BRATISLAVA.
Horolezci síce neboli zranení, ale nedokázali zostúpiť z vrcholu Veľkej Snehovej veže. Orientáciu im sťažovala nízka oblačnosť. Pre blížiaci sa súmrak a komplikovanosť terénu použili záchranári aj vrtuľník. V priebehu dvoch dní šlo pritom už o druhú akciu na pomoc poľským horolezcom. V piatok večer museli záchranári pomáhať dvom zraneným Poliakom po páde z výšky asi 30 metrov.
Pilot sa pokúsil priblížiť záchranárov čo najbližšie k horolezcom, ale silný vietor mu to nedovolil, fúkal nárazový vietor s rýchlosťou až 120 km/h a zo severnej strany Tatier bola nízka oblačnosť. Záchranárov preto vysadili na konci Malej Studenej doliny. Druhá skupina postupovala po zemi zo strany Čiernej Javorovej doliny.
Záchranárom sa počas noci nepodarilo k horolezcom dostať, krátko po svitaní preto opätovne požiadali o technický transport. Pre zlepšené letové podmienky pilot vrtuľníka zobral na palubu v Starom Smokovci ďalších dvoch záchranárov horskej záchrannej služby, ktorých pomocou palubného navijaka spustil k poľským horolezcom. Zložili ich neďaleko Téryho chaty v Malej Studenej doline. Horolezci boli dobre vybavení, mali aj spacie vaky na núdzové prenocovanie.
V piatok horskí záchranári z Vysokých Tatier zachraňovali aj skupinku štyroch poľských horolezcov, dvaja z nich sa zranili pri páde z výšky asi 30 metrov. Akcia v masíve Gerlachovského štítu trvala 17 hodín. Pri spúšťaní jednej spolulezkyne povolil zaisťovací prvok a nasledoval jej pád, pri ktorom strhla aj svojho priateľa. V úzkom žľabe sa však obaja zastavili.
39–ročný muž utrpel vážnu zlomeninu nohy nad členkom a 39–ročná žena s podozrením na poranenie ruky sa doudierala a silno si narazila stehno spolu s kolenom. Horskí záchranári pomohli nielen dvom zraneným horolezcom, ale aj zvyšným dvom zo skupiny, ktorým pomohli v nočných hodinách dostať sa späť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.