POPRAD. Podľa Mikuláša Argaláca z neformálnej občianskej iniciatívy obyvateľov Spišskej Soboty, ktorá iniciovala nomináciu kostola sv. Juraja na ocenenie Kultúrna pamiatka roka, týmto ocenením dostal kostol „aspoň trochu to, čo mu patrí“.
Ocenenie je podľa neho veľmi dôležité aj preto, aby sa ľudia prostredníctvom neho dozvedeli, čo tu majú. Podľa neho aj málo samotných Popradčanov vôbec vie o tom, čo sa v Spišskej Sobote nachádza. „Napriek tomu, že je tu taký kultúrny fenomén, aký kostol predstavuje, veľmi málo sa venuje vôbec pozornosti propagácii toho, že to tu vôbec je,“ povedal M. Argalács. S neznalosťou sa Sobotčania stretli aj v Bratislave počas oceňovania, keď sa stretli s mnohými názormi, že síce viacerí navštívili Poprad, ale vôbec nevedeli o tom, že Spišská Sobota sa nachádza v Poprade.
„Keď som sem pred 14 rokmi prišiel, hrozne som sa zľakol. Jednak toho, že som tu a koľko roboty tu ešte treba urobiť. Ani som si nepomyslel, že raz by sme sa mohli až takto prezentovať. Je to skôr bázeň, keď si uvedomím, že z celého Slovenska sme tam boli štyria ocenení,“ povedal pre SITA rímskokatolícky farár v Spišskej Sobote Michal Lipták. Hoci je Spišská Sobota súčasťou mesta Poprad, tvorí samostatnú mestskú časť i farnosť, kde žije necelých 2900 obyvateľov.
Ani po získaní ocenenia Kultúrna pamiatka roka sa práce na jeho obnove nekončia. V auguste a v novembri pribudli v gotických oknách nové vitráže. Ďalšiu osadia na budúci rok. „V reštaurátorských ateliéroch ešte máme dve pamiatky, pašiový oltárik, ktorý bude hotový na Vianoce a na Veľkú noc ornamenty z patronátnych lavíc,“ povedal M. Lipták.
Doterajšiu obnovu kostola sv. Juraja vyčíslil M. Lipták na sumu okolo 0,5 mil. eur. Veľkú väčšinu peňazí sa podarilo farárovi získať z rôznych grantov a vďaka pomoci priateľov. Z vlastných prostriedkov by to farnosť nedokázala. „Keď robím bilanciu na konci roka, tak my sme boli často v mínuse. Keby sme to mali zaplatiť z toho, čo prijmeme od farníkov, tak by sme to nikdy neurobili,“ povedal M. Lipták. Vo viacerých prípadoch podľa neho zahrali úlohu priaznivé okolnosti a ochota aj cudzích ľudí pomôcť obnove vzácnych pamiatok.
Sobotčania si nechcú ocenenie Kultúrna pamiatka roka 2011 nechať len pre seba. V nedeľu 18. novembra sa uskutoční slávnostné stretnutie pre verejnosť priamo v kostole sv. Juraja, kde chcú iniciátori predstaviť svoje ďalšie zámery. „Naše úsilie bude smerovať k tomu, aby sme splnili kritéria na nomináciu na ocenenie Europa nostra,“ povedal M. Argalács. Druhý krok, ktorým chcú spropagovať nielen samotný kostol sv. Juraja, ale aj celú historickú Spišskú Sobotu, je štúdia historického chodníka po Mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Sobota. Prostredníctvom chodníka by chceli predstaviť nielen významné objekty Spišskej Soboty, ale aj významných ľudí, ktorí v nich žili.
Intenzívnejšia a sústavnejšia obnova kostola sv. Juraja a jeho vybavenia sa začala v roku 2000. Podľa M. Liptáka sa každý rok uskutočnila nejaká väčšia akcia. Ako prvý sa v roku 2000 zreštauroval a obnovil organ. Nasledovali reštaurovanie oltára sv. Jozefa v roku 2001, oltára sv. Anny v roku 2003, oltára sv. Mikuláša v roku 2004, Božieho hrobu v roku 2010, ktorý je unikátom nielen v regióne, ale aj v rámci Slovenska, či ďalších objektov v kostole.
Ocenenie Kultúrna pamiatka roka 2011 získali okrem kostola sv. Juraja v Poprade-Spišskej Sobote aj komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru jezuitského kostola v Skalici, komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru Jesenákovho kaštieľa a parku v Tomášove a komplexná stavebná obnova a inovatívne sprístupnenie verejnosti renesančného paláca na Hrade Ľubovňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.