Starostlivosť oň zverili študentom Gymnázia na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi, ktorí na Sviatok všetkých svätých zapália na pietnom mieste 200 sviečok.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Židovský cintorín v Spišskej Novej Vsi bol dlhé roky zanedbaný. Mnohé náhrobné kamene vandali zničili, pováľali, dokonca odcudzili.
Po roku 2000 ho začal dobrovoľne opravovať Američan Eli Fenichel, ktorý na Slovensku pobudol ako dobrovoľník.
„V meste žila Margita Teitelbaumová-Schwarzová, ktorá prežila hrôzy koncentračných táborov. Po jej smrti pred desiatimi rokmi mi E. Fenichel priniesol kľúč od židovského cintorína s tým, že mi ho odkázala. To bol podnet, že som sa so študentmi nášho gymnázia zapojila do medzinárodného projektu Stratení susedia a začali sme skúmať dejiny Židov,“ spomína profesorka dejepisu na novoveskom gymnáziu Ružena Kormošová.
Získané informácie hovorili, že je to posledná pamiatka po židovskej komunite v meste.
V roku 2007 v rámci projektu Obnovme čaro historickej pamiatky a za spolupráce ďalších inštitúcií sa upravilo priestranstvo pred cintorínom, vymaľovala vstupná brána, posadili tuje a inštalovala informačná tabuľa o jeho histórii v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku.
Dejepisný krúžok gymnazistov chodieva židovský cintorín čistiť dvakrát ročne. Vypomáha aj správa mestských cintorínov kosením trávy.
Gymnazistka Michaela Antonyová prišla pomôcť upraviť hroby po prázdninách.„Nevedela som, že niečo také tu máme a bola som trochu zvedavá. Vyzbierali sme smeti, okopali hroby a okolie. Najviac smetí sme nazbierali pred bránou,“ referovala prváčka.
„Učili sme sa, že sú zachované len dva cintoríny na Slovensku, a preto ho treba zachovať ďalším generáciám,“ doplnila ju spolužiačka Mária Dzurňáková.
Pochované osobnosti
Na cintoríne sa zachovalo menej ako 280 zvyškov náhrobkov. Z toho je len 68 celých vrchných častí a 9 vodorovných platní. Ďalších 26 náhrobkov má len podstavce. Niektoré nápisy sú po hebrejsky a treba ich ešte preložiť.
„Zo všetkých pochovaných spomeniem Ernestínu Korachovú, manželku prvého detského lekára na Spiši Filipa Koracha a zakladateľku Židovského ženského spolku v meste, Šimona Poláka, ktorý bol 18 rokov členom mestského zastupiteľstva v Spišskej Novej Vsi a hlavným sponzorom športových a kultúrnych podujatí v meste, Marka Gabora - vedúceho pošty,“ oboznamuje nás profesorka.
Na cintoríne sa nachádzajú aj symbolické hroby obetí holokaustu napríklad z rodiny Bauerovcov, ktorí zahynuli v Osvienčime, rodiny Goldsteinovcov, viacero členov rodiny Ferencovcov, ktorí v rokoch 1942–1945 zahynuli v koncentračných táboroch alebo na neznámom mieste.
Kultúrna pamiatka
Židovský cintorín bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku a v roku 2010 zapísaný do Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.
„Po obnovení cintorína sme v škole privítali delegáciu na čele s rabínom Andrewom Godsteinom s manželkou z Piner Liberal Synagoge v Northwoode na predmestí Londýna, ktorí sa na obnovenom cintoríne pomodlili modlitbu kadiš za zosnulých, čím sa stal pietnym miestom,“ informuje R. Kormošová.
Návštevníkov sem počas roka veľa nezavíta. Stáva sa, že o jeho návštevu prejavia záujem potomkovia zo Spišskej Novej Vsi, ktorí hľadajú svoje korene. Boli tu aj z Austrálie, Švajčiarska, Veľkej Británie, Izraela a nedávno z Kanady a USA.
Na hroboch sa s kvetmi stretnete len zriedka. „Židia nemajú vo zvyku klásť na hroby kvety, ale malé kamienky. Pretože kvety skoro zvädnú a kamienky ako spomienka zostávajú,“ dopĺňa informácie profesorka.
Na Sviatok všetkých svätých gymnazisti každoročne zapaľujú na Židovskom cintoríne v Spišskej Novej Vsi symbolicky 200 malých sviečok. Tak to bude aj tento rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.