Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Bratislava, Košice. „Ešte nám pôdu nevrátili, už nám ju chcú zobrať.“ „Slovenský reštituent – nepriateľ štátu?“ „Vymeníme vojakov za vtákov?“
Transparenty s týmito odkazmi si mohli v stredu prečítať členovia vlády, poslanci parlamentu i pracovníci ministerstva životného prostredia.
Nespokojnosť s priebehom reštitúcií a odmietavý postoj k plánovanému vyhláseniu chráneného vtáčieho územia Levočské vrchy prišli do Bratislavy vyjadriť individuálni vlastníci pôdy, zástupcovia urbariátov a samospráv obcí z bývalého vojenského obvodu Javorina na východnom Slovensku.
Štát sa neponáhľa
Vojenský obvod Javorina s rozlohou takmer 32-tisíc hektárov vznikol vo februári 1952. Zahrnuli doňho katastrálne územia obcí Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele, Ruskinovce a časti území 22 spišských obcí. Spomínané štyri obce zanikli.
Vláda Ivety Radičovej vojenský obvod k 1. januáru 2011 zrušila.
O vrátenie pozemkov požiadalo viac ako 8-tisíc bývalých vlastníkov. Hoci väčšina z nich má v rukách právoplatné rozhodnutie, dodnes im štát fyzicky nevydal ani meter štvorcový pôdy.
„Komunisti nemilosrdne vyhnali ľudí z domovov a dedinu zrovnali so zemou. Rodičom vyplatili za dom a tri hektáre rolí, lúk a lesa doslova drobné. Aby sme mohli požiadať o reštitúcie, peniaze sme museli vrátiť. S vracaním pozemkov sa však štát neponáhľa,“ hovorí dôchodca Martin Pitoňák, predseda Združenia za obnovu obce Ruskinovce.
Krivda strieda krivdu
Aj keď reštitúcie ešte nie sú ukončené, ministerstvo životného prostredia rozhodlo, že Levočské vrchy vyhlási za chránené vtáčie územie. Malo by sa rozprestierať na ploche 46-tisíc hektárov. Proces je pred ukončením.
„Jednu krivdu strieda druhá. Ešte pozemky ani nemáme a štát znovu výrazným obmedzením zasahuje do našich vlastníckych práv. Podľa nášho názoru je konanie nezákonné,“ myslí si predseda Urbárskeho spoločenstva obce Jakubany Štefan Gulaši.
Vlastníci tvrdia, že o zámere vyhlásiť chránené vtáčie územie s nimi nikto nehovoril, nikto s nimi nerokoval ani o prípadnom odškodnení.
Spochybňujú tiež dokument Národný zoznam CHVÚ v SR, na základe ktorého má byť územie vyhlásené za chránené, pretože ho zostavili mimovládne organizácie bez príslušnej akreditácie, nebol nikdy nezávislé oponovaný, neexistujú ani doklady o serióznom vedeckom výskume na týchto lokalitách.
Návrh podľa nich obsahuje odborné chyby, ktoré označujú za vedecký omyl ba až vedecký podvod, navyše, po kalamite lykožrúta sa na predmetnom území výrazne zmenili aj podmienky na hniezdenie vtákov.
Protest
K návrhu vyhlášky, ktorú pripravil Krajský úrad životného prostredia v Prešove, poslali začiatkom augusta pripomienky. Odpoveď zatiaľ nedostali.
Aj preto sa rozhodli protestovať pred úradom vlády, parlamentom a ministerstvom životného prostredia. Vlastníci žiadajú zastaviť konanie a urýchliť reštitúcie.
Cesta z východu do hlavného mesta mala podľa vlastníkov pôdy význam. V Stredu ich v Bratislave prijal podpredseda parlamentu Ján Figeľ (KDH), minister obrany Martin Glváč (Smer) a štátny tajomník rezortu životného prostredia Ján Ilavský (Smer).
„Dozvedeli sme sa, že vyhlásenie chráneného vtáčieho územia je pozastavené a reštitúcie by sa mali pohnúť. Uvidíme, čo sa bude diať,“ povedal Martin Pitoňák.
Účastníci protestu proti vyhláseniu a zriadeniu chráneného vtáčieho územia Levočské vrchy.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.