POPRAD. Stan postavilo mesto v areáli Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici tak ako v predchádzajúcich rokoch.
Uplynulú noc strávil v stane jeden záujemca. „Zatiaľ sme nezaznamenali zvýšený záujem o prenocovanie v stane, ani počas prvého výraznejšieho ochladenia koncom októbra,“ uviedla vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade Etela Lučivjanská.
Kapacita vojenského stanu je desať osôb. V prípade potreby vie mesto zabezpečiť výstavbu ďalšieho stanu pre nízkoprahové bývanie.
Prenocovanie v stane využívajú najmä ľudia, ktorí nie sú pre svoj stav schopní splniť požiadavky ubytovní a nocľahární, ako je napríklad nulová tolerancia alkoholu či prostriedky na zaplatenie ubytovania.
Ubytovanie v nocľahárni
Okrem nízkoprahového bývania vo vojenskom stane mesto Poprad zabezpečuje pre ľudí bez prístrešia aj ubytovanie v nocľahárni. Momentálne služby nocľahárne využíva 36 ľudí.
V zariadení mesto nepretržite poskytuje aj ďalšie služby za úhradu v dvoch cenových pásmach – pre prijímateľa v hmotnej núdzi a pre prijímateľa, ktorý nie je v hmotnej núdzi.
Za služby nocľahárne musí záujemca zaplatiť za jednu noc 0,66 eura alebo 1,16 eura, ak ide o osobu, ktorá nie je v hmotnej núdzi. Za využitie strediska osobnej hygieny zaplatí záujemca 23 alebo 29 centov. Za práčovňu 1,65 alebo 2,32 eura.
Zariadenie sociálnych služieb poskytuje denne aj jedlo vo forme teplej polievky s chlebom za 0,43 alebo 0,53 eura.
V zariadení môžu záujemcovia dostať bezplatne šatstvo a nevyhnutnú obuv, ktoré pochádzajú zo zbierky.
Pomoc často odmietajú
Etela Lučivjanská zdôraznila, že mesto Poprad sa problematike bezdomovcov venuje počas celého roka, nielen s príchodom zimy.
Prostredníctvom sociálnych pracovníkov vyhľadáva ľudí, ktorí sa ocitnú na ulici, poskytuje im pomoc vo forme sociálneho poradenstva, poskytuje krízovú intervenciu a pomoc pri vybavovaní dokladov alebo dávky v hmotnej núdzi.
V niektorých prípadoch však ľudia v núdzi odmietajú služby, ktoré im mesto ponúka. „Legislatíva neumožňuje niekoho prinútiť, aby ponúkané služby využíval,“ uviedla Lučivjanská.
Všetci klienti Zariadenia sociálnych služieb majú možnosť využívať všetky sociálne služby zariadenia, zúčastňovať sa na vzdelávacích ako aj voľnočasových aktivitách, ktoré organizujú sociálni pracovníci priamo v zariadení.
Mesto tiež vytvorilo podmienky pre Občianske združenie Korene, ktoré ponúka možnosť týmto ľuďom zvýšiť si príjem predajom časopisu Nota Bene.
Ľudia bez prístrešia môžu požiadať o pomoc na mestskom úrade na sociálnom odbore alebo priamo v Zariadení sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici v Poprade.
Náklady mesta na prevádzku Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia dosiahli k 30. septembru 58 376,09 eur.a V roku 2011 predstavovali náklady na prevádzku zariadenia 98 836 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.