Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Miženkovci sa považujú za bežných chalanov

Matúš a Ján Miženkovci, ktorí sú členmi kapely Smola a Hrušky, na prvý pohľad ako súrodenci nevyzerajú.

Bratia Miženkovci.Bratia Miženkovci. (Zdroj: archív kapely)

Z tmavovlasého Matúša priam srší rebelantstvo. Janove blond kadere na druhej strane pôsobia anjelsky nevinne. Zjav ale často klame. Keď Miženkovci počas vystúpenia spustia svoje kreácie, nik nemôže pochybovať, že sú rodina.

POPRAD. Talent zdedili po otcovi Jánovi Miženkovi, ktorý je vedúci Matejovskej dychovky. Vďaka nemu na hudbe vyrastali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Náš tato nás priviedol k nástrojom, na ktorých hráme,“ konštatuje Ján.

„Podľa mňa malé dieťa ide automaticky k tomu, čo vidí. Nám ako malým deťom tato doma vyhrával na trúbke,“ spomína Matúš.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje hudobné nadanie bratia neskrývali. „Prvýkrát som sa prejavil asi niekde pri pôrode, keď som začal vrieskať na celú pôrodnicu. Pred pôrodom som chcel byť asi futbalista,“ opisuje Matúš svoje spevácke začiatky.

Keď mal Matúš sedem rokov, začal navštevovať v postate z donútenia rodičov Základnú umeleckú školu (ZUŠ) v Poprade. Učil sa hrať na zobcovu flautu.

„Keď mi rodičia oznámili, že budem robiť prijímačky na ZUŠ, vbehol som do izby, hodil sa na posteľ a začal plakať, že nechcem odísť od mojich spolužiakov a z mojej školy,“ spomína teraz už s úsmevom Matúš.

Na zobcovej flaute sa v ZUŠ učil hrať ako sedemročný aj Ján. Po prvom roku ho vyhodili. „Hranie mi šlo, ale problémom bola teória, lebo sa mi nechcelo učiť noty a to, že ten a ten zložil to a to.“

SkryťVypnúť reklamu

Matúš ZUŠ dokončil aj napriek problémom, ktoré si v puberte sám vyrobil: „Vždy som bol a aj budem kvietok.“

Športové nadanie

Bratia sa naučili hrať na rozličné nástroje ako gitara či bicie. Okrem hudby majú nadanie aj na športy. Ján sa plávaniu venoval profesionálne na základnej škole a súťažil aj na majstrovstvách Slovenska.

„Športovať predsa treba. Keď som chodil na ZUŠ, tak ma trápilo, že spolužiaci a kamaráti vonku behali, hrali futbal a ja som musel doma cvičiť,“ osvetľuje Matúš.

Ján sa vyučil za kuchára – čašníka a varenie je jeho záľubou: „Počas školy ma dávala majsterka na prax do veľkovývarovní, kde sme varili z veľkých hrncov. Teraz radšej varím iba pár porcií. Baví ma variť a hlavne jesť.“ Jeho koníček sa ale na jeho postave neprejavuje.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš svoje hudobné vzdelanie rozširoval na Konzervatóriu Košice a začal navštevovať Konzervatórium v Banskej Bystrici. „Vysokú školu som ale nedokončil, nie som veľmi študijný typ,“ priznáva.

Foto: Lenka Schmidtová

Pestré hudobné skúsenosti

Pred tým, ako sa bratia stali súčasťou kapely Smola a Hrušky, pôsobili v rozličných hudobných telesách. Matúš hrával v Matejovskej dychovke, do ktorej ho priviedol otec.

„Prvá rocková kapela bola Perpetuum mobile z Popradu. S nimi som začal hrávať po festivaloch.“ Okrem tejto kapely pôsobil ešte v mnohých ďalších.

Ján v Matejovskej dychovke neúčinkoval: „Chceli ma tam, ale mňa to nelákalo. Dychovku počúvam odmala a sa mi to akosi zunovalo.“

Išiel radšej spievať do popradskej metalovej kapely DVD Lucy. S kamarátmi sa pokúsili rozbehnúť ešte jednu kapelu.

Do kapely Smola a Hrušky sa ako prvý dostal Matúš.

„Vtedy som žil už druhý rok v Banskej Bystrici. Oslovili ma, ja som to prijal a tak som sa vrátil späť do Popradu .“
Toto sa odohralo pred štyrmi rokmi. „Vtedy brat ešte nevedel hrať na trombóne. Potom mi napadlo, že potrebujem k sebe ešte dychára, tak som prehovoril brata, že to nie je až tak ťažké naučiť sa, keď som to zvládol aj ja,“ vysvetľuje Matúš a Ján dodáva: „Veď sme predsa rodina.“ Tak sa Ján naučil hrať na trombón a do kapely nastúpil zhruba rok po Matúšovi.

S kapelou absolvovali množstvo koncertov. Trému už nepociťujú. Na svoj prvý koncert v ZUŠ spomína Matúš s pobavením: „Mamka mi ho stále pripomína. Keď ma vyhlásili na pódium, išiel som štýlom ľavá ruka, ľavá noha, pravá ruka, pravá noha. A teraz sa teším, že budem stáť na pódiu a pocítim tú energiu z ľudí.“

Ján s trémou nikdy problémy nemal: „Asi s vekom zmizla. Ale pamätám si, ako som v škôlke vždy pred vystúpeniami plakal. Ale najväčšiu trému som mal na MS v plávaní, kde som jednu disciplínu strávil na záchode a potom ma diskvalifikovali.“

Hádajú sa ako bežní súrodenci

Tak ako všetci súrodenci, aj Ján a Matúš sa dokážu poriadne pohádať. „Hádame sa a bijeme sa,“ smeje sa Matúš.

„Dokážeme si poriadne vymeniť názory a dať si rôzne tituly,“ prezrádza Ján. Ešte sa však nestalo, že by boli pohádaní tak, že nechceli vstúpiť na jedno pódium .

Na otázku, čo považujú za svoj najväčší úspech v kapele Smola a Hrušky, Ján odpovedá: „Nové CD. Každý koncert je dobrý a mám z neho veľké zážitky, ale to nie je hmatateľné.“

Matúš za najväčší úspech považuje, že ľudia vedia, kto je: „Nejde mi o to, aby som bol slávny, ale o to, že ľudia vedia, že ja som ten Matúš, ktorý hrá na trúbke a na pódiu vystrája.“

Vadí im, že ľudia ich berú inakšie. „Ideme v Poprade do obchodu a už počujeme za chrbtami, ako si ľudia šepkajú,“ sťažuje sa Matúš.

Ján si zo začiatku myslel, že sú to halucinácie: „Ja sa stále cítim ako hlúpy Jano z bytovky zo sídliska a necítim sa byť taký, za akého ma ľudia pokladajú.“

Kapela ich neuživí, musia pracovať aj manuálne. „Okrem hudby sa venujeme i striekaniu dielcov,“ hovorí Ján.
Na koncerty im totiž chodí menej ľudí ako po minulé roky.

„Ľudia šetria. Je kríza, málo peňazí, tým pádom chodí málo ľudí na akcie. Preto robí Smola a Hrušky aj benefičné akcie,“ vysvetľuje Matúš.

Koncertovanie prináša aj nepríjemné situácie

Pri koncertovaní zažili množstvo zážitkov, príjemné i nepríjemné. Ján ako najnepríjemnejšiu situáciu uvádza pád do blata na nedávnom koncerte v Podhájskej.

„Pršalo a všade bolo veľa blata. Podarilo sa mi ostať čistý aj po tom, ako som sa hodil do davu a ľudia ma nosili na rukách. Ale keď sme balili veci po koncerte, šmykol som sa a bol som celý zablatený.“

Pre Matúša bol najnepríjemnejší zážitok, keď musel odohrať koncert v trenírkach: „Počas koncertu som sa spotil. Namokli mi rifle, vykopol som nohu a rifle sa mi roztrhali.“

Ján ho dopĺňa: „Najviac sa mi páčilo, keď si chcel dať rifle dole, postavil sa na jednu nohavicu, trhol nohou, pošmykol sa a spadol.“

Miženkovci koncertujú veľmi radi a vždy sa dokážu poriadne odviazať.

„Keď ľudia vidia, že my sa bavíme na pódiu, tak sa bavia aj oni. Ide o výmenu energií,“ myslí si Ján. Na publiku si cení najmä spoluprácu: „Najlepšie je, keď poviem, že urobte to a oni to urobia.“

Má aj svoj obľúbený pokrik: „Som známy pokrikom Ruky hore, ruky ruky hore.“

Matúš vlastný pokrik nemá, ale rád rozpráva do mikrofónu vo východniarskom nárečí: „Hoci mi to chalani z kapely zakazujú, rád používam šarišské nárečie, čiže rád gadžujem. A aj naschvál zaťahujem.“

Foto: archív kapely

Gesto od publika

Ako najpríjemnejší zážitok bratia spomínajú situáciu, keď sa im publikum začalo zbierať na benzín.

„Mali sme koncert, ktorý organizačne skrachoval a neprišli tam ľudia. Organizátor nás nevyplatil,“ hovorí Matúš.

Kapela sa rozhodla vystupovať aj napriek tomu. „Po koncerte nás smädilo a začali sme spievať Hrkú hrkú, máme sucho v krku. Ľudia nám začali dávať fľašky pod pódium. Keď sme povedali, že hráme zadarmo, tak jeden muž vyskočil na pódium, zamával 50–eurovkou a vyhlásil do mikrofónu verejnú zbierku. Nakoniec nám tie peniaze aj tak niekto ukradol,“ dodáva Ján.

Miženkovci sa inej ako hudobnej kariére neplánujú venovať. „Keď chceš byť hudobníkom celý život, musíš byť maximálne tvorivý,“ vysvetľuje Ján.

Chce ostať hudobníkom aspoň do šesťdesiatky. „Človek musí byť muzikantom hlavne srdcom. Ak hudba človeka raz baví, tak ho to bude baviť celý život,“ uvádza Matúš.

Myslia si, že by bolo asi ťažké zaujať každú generáciu, keďže preferencie sa menia. „Ani jeden muzikant nevie, čo platí na ľudí. Môžeme urobiť neskutočne ťažkú skladbu a ľudia ju nemusia mať radi. A pesnička Som na...baný, ktorá vznikla za tri dni, je na koncertoch najväčšia pecka.

Vizitka

Miženkovci

Bratia Matúš a Ján Miženkovci sú rodáci z Popradu.

Starší Matúš sa narodil 21. októbra 1985. Absolvoval Základnú umeleckú školu (ZUŠ) v Poprade a konzervatórium v Košiciach. Začal študovať aj na konzervatóriu v Banskej Bystrici, ale túto školu nedokončil. Pôsobil v Matejovskej dychovke a rozličných kapelách ako napríklad Perpetuum Mobile, Kubiz, Junkless a iné. Členom kapely Smola a Hrušky je už štvrtý rok a hrá na trúbku.

Ján sa narodil 28. januára 1990. Na ZUŠ absolvoval len prvý ročník. Vyučil sa za kuchára – čašníka na Súkromnej strednej odbornej škole Poprad – Veľká. Hral a spieval v popradskej metalovej kapele DVD Lucy. V kapele Smola a Hrušky pôsobí už tretí rok a hrá v nej na trombón.

Foto: Lenka Schmidtová

ls

Autor: Lenka Schmidtová

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 017
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 612
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 287
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 288
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 150
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 999
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 840
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 759
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 847
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 606
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 152
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 938
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 572
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 734
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


31
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 38
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


63
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 7
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 759
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 847
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 606
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 152
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 938
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 572
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 734
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu