Kojšovský manželský pár ocenia až v Izraeli. Počas vojny ukrývali v dome manželku a syna zavraždeného židovského lekára. Ján a Anna Mackovjakovci sú už nebohí, ocenenie in memoriam prevezme ich vnuk Ján.
KOJŠOV. O hrdinskom čine miestnych ľudí sa v Kojšove (okres Gelnica) roky nerozprávalo. Všetko vyplávalo na povrch až po viac ako polstoročí pri písaní obecnej knihy o obci Margecany, kde židovská rodina žila.
Pravnuk kojšovských manželov zriadil v domčeku, kde sa matka so synom ukrývala, malé múzeum.
Druhá svetová vojna kruto prepísala osudy mnohých ľudí. Príkladom bol aj židovský lekár z Margecian Juraj Polgár.
Od deportácie ho zachránila prezidentská výnimka. Život mu to však nezachránilo. Gestapo ho v roku 1944 popravilo pri Smolníckej Hute.
Jeho manželka a 17-ročný syn Walter sa stihli ukryť u rodinného priateľa, kojšovského farára. Pár dní sa ukrývali v komíne, fara však bola veľmi rizikové miesto pre utečencov.
„Každá oficiálna návšteva v dedine totiž navštívila aj faru. Kňaz preto hľadal pre nich bezpečnejší úkryt. Podujali sa na to moji starí rodičia. Určite to nebrali ako hrdinstvo. Boli to veľmi veriaci ľudia, práve preto sa rozhodli pomôcť,“ hovorí ich vnuk Ján.
Lekárova manželka dostala od domácej panej kojšovský kroj. Ak by zavítala neohlásená návšteva, židovskú ženu by vydávali za miestnu. Walter vystupoval ako jedno z detí domácich.
Židia sa v kojšovskej domácnosti ukrývali od septembra do januára. Po tom, ako Spišom prešiel front, odišli do Košíc a odtiaľ do Palestíny.
Lekárova manželka je už nebohá, podobne aj syn Walter, ktorý zomrel v roku 1993. V roku 1990 ešte stačil navštíviť faru v Kojšove, kde sa ukrýval, a hrob svojho otca v Margecanoch.
Radšej mlčali
„Moji starí rodičia sa veľmi ťažko vyrovnávali s kolektivizáciou aj so zákazom gréckokatolíckej viery. Stali sa prenasledovanými ľuďmi, povojnové roky boli pre nich veľmi ťažké. Preto na seba ničím radšej neupozorňovali. Verejne ani nerozprávali o tom, že počas vojny ukrývali židovskú ženu so synom, aby nemali zbytočné problémy,“ vysvetlil J. Mackovjak.
Tento zaujímavý príbeh vytiahol na svetlo sveta až Bohumil Kaman, ktorý spracoval knihu o obci Margecany.
„Pán Kaman oslovil vtedajšieho košického rabína Jossiho Steinera, ktorý pomohol napísať žiadosti o ocenenie a kontaktovať rodinu tých, ktorých ukrývali moji prastarí rodičia. Po čase naša rodina dostala oznámenie z Izraela, že prastarí rodičia dostanú ocenenie a titul Spravodlivý medzi národmi. Izraelská ambasáda v Bratislave zorganizuje vo februári 2013 slávnosť na ich počesť. Podľa mňa je to ocenenie pre celú našu dedinu. Susedia a niektorí ľudia v Kojšove totiž určite vedeli, akí židovskí hostia sú v dome mojich prastarých rodičov. Mohli ich udať, nikto tak však neurobil. Svedčí to o ľudskosti vtedajších Kojšovčanov,“ povedal nám pravnuk ocenených manželov Lukáš Mackovjak.
Svedectvo o faktoch podali dve ženy. Gabriela Kaľavská z Margecian, rodinná priateľka lekára Juraja Polgára, a Mária Jenčušová z Kojšova, ktorú J. Polgár ošetroval po pôrode dcéry.
V dome zriadili múzeum
Dom, v ktorom žili odvážni manželia Mackovjakovci a v ktorom ukrývali židovskú matku so synom, dodnes stojí.
„Domček sme zrekonštruovali a zriadili tu malé múzeum. Výstavné exponáty, ktoré našli aj na pôjdoch, nám darovali miestni ľudia či chatári,“ opísal Lukáš, ktorý prišiel s týmto nápadom.
Múzeum navštevujú hlavne turisti. Nechýba tu ani rodostrom rodiny, súčasťou ktorého sú aj manželia – hrdinovia.
Fakty
Mená vyryjú do Múru cti
Ocenenie udeľuje Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých vedená Izraelským najvyšším súdom. Titul udeľujú tým, ktorí preukázateľne prispeli k záchrane Židov pred holokaustom.
Tejto pocty sa ušlo takmer 23-tisíc ľuďom na celom svete, vyše 500 z nich je zo Slovenska.
Mená záchrancov sú vyryté v Múre cti v Záhrade Spravodlivých v múzeu Yad Vashem v Jeruzaleme. V krátkej budúcnosti tam pribudnú aj mená manželov z Kojšova.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.