Projektant zrekonštruovanej športovej haly v Starej Ľubovni reaguje na výhrady, ktoré pred časom zazneli v súvislosti s projektom. Poukazuje najmä na obmedzený rozpočet, s ktorým v rámci projektu nakladal.
STARÁ ĽUBOVŇA. Zrekonštruovanú športovú halu v Starej Ľubovni ešte pred uvedením do prevádzky neobišli výhrady a kritika.
V kuloároch sa objavovali všelijaké názory, otvorenejšie sa však hovorilo až na poslednom mestskom zastupiteľstve.
Nedostatkom v hale vraj mali byť okná po bočných stenách. Spomínal to napríklad poslanec Pavol Gurega (KDH). Ako sme pred časom informovali, tvrdil, že podľa noriem ministerstva zdravotníctva do haly nesmie prenikať denné svetlo.
Pri odovzdávaní haly sa hovorilo aj o jej nedostatočnom osvetlení meranom v luxoch. Podľa P. Guregu osvetlenie malo spĺňať iba spodné normy napríklad pre volejbalovú extraligu. Televízne prenosy z haly by vraj preto neboli možné.
„Projekt sa riešil za horúca, od toho sa odvíjali všetky problémy s halou,“ poznamenal pred časom primátor Michal Biganič (nez.).
Konkrétne nedostatky na zastupiteľstve nespomenul.
Projektant: Prestavba bola limitovaná financiami
Na kritiku sa rozhodol reagovať projektant Ján Derevjaník. Uviedol, že hala bola schválená v súčasnej podobe aj vzhľadom na dostupný objem financií.
„Ako architekt by som bol najradšej za veľkorysejšie riešenie s komplexnou prestavbou objektu, no museli sme sa uskromniť aj s touto alternatívou s daným investičným nákladom milión eur. Ak niekto tvrdí, že sa to tvorilo nekoncepčne, tak zavádza. Na koncepcii prestavby haly sa pracovalo už od roku 2007,“ poznamenal.
Podľa neho každý návrh v projekte bol konzultovaný s užívateľom, teda mestom a so zástupcami – odborníkmi pre jednotlivé športy.
Hala má slúžiť aj ostatným športom
Projektant nám spomenul aj niektoré technické súvislosti. Podľa neho bola podlaha v hale navrhnutá prioritne pre volejbal.
K oknám po bočných stenách poznamenal, že sú v poriadku. Netuší, aké ministerské nariadenie by prienik prirodzeného svetla do haly obmedzovalo. Podľa neho ide o nezmysel.
„Okrem využitia pre loptové hry je hala navrhnutá aj pre gymnastiku, cvičenie žien a detí a iné pohybové cvičenia, preto je navrhnutá s priamym prirodzeným osvetlením,“ povedal J. Derevjaník.
Dodal, že ak by niekomu počas športových podujatí prekážalo prirodzené osvetlenie, môže ho eliminovať žalúziami, ktoré sa dajú namontovať.
K výhradám o umelom osvetlení povedal: „Umelé osvetlenie hracej plochy je navrhnuté v súlade s platnou normou. Požiadavka od zástupcov volejbalu pre zabezpečenie osvetlenia pre televízne prenosy nikdy nebola vznesená, nebol by problém ju akceptovať. Zaznela až po kolaudácii stavby,“ dodal autor stavby.
Prestavba veľkej športovej haly stála 1,15 milióna eur. Z toho rovný milión odklepla Ficova predchádzajúca vláda a 150-tisíc eur priložilo dodatočne mesto.
V skutočnosti tak bola hala postavená z prostriedkov nad rámec pôvodne plánovaných financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.