Za šesť rokov od spustenia priemyselného parku sa kežmarskej radnici podarilo prilákať viacerých zahraničných investorov. Po príchode francúzskej spoločnosti Tréves či belgického výrobcu plastových dielov Aspel dokončuje svoj nový závod aj farmaceutická spoločnosť, za ktorou stojí ruský kapitál.
KEŽMAROK. Priemyselná zóna Kežmarok – Pradiareň ma celkovú rozlohu vyše 20 hektárov, z ktorej ruský investor zabral približne 3,5 hektára. K podpisu dohody medzi mestom Kežmarok a výrobcom liekov došlo už pred piatimi rokmi.
„Investor financuje celú stavbu z vlastných zdrojov a v dôsledku nedostatku voľných financií sa projekt na určitý čas pozastavil. Aktuálne sa práce rozbehli a spoločnosť dokončuje vonkajšie úpravy areálu, kotolňu a administratívne priestory,“ ozrejmil momentálnu situáciu okolo príchodu nového zamestnávateľa pod Tatry primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nez.).
Rozbehnutie výroby v ťažko skúšanom kraji by mohli urýchliť aj rozhovory o štátnej pomoci a s bankami.
„Ak budú okolnosti priaznivé, so spustením prvej etapy výroby by sa mohlo začať koncom budúceho roka,“ upresnil kežmarský primátor.
Spustenie výroby
„V Kežmarku sa chystáme preinvestovať celkovo 13,2 milióna eur. Do konca tohto roka chceme skolaudovať priestory pre manažment a ukončiť nevyhnutné práce na výrobnej hale,“ uviedol konateľ spoločnosti Institute Europharm Marián Lukniš.
Do roku 2009, keď bola spoločnosť nútená pozastaviť všetky práce, investovala do výrobnej zóny 7 miliónov eur. Na tento rok sa vyčlenila suma 1,2 milióna eur.
Súčasťou prvej etapy investície farmaceutickej spoločnosti sú administratívne priestory a výrobná hala, v ktorej sa bude produkovať polotovar. Ten sa bude expedovať do závodu v blízkosti Moskvy, kde sa polotovar z Kežmarku upraví na samotné liečivo.
„Výrobu plánujeme spustiť v priebehu budúceho roka a prácu u nás nájde približne 60 ľudí,“ vysvetlil Lukniš.
Pre realizáciu druhej fázy má farmaceutická spoločnosť vyčlenený aj odkúpený ďalší pozemok v priemyselnom parku medzi Kežmarkom a Spišskou Belou. V nej by sa mali samotné liečivá produkovať priamo v Kežmarku.
„Rozbeh tejto etapy je úzko viazaný s certifikáciou lieku na trhoch Európskej únie. Zatiaľ je predčasné sa k tomu vyjadrovať,“ dodal.
Vyrábané lieky slúžia na zvýšenie imunity ľudského organizmu a používajú sa pri rôznych chorobách, od chrípky až po onkologické ochorenia. Materská spoločnosť z Ruska ich predáva na domácom trhu, v Bielorusku a Ukrajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.