Spísali petíciu.
POPRAD. V havarijnom stave je na námestí v Matejovciach viacero budov. Nehnuteľnosti na Lidickej č. 61 a č. 63 nahlodal zub času natoľko, že mesto Poprad uzavrelo priľahlú cestu. Problém riešili vo štvrtok aj poslanci.
Pod petíciu sa podpísalo 564 obyvateľov. Žiadajú vyriešenie havarijného stavu budov tak, aby cesta bola opäť prejazdná.
„Ohrozené sú aj deti navštevujúce neďalekú školu na Koperníkovej,“ uviedol Pavel Oravec, ktorý zastupuje občanov.
Už od marca bol na Lidickej ulici prejazdný iba jeden pruh. Zakrátko 30–metrový úsek pre dopravu úplne uzatvorili. Hliadky mestskej polície každé ráno dohliadali na deti smerujúce do školy.
V júni však spadla na cestu časť muriva a situácia sa rapídne zhoršila. Bývalú budovu Jednoty, ktorej hrozí zrútenie, oplotili aj s priľahlou cestou.
„Statik zakázal vstup do objektu aj jeho ručné rozobratie,“ vysvetlila uzatvorenie cesty v majetku mesta vedúca odboru výstavby Kristína Horáková.
„Náklady na asanáciu problémového juhovýchodného rohu budovy odhadli na minimálne 17-tisíc eur, je to však bez nákladov na uloženie na skládke,“ dodala.
Hľadá sa zodpovedná osoba
Zbúranie budov má niekoľko háčikov, azda najväčším sú komplikované majetkové vzťahy. Ruiny domu vlastnia dvaja občania v hmotnej núdzi, ktorí peniaze na asanáciu objektu nemajú. Pozemok pod stavbou vlastní štát.
Primátor Popradu Anton Danko (nez.) uviedol: „Treba tlačiť na štát. Ak mesto zaplatí asanáciu, spätne už od štátu peniaze nedostane.“
Štát v takýchto prípadoch zastupuje Obvodný úrad v Poprade. Fond určený na podobné problémy však zíva prázdnotou.
„Keďže uzavreté komunikácie sú majetkom mesta, myslíme si, že aj mesto by malo túto situáciu riešiť,“ upozornil Oravec.
Mesto je podľa Horákovej pripravené rokovať s orgánmi štátnej správy: „Myslím si však, že sme vyčerpali všetky možnosti.“
Pavel Oravec si naopak myslí, že stavebný zákon umožňuje kompetentným orgánom riešiť havarijný stav budov: „Stavebný zákon dáva stavebnému úradu dostatok kompetencií, aby konal a uvedenú požiadavku vo verejnom záujme zabezpečil.“
Mesto by podľa Horákovej mohlo pristúpiť k odstráneniu budov a následne si vymáhať náklady od majiteľov.
„Keďže vlastníkmi sú osoby vo veľmi zlej ekonomickej situácii, celú ťarchu by nieslo mesto,“ podotkla Horáková.
Mesto pred asi desiatimi rokmi asanovalo v Matejovciach zdevastovaný kaštieľ, čo ho stálo približne 40-tisíc eur. Ako poznamenala prednostka mestského úradu Oľga Netočná, odstránenie stavby by sa predražilo na viac ako 100-tisíc eur.
Čaká sa na riešenie
Obyvatelia podpísaní pod petíciou požiadali poslancov o zvolanie zhromaždenia obyvateľov k tejto problematike. Primátor prisľúbil stretnutie, keď sa objavia nové informácie.
Poslanci vzali petíciu na vedomie a poverili mestských úradníkov, aby sa v spolupráci s odborníkom pokúsili sprejazdniť aspoň jeden cestný profil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.