Časť parciel na výstavbu domov sa totiž delene nachádzala v obidvoch katastroch. Na zmene sa dohodli samosprávy.
KEŽMAROK/ĽUBICA. Zmena hranice neukrátila ani jeden z katastrov. Územie si samosprávy podelili férovo jedna k jednej. Išlo presne o výmeru 590 metrov štvorcových. Rozhodnutie vydala správa katastra.
Hranicu zmenili kvôli podnetu súkromného investora. Ten pripravil lokalitu na individuálnu bytovú výstavbu s 39 rodinnými domami. Na štyroch pozemkoch by sa však stavať nemohlo.
„Sú rozdelené katastrálnou hranicou a nie je možné, vzhľadom na jej priebeh, povoliť na nich výstavbu rodinných domov a následne ich zapísať do katastra nehnuteľností,“ uviedla vo svojom odôvodnení Správa katastra v Kežmarku.
Všetky náklady spojené so zmenou hranice znášal investor.
Rozhodnutie Správy katastra o zmene hraníc je v súčasnosti právoplatné.
Samosprávy výstavbe nebránili
Tak v Kežmarku, ako aj v Ľubici bol jednotný názor na zmenu katastra. Samosprávy sa dohodli veľmi rýchlo.
„Nechceli sme brzdiť ďalšiu výstavbu, nebol na to dôvod,“ skonštatoval Ladislav Faix, prednosta Kežmarku.
„Výstavba je pre ľudí, aby mohli stavať. Z našej strany sme upovedomili investora, aby ozrejmil ľuďom, či bude ich pozemok v Ľubici, alebo v Kežmarku,“ poznamenal Peter Repčák (Most), starosta Ľubice.
Po plánovanom dokončení by zo 39 spomínaných domov malo prislúchať Kežmarku dvadsať a Ľubici 19 novostavieb.
Čast ľudí z budúcich novostavieb bude patriť k obyvateľom mesta, časť k obci. Pôjde síce o susedov, no budú sa ich teda týkať rozdielne poplatky či miestne dane.
Fakty
Sporné sídlisko zatiaľ neriešili
Samosprávy Kežmarku a Ľubice sa pri delení hranice v prospech výstavby domov dohodli expresne rýchlo. Úplne inak je to v porovnaní so sporným územím časti sídliska Juh. Mesto aj obec si tu nárokujú na vlastný podiel územia. Dohodnúť sa však nevedia roky.
Súčasný starosta Ľubice navrhoval, aby v súvislosti s aktuálnym posunom hraníc riešili samosprávy aj sporné územie Juhu. „Vedeniu mesta Kežmarok bola navrhnutá úprava katastrálnej hranice pod bytovkami na Juhu, no nebol z ich strany záujem,“ povedal pred časom poslancom v Ľubici starosta P. Repčák.
Kežmarčania veci vnímajú inak. „Na rozdiel od individuálnej bytovej výstavby územie Juhu nejde riešiť operatívne. Neznamená to ale, že nemáme vôľu. Sporné územie budeme riešiť s Ľubicou osobitne,“ povedal nám prednosta Ladislav Faix.
Spor o územie na sídlisku Juh siaha do minulého storočia. V roku 1974 pričlenili štátne orgány ČSSR dovtedy samostatnú obec Ľubica ku Kežmarku. V druhej polovici 80. rokov postavili v Kežmarku sídlisko Juh. Paneláky vybudovali aj na katastrálnom území Ľubice. V roku 1992 sa Ľubica osamostatnila,spor o územie trvá dodnes.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.