Počas tohtoročnej Pamiatky zosnulých na cintoríne v Spišskom Podhradí (okres Levoča) do symbolického hrobu uložili kostrové pozostatky z nekropoly starej 4-tisíc rokov. Miesto tu našli kosti z 225 hrobov, ktoré archeológovia objavili pri výstavbe diaľnice pri Spišskom Podhradí v roku 2009. Išlo o jedinečný akt v rámci celého Slovenska.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Obrad so slávnostným uložením do hrobu viedol podhradský farár Ján Hudák.
Kosti prapredkov z tzv. koštianskej kultúry uložili do bielej truhličky. Tabuľa nad hrobom bude informovať o okolnostiach a historických súvislostiach návštevníkov cintorína.
Symbolický hrob našiel miesto pri vstupe na cintorín v aleji s tujami.
V roku 2009, keď sa začala stavať diaľnica na Spiši pri Spišskom Podhradí, archeológovia zo Slovenskej akadémie vied Nitra, pracovisko Spišská Nová Ves, pod vedením Mariána Sojáka odkryli hromadnú nekropolu zo staršej doby bronzovej, datovanej do rokov 1 900 až 2000 rokov pred Kristom.
Išlo o hroby mužov a žien, ktorých pochovávali v skrčenej polohe, mužov na pravom, ženy na ľavom boku. Poväčšine išlo o jednohroby, našlo sa aj niekoľko dvojhrobov i trojhrob, pravdepodobne rodiny.
„V jednom z hrobov sme objavili matku, ako objíma svoje dieťa. Dosť nás to dojalo,“ poznamenal M. Soják.
Nebožtíkov pochovávali na drevených doskách, ďalšou drevenou doskou boli aj prikrytí.
Podľa archeológov išlo o akési centrálne pohrebisko pre okolité osady.
„Fixované bolo v severnom smere, ale je predpoklad, že pokračovať bude aj ďalej v južnom smere k dnešnej štátnej ceste,“ uviedol.
Hroby ukrývali aj rôzne šperky či ozdoby, väčšina z nich však bola ešte súčasníkmi vykradnutá, najmä hroby bohatších ľudí. Vzácne boli nálezy v hroboch bojovníkov, rôzne sekery, kostené šperky, ihlice, závesky z kančích klov, náhrdelníky z fajansy, koráliky z perlete a veľa iných zaujímavých nálezov.
„V záhlaví jedného z nebožtíkov bola zapichnutá pazúriková šípka. Asi mu strelili šíp do hlavy,“ zdôraznil M. Soják.
Jedinečný symbolický hrob
Práve on prišiel s myšlienkou uloženia kostí do symbolického hrobu, našiel aj podporu v meste.
„Aj týmto počinom sme chceli ukázať, že archeológovia nie sú barbari, že máme úctu k prapredkom a aj takto si ich vieme uctiť. Väčšina kostí z nálezísk slúži na ďalší antropologický výskum či štúdium. Uložené sú v škatuliach a vlastne skryté pred verejnosťou. Pôda, v ktorej boli kosti uložené, bola veľmi agresívna, značne sa poškodili. Rádiokarbónovou analýzou sa dal napríklad zistiť nádor na lebke či rázštep pery,“ poznamenal archeológ.
„Myslím si, že je to prvýkrát na Slovensku, keď sa kosti z nekropoly takto uložili do symbolického hrobu. Na jedinečnosť náleziska bude odkazovať aj tabuľa nad hrobom, ktorá bude informovať o detailoch objavu,“ dodal M. Soják.
Fakty
Expozícia nekropoly v mestskom múzeu
„Domácim aj návštevníkom mesta a cintorína bude tabuľa a hrob pripomínať významné nálezisko. Dozvedia sa, aké tu kedysi žili kultúry. Tabuľa bude odkazovať aj na tabuľu blízko Sivej Brady, kde bolo nálezisko objavené. Miesto, ktoré sme vybrali na uloženie kostí, nebolo náhodné. Alej pri vstupe na cintorín tunajší umelec Štefan Siváň navrhol za miesto, kde by mohli byť umiestnené staršie, vzácne náhrobky z nášho cintorína. V myšlienke pokračoval aj ďalší náš umelec Peter Krupa ml. Práve dnes tu vznikla aj ďalšia myšlienka vytvorenia jednej miestnosti v mestskom múzeu, ktorá by sa venovala práve nekropole. V tomto budeme spolupracovať s archeológmi. Vypracujeme projekt a podáme žiadosť na financovanie tejto myšlienky. Tento symbolický hrob je akýmsi základným kameňom ďalších zaujímavých aktivít v rámci mesta,“ dodal Miroslav Varšo, predseda komisie pre kultúru a historické i kultúrne pamiatky a pamätihodnosti.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.