Odpovede na tieto otázky pripravili študenti Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi počas Týždňa vedy a techniky.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Celoslovenského podujatia Týždňa vedy a techniky sa technické lýceum zúčastnilo už niekoľkokrát.
V aule školy študenti na názorných príkladoch dokumentovali technické vymoženosti v bežnom živote. Spolužiakom prezentovali návrh vozidla, stĺpa pre uchytenie roletovej brány, dopravníky, manipulačné prostriedky alebo stroj v službe Tomáša Baťu.
„Veľa domácností v kuchyni používa sklokeramickú platňu. Málokto z nás ale vie, že funguje na princípe elektromagnetickej indukcie,“ vysvetľuje podstatu prednášky tretiak Dárius Babík.
Maturanti Tomáš Capák a Dávid Lorko predstavili budúcnosť v podobe inteligentného domu. „Postaviť si inteligentný dom už nie je hudbou budúcnosti. Je to moderný trend, s ktorým súvisí automatické riadenie kotolne,“ informuje T. Capák. Riešenie inteligentného domu nemali študenti v učebných osnovách, pripravovali sa vo svojom voľnom čase.
Návšteva z Fínska
Lýceum oslovilo aj základné školy s ponukou predstaviť ich tvorivú činnosť v oblasti techniky. Tá však ostala bez odozvy.
„Je to škoda, pretože vieme, že školáci pracujú na školách so zaujímavými projektmi,“ myslí si spoluorganizátorka týždňa profesorka Alena Farkašová.
Počas týždňa vedy a techniky prebiehala na škole súťaž Zenit v strojárstve, elektronike a programovaní. Svoj školský systém predstavili študentom učitelia z fínskej technickej školy. Týždeň vedy a techniky vyvrcholil piatkovým dňom otvorených dverí.
Výstava dvoch storočí
Tohtoročnou novinkou bola výstava Technické vzdelávanie vo víre času, ktorá obsahovala študentské práce zo 60. rokov minulého storočia po súčasnosť.
„Naším zámerom bolo vyzdvihnúť schopnosti a zručnosti študentov, ktorí študovali strojárstvo kedysi a teraz. Na ukážkach študentských prác, ktoré poskytli učitelia a bývalí študenti, sme sa snažili ukázať rozdiely štúdia v minulosti a v súčasnosti,“ približuje výstavu profesorka Viera Kubovčíková.
Teslov transformátor
Jedným z hlavných podujatí týždňa bola súťaž bádateľských projektov študentov stredných škôl Scientia Pro Futuro v Bratislave. Do finále v hlavnom meste sa prebojoval druhák novoveskej technickej akadémie Vendelín Holubčík s projektom Teslov transformátor.
„Transformátor, ktorým som sa zaoberal, nemení energiu, ale pracuje na vysokej frekvencii. V praxi môže poslúžiť ako učebná pomôcka alebo ako zdroj vysokého napätia na testovanie bezpečnosti,“ vysvetlil svoju prácu V. Holubčík.
So svojím výnimočným projektom bol nominovaný na medzinárodnú súťaž do Číny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.