SPIŠSKÝ HRAD. Dolné nádvorie je plné sysľov. Nachádza sa tu aj vzácna užovka hladká. Návštevníci tu môžu vidieť aj jašterice múrové.
Vo veži Nebojsa majú svoje miesto aj celé roje mravcov. V tejto sezóne sa sem zatúlal aj kocúr.
Najviac je tu zrejme sysľov, zoológ Jozef Kormančík hovorí o približne stovke.
„Nedávno sme počítali sysle v Hornádskej kotline. Najviac ich je síce na letisku v Spišskej Novej Vsi, Spišský hrad ale patrí medzi lokality s najpočetnejším výskytom sysľov,“ opisuje tento odborník.
Ochranári tu museli inštalovať informačný panel, pretože sysle si ľudia plietli s potkanmi.
„Tie, ktoré sú na Spišskom hrade sú menej plaché, zvykli si na ľudí, ktorí ich kŕmia,“ dodáva J. Kormančík.
Svoj domov na Spišskom hrade má aj užovka hladká. Je to vzácny druh európskeho významu.
Užoviek je tu však málo, vidieť ich preto zriedka.
Jednu zazrela aj sprievodkyňa Lucia Štrbková. „Vyhrievala sa na slnku na kameni, podobne aj jašterice. Hrad je tak orientovaný, že celý deň tu svieti slnko,“ opísala L. Štrbková.
Odborník František Divok zo Správy Národného parku Slovenský raj tvrdí, že ľudia sa nemusia užoviek obávať.
„Zdržiavajú sa hlavne v kamenných štrbinách. Majú tu dobré klimatické podmienky a dostatok potravy. Živia sa hlavne jaštericami. Ak uvidíte jašterice bez chvosta, znamená to, že užovka je niekde blízko,“ opísal tento odborník.
Okrem toho užovka nepohrdne hmyzom či slimákmi. Ľudia sa jej však nemusia báť.
„Nemá jedové žľazy a pohryzie, len keď ju niekto zoberie do rúk a spôsobí jej bolesť, jednoducho sa bráni,“ opisuje F. Divok.
Okrem užovky je tu aj jašterica múrová, ktorá je veľmi pohyblivá, pred človekom sa doslova mihne.
Neškodné mravce
Vo vysokej veži Nebojsa sú zase mravce. „Hlavne koncom augusta sa tu roja, ľudia reagujú rôzne, niektorí majú aj strach,“ povedala nám L. Štrbková.
F. Divok hovorí, že strach je neopodstatnený. „Vežu si zrejme vybrali kvôli dobrým klimatickým podmienkam. Niekedy to môže byť nepríjemné, ak roje lietajú v blízkosti tváre, ale mravce sú neškodné,“ povedal F. Divok.
V poslednom čase sa po hrade túla kocúr, nebojí sa ani návštevníkov či sprievodcov.
„Chytá tu myši. Chodieva aj do našej miestnosti, vyvalí sa tu v rohu a sleduje nás. Alebo sa len tak tu prechádza. S niektorými sprievodkyňami sa aj skamarátil. Nazvali sme ho Ďuro,“ s úsmevom nám povedala sprievodkyňa Lucia Krivdová.
Vedia o nich
Návštevníci o spektre živočíchov na hrade vedia.
„Všimla som si, že tu čosi pobehuje, myslela som si, že sú to myši. Ale všetko som si prečítala na tabuli, tak som múdrejšia,“ so smiechom nám povedala Jitka Faktorová z Moravy.
Podobne reagovala partia mladých mužov z Trenčína. Najprv pozorne sledovali sysle, chvíľu sa dohadovali, čo to asi môže byť a potom sa presunuli k informačným tabuliam.
„Čítam, že sú tu aj užovky, žiadnu som zatiaľ nevidela. Strach by som ani nemala, sú predsa neškodné,“ povedala nám zase Jana Oravcová z Liptova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.