Jesenná scenéria spišských polí charakterizovaná množstvom vriec a paliet so zemiakmi a školákmi z miestnych škôl sa na Spiši stala minulosťou. Zemiaky zo spišských polí sa takmer vytratili.
SPIŠ. Spiš je z hľadiska klimatických podmienok typickou zemiakarskou podhorskou oblasťou. Zemiaky v minulosti patrili medzi základné pestovateľské plodiny, dnes sa sadia len okrajovo.
Pestovanie nášho druhého chleba prestalo byť dominantným odvetvím poľnohospodárstva.
„V 90. rokoch minulého storočia sa v bývalom Spišskonovoveskom okrese pestovali takmer na 4 000–hektárovej výmere. V tomto roku boli pestované len na 320 hektároch. Takáto výmera zemiakov bola v minulosti bežná na každom veľkom podniku, akými boli Smižany, Studenec, Spišské Podhradie, Spišský Štvrtok či majetky Levoča. V porovnaní s týmto obdobím poklesla ich pestovateľská výmera o vyše 90 percent,“ vysvetľuje ďalej predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Spišskej Novej Vsi (RPPK) Michal Kiššák.
Otepľovanie
Príčin je niekoľko. Dolný Spiš bol predovšetkým známy pestovaním sadbových zemiakov. Nadrozmerné zemiaky boli v týchto množiteľských podnikoch nadprodukciou, ktorá bola určená podľa zamerania množenia buď na konzum, alebo na kŕmenie, či na škrob.
„Mali sme podniky, ktoré nemnožili zemiakovú sadbu, ale pestovali len zemiaky určené na konzum. Vplyvom otepľovania sme nedokázali v našom regióne ochrániť zemiakové porasty pred silným tlakom vírusových chorôb a tým aj dopestovať zdravú zemiakovú sadbu,“ reaguje M. Kiššák.
Hranica pestovania zdravej zemiakovej sadby sa preto posunula severnejšie, mimo nášho okresu. Toto malo podstatný vplyv na ekonomiku ich pestovania a tým aj na zníženie ich pestovateľskej výmery.
Podľa slov predsedu RPPK ďalším dôvodom bolo postupné otváranie nášho trhu Európe a vstup Slovenska do EÚ. Zemiakový trh zaplavili poľské, holandské a nemecké zemiaky.
„Zemiaky prestali byť v únii podporované. Nedokázali sme cenovo konkurovať týmto dovozom a zemiaky sa postupne stali nie naším druhým chlebom, ale len zeleninou,“ dopĺňa.
Náročná plodina
Pestovanie konzumných zemiakov sa presúva do južných častí Slovenska, kde v lepších podmienkach pestovatelia dokážu zarobiť predovšetkým na ich lepšej cene, najmä v júni či v júli.
Zemiaky patria medzi náročné plodiny. Treba sa im venovať počas celej vegetácie. Sú náročné na vstupy, zakladanie či ošetrovanie porastu.
Vysoká medziročná nestabilnosť cien tejto komodity na trhu navyše spôsobuje ich nerentabilnosť.
„Oproti vlaňajšku ich u dodávateľov kúpite aj o 30 až 50 percent lacnejšie. Pre pestovateľa v našich podmienkach je aj preto ich výroba stratovou záležitosťou,“ dôvodí predseda.
Tohtoročná produkcia na Spiši bola v priemere 22 ton/ha, čo možno hodnotiť ako lepší priemer. Ich najväčšími pestovateľmi ešte ostali družstevníci v Odoríne a Stanislav Bartoš, súkromne hospodáriaci roľník v Nemešanoch. Produkcia zväčša skončí v skladoch tunajších základných škôl a reštaurácií.
„Do veľkých obchodných reťazcov sa malopestovatelia nedostanú, ak nie sú členmi združenia, ktoré ich zastupuje. Na ich pultoch nájdeme zemiaky prevažne z Nemecka a Holandska,“ uzatvára M. Kiššák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.