V Podtatranskom múzeu sa konala cez víkend výstava exotického vtáctva. Chovatelia predviedli 150 kusov z 50 druhov operencov. Návštevníkov zaujal najmä žako, ktorý bol najväčším vtákom výstavy.
POPRAD. Organizátori výstavy nadviazali na výstavy takéhoto druhu, ktoré sa konali ešte v sedemdesiatych rokoch v niekdajšom pionierskom dome.
„V múzeu sme po tretíkrát. Máme tu zhruba 150 exotických vtákov a druhov je zastúpených asi 50. Sú z oblasti Ameriky, Afriky a Ázie. Najväčší z výstavy je žako a medzi najmenšie patrí čížik ohnivý,“ povedal organizátor Ján Gradzilla.
Výstavy sa zúčastnil aj Michal Maškulka, čestný predseda základnej organizácie Exoty, ktorá podujatie organizuje. Exotické vtáky chová už šesťdesiat rokov.
„Chovám guldy, čo sú vzácne druhy. Vyžadujú zvláštnu pozornosť a kvalitné krmivo. Je to dosť náročné. Pomohlo mi to, že som bol dlhé roky vo výbore drobnochovu a tieto vtáky sme priviezli zo západného Nemecka,“ uviedol.
Vtáky deťom zatancovali
Na výstave sme zastihli piatakov zo Základnej školy vo Veľkej.
„Je to pekná výstava. Hneď ma upútali andulky. Nemám také doma, ale chcel by som,“ povedal Peter Ilenčík.
Jeho spolužiak Radoslav Šivec ho pohotovo doplnil: „Mňa upútal holúbok diamantový. Neplánujem chovať vtáčika a ťažko povedať či by som to vôbec zvládol,“ zamyslel sa.
Líviu Helebrantovú zaujalo, ako sa vedia vtáčiky medzi sebou dorozumievať. „Dokonca nám jeden z nich aj zatancoval do rytmu,“ pousmiala sa.
Dodala, že kedysi doma chovala korely. „Uleteli nám. Dávali sme im asi príliš veľa voľnosti.“
Michal Maškulka. Chová guldy už šesťdesiat rokov.
Peter a Radoslav. Výstava ich zaujala.
Lívia (vľavo). Chovala doma korely, ale uleteli jej.
Foto: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.