Verejným telefónnym automatom už odzvonilo. Ľudia túto službu využívajú minimálne, preto Slovak Telekom znížil ich počet. V Poprade ostalo len šesť automatov z pôvodných 69.
POPRAD. Využiteľnosť verejných telefónnych automatov v meste Poprad mala podľa informácií Slovak Telekomu v posledných rokoch výrazne klesajúcu tendenciu, podobne ako na celom území Slovenska. Preto sa ich počet rapídne znížil.
„Spoločnosť v meste Poprad v minulosti prevádzkovala 69 verejných telefónnych automatov. V súlade s aktuálnym opatrením TÚ SR bol ich počet zredukovaný na 6,“ uviedol hovorca spoločnosti Slovak Telekom Tomáš Palovský.
Automaty sa nachádzajú na miestach s vysokým výskytom a koncentráciou obyvateľstva. Ostali napríklad na železničných či autobusových staniciach, sídliskách či v obchodných centrách.
„Medzi ďalšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú ich umiestnenie, patrí ich využiteľnosť či dodržanie požiadavky na automat dostupný pre zdravotne postihnutých a imobilných spoluobčanov,“ vysvetlil Palovský.
Počet automatov sa znižoval postupne, najmä v priebehu minulého roku.
Vytlačili ich mobily
Rušenie automatov odráža celoplošný nárast využitia služieb mobilných telefónov a sietí, ktoré dlhodobo vytláčajú verejné telefónne automaty do pozície doplnkovej služby. Množstvo automatov na Slovensku malo v priebehu minulého roku mesačné tržby nižšie ako dve eurá.
„Dokonca takmer v každom meste sa dá nájsť automat, z ktorého za celý rok nebol uskutočnený žiaden hovor,“ dodal Palovský.
Prevádzkové náklady na jeden automat boli vlani 449 eur. „Prevádzková strata z poskytovania služby verejných telefónnych automatov je pre spoločnosť Slovak Telekom niekoľko miliónov eur ročne,“ objasnil Palovský.
Fakt, Že o túto službu poklesol záujem, potvrdila i predavačka v miestnej trafike Jiřina Petríková: „Mesačne predáme len dve až tri telefónne karty.“
V meste nechýbajú
„Z telefónnej búdky som naposledy telefonovala možno osem rokov dozadu. Jednoducho technika pokročila a automaty sú nevyužívané. Keď sa človek zamyslí, môžu byť aj užitočné, keď si potrebujete súrne zavolať a máte vybitý mobil,“ myslí si o búdkach Viera Pčolová.
Podobný názor zdieľa i Andrej Krempáč: „Už si ani nepamätám, kedy som takto volal naposledy. Dnes má už takmer každý mobil alebo pevnú linku.“
Názory
Používate verejné telefónne automaty?
Peter Šelep, 62 rokov, Poprad: Nie každý vie ovládať mobil, preto by takáto možnosť mala v meste ostať.
Michaela Jakubčová, 20 rokov, Veľká Lomnica: Naposledy si pamätám, keď som mala šesť rokov a volali sme s mamkou babke. Myslím, že verejné automaty sú v dnešnej dobe mobilov a skypu využívané minimálne, ale určite existujú ľudia, ktorí telefonujú iba takto.
Marta Kostková, 57 rokov, Poprad: Mne verejné automaty nechýbajú, lebo v dnešnej dobe sú už mobily. Teraz sú potrebné najmä pre starších ľudí, lebo tí nemajú všetci mobily. Aj ja sa s mužom delím o jeden.
Katarína Porádová, 35 rokov, Poprad: Z automatu som telefonovala naposledy možno pred pätnástimi rokmi. Určite mi nechýbajú, ale môžu byť užitočné, keď sa napríklad človeku vybije mobil. Mne by však asi v takej situácii nenapadlo, že môžem volať aj takto.
Lýdia Petická, 50 rokov, Poprad: Je to takých pár rokov dozadu, najmenej desať, čo som naposledy takto telefonovala. Dnes má veľa ľudí nie jeden, ale až dva či tri mobily. Telefónne búdky by mali ostať aj tak, minimálne jeden na desaťtisíc ľudí, lebo starší ľudia si z dôchodku často nemôžu dovoliť mobil.
ls
Autor: Lenka Schmidtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.