v mieste pôvodu a zadá do informačného systému pre sledovanie zásielok. V prípade nekomerčného premiestnenia postačuje pas,“ povedala P. Komarová.
Stanovisko
Konské mäso zvyčajne nejeme
Konzumácia a predaj konského mäsa je na Slovensku povolený, avšak až po veterinárnej prehliadke v schválených prevádzkarňach.
Na Slovensku nie sú žiadne chovy koní, ktoré by sa zaoberali chovom týchto zvierat na mäso. Kone sa využívajú na pracovné a športovo – rekreačné účely.
Bežne sa nepárnokopytníky u nás na schválených bitúnkoch nezabíjajú. Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) to potvrdzujú aj čísla.
„V Slovenskej republike bolo za prvý polrok 2012 zabitých a veterinárne prehliadnutých dvanásť kusov,“ uviedla Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
O predaji konského mäsa na pultoch vždy rozhoduje obchodný subjekt. „Na Slovensku nie je zvyčajné a ani nie je tradíciou predávať takéto mäso v maloobchode,“ dodala P. Komarová.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.