V Spišskom Hrhove postavila miestna rómska rodina dom z recyklovaného dreva. Aj za tento čin vedenie obce ocenila Európska komisia a Open society fond.
SPIŠSKÝ HRHOV. Obci sa ušla významná cena za to, že komplexne a úspešne rieši rómsku problematiku. Dom síce postavili v réžii vedenia obce, čo je však dôležité, Rómovia tu nič nedostanú zadarmo.
„Obec má ponúknuť možnosti a systém, samotní Rómovia však musia preukázať snahu. Nič nedostanú zadarmo, pretože logicky si to potom nevážia,“ povedal ocenený starosta Vladimír Ledecký (nez.).
Stavba domu vyšla na 13 000 eur, išlo o obecné peniaze. Vybratú rodinu však zaškolili, poskytli jej materiál a 95 percent všetkých prác urobili Rómovia sami.
Budúcemu nájomníkovi pomáhal na stavbe svokor a iní príbuzní. V práve dokončenom dome bude 4-členná rodina bývať v nájme. Po tom, ako postupne uhradí celú sumu, dom sa stane jej vlastníctvom.
„Stanovili sme minimálne splátky 25 eur mesačne. Ak nájomník nezaplatí čo i len jednu splátku, vysťahujeme ho a dáme šancu iným,“ vysvetlil starosta.
Dom stavali z recyklovaného dreva, je to ekologická stavba. Obytnú plochu s rozlohou viac ako 60 metrov štvorcových vykurujú za pomoci veľkého kamenného kozuba.
Pracovala celá rodina
Obec vybrala na tento pilotný projekt miestnu dvojdetnú rodinu. František Pišta má 32 rokov, z nového bývania sa veľmi teší.
„Bývame u svokrovcov, sme radi, že budeme mať vlastné bývanie. Pracovali sme všetci, celá rodina, trvalo nám to asi jeden rok,“ hovorí nový nájomník.
V pláne je ešte elektrická prípojka a rodina sa za pár dní môže sťahovať.
F. Pišta nemá obavy, že by splátky nezvládal hradiť. „Som chýrny muzikant, vždy sa niečo nájde, nejaká kultúrna akcia, na ktorej hrám a zarobím si,“ povedal nám.
Obec plánuje takto postaviť ešte ďalšie štyri domy. Vyberať budú rodiny, ktoré nemajú voči obci žiadne finančné podlžnosti.
Prvý splachovací záchod
Hrhovský starosta si pred pár dňami prevzal v Budapešti ocenenie. Európska komisia hodnotila samosprávy z celej Európy. Okrem Spišského Hrhova v okrese Levoča ceny dostali aj obce Raslavice a Čičava.
„Rómsky problém riešime komplexne, ide o vzdelanie, zamestnanie a bývanie,“ opísal V. Ledecký, za čo ocenili ich obec.
V Spišskom Hrhove založili pred časom obecnú firmu a sociálny podnik, v ktorých zamestnávajú aj Rómov. Vykonávajú hlavne stavebné práce.
Na poli vzdelávania zase v susedných Roškovciach vybudovali školu s celodenným programom.
Pre zaujímavosť, v tejto osade bol prvý splachovací záchod práve v spomínanej školskej budove.
V obci Spišský Hrhov žije asi 400 Rómov.
Dom stavali z recyklovaného dreva. Vzišla z toho vskutku estetická stavba.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.