SLOVENSKÝ RAJ/KLÁŠTORISKO. Vstup do cintorína s Božou mukou lemujú dve tabule. Na jednej z nich sú mená obetí Slovenského raja. Prvý zápis je z roku 1909, ostatný z roku 2011.
Druhá tabuľka nesie mená 22 významných osobností, ktoré sa pričinili o rozvoj národného parku.
Základný kameň položili pred dvoma rokmi, vlani cintorín slávnostne otvorili. K prvým sochám pribudli ďalšie.
„Náš cintorín je netradične poňatý. Na sochách postupne pribúdajú tabuľky s menami obetí. Táto exteriérová galéria sa bude rozširovať. Na sochy osadíme všetkých 70 mien,“ zdôraznil otec myšlienky symbolického cintorína Vladimír Mucha.
„V novembri pri pietnej spomienke na obete hôr k nim pribudne bohužiaľ aj meno nášho dobrého kamaráta, výborného lyžiara a cyklistu, ktorý zahynul koncom vlaňajška. Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu je mottom symbolických cintorínov, aj toho nášho. Veríme, že tento rok sa na tabuli obetí neobjaví žiadne meno,“ dodal.
Na pamiatku blízkym
Srdcom cintorína sú zrúcaniny niekdajšej kaplnky pre pocestných, ktorú dal postaviť prior vedľa kartuziánskeho kláštora. Pri kaplnke vlani zrúbali niekoľko smrekov, ktoré napadol červotoč. Dnes z nich vznikajú sochárske diela.
„Budú symbolizovať duchovnú predstavu tohto miesta. Pribudnú mnísi i madona s dieťaťom. Prvou osadenou sochou bola pred šiestimi rokmi Božia muka pri vstupe na cintorín. Postupne budú pribúdať ďalšie,“ uviedol Róbert Smrčák, rezbár a tvorca vizuálnej stránky cintorína.
„Je tu aj meno môjho dedka Viktora Čurilu, ktorý v Raji zomrel v roku 1983. Nadovšetko to tu miloval a aj svoj posledný deň strávil tu. Zomrel na svahu. Nedokázali mu pomôcť ani dvaja lekári, ktorí v tom čase na svahu boli. Toto miesto je skutočne krásne a je pekné, že sa spomína na týchto ľudí,“ dodala vnučka Lýdia Čurilová, ktorá na Kláštorisko prišla z neďalekých Tatier.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.