Boja sa diviakov. V Spišskom Hrhove, Jablonove, Nemešanoch aj v Klčove prichádzajú až k obydliam a ničia úrodu. O zver sa nik nestará, pretože o revír bojujú dve poľovnícke združenia. Vo veci rozhoduje súd, zatiaľ preto nik nesmie na tomto území loviť.
SPIŠSKÝ HRHOV/JABLONOV. Na sváry poľovníkov doplácajú bežní ľudia. Boja sa, podvečer v blízkosti ich domov vídať aj 60 diviakov pokope.
Starostovia dotknutých obcí sú bezradní, ľudia ich zahŕňajú sťažnosťami.
„Na vyšnom konci obce sme vybudovali veľmi peknú skalku. Je celá rozrytá. Diviaky ľuďom ničia úrodu na políčkach, všetci sú z toho poriadne nervózni. Naša rodina vysiala jeden a pol mecha pšenice, vymlátili sme len tri mechy. Všetko nám zničili diviaky. Čo je však oveľa horšie, bojíme sa o svoju bezpečnosť. Moja krstná dcéra, ktorá má 17 rokov, išla na bicykli z Jablonova do Spišského Podhradia a v jej blízkosti pobehovali diviaky. Bola od strachu celá bez seba. Podvečer v našej dedine vidieť celé skupiny diviakov pokope,“ uviedol starosta Jablonova Jozef Molčan (HZDS).
Podobné starosti majú aj v neďalekom Spišskom Hrhove.
„O zver sa nikto nestará, nikto nereguluje jej počty, nevieme, od koho máme vymáhať náhradu škody. Ľudia sa sťažujú na obecnom úrade“ opísal hrhovský starosta Vladimír Ledecký (nez.).
O svoje skúsenosti sa s nami podelila aj obyvateľka tejto dediny, jej rodina sa nasťahovala do nového domu na konci Spišského Hrhova v susedstve lesa: „Prvýkrát v živote som vysadila zemiaky, asi jedno vrece. Všetko mi zničili diviaky. Inú zeleninu ako cibuľa a mrkva nechali tak, nedotkli sa ani jahôd. Denne nachádzam stopy po diviakoch, jeleňoch či srnách v blízkosti nášho pozemku. Sused mi dokonca povedal, že ráno o piatej videl pri svojom okne troch diviakov. My v dedine ani nemáme poľovnícke združenie, neviem, na koho sa mám obrátiť.“
Majú oplotiť dedinu?
Hrhovský starosta sa so sťažnosťou obrátil na Obvodný lesný úrad v Poprade. Dostal odpoveď v duchu, aby sa poškodení ľudia obrátili na Krajský súd v Košiciach a žiadali o úpravu postupu.
„Aby súd určil právnickú či fyzickú osobu, ktorá bude môcť v zmysle platného zákona o poľovníctve realizovať opatrenia na zabránenie vzniku škôd,“ stojí v odpovedi na sťažnosť.
Oslovili sme právnika Pavla Papcuna s otázkou, čo môžu vlastníci pozemkov robiť, ak sa ich spor poľovníkov vôbec netýka a oni napriek tomu doplácajú na ich sváry.
„Vlastník pozemku, ktorý je nepoľovnou plochou, je povinný oplotiť ho a zabezpečiť proti vniknutiu zveri. Užívateľ, teda poľovnícke združenie, nie je povinné uhradiť škody spôsobené zverou v neoplotených záhradách,“ uviedol.
Starosta Jablonova je však takýmto výkladom zákona pohoršený. „To máme oplotiť celú dedinu?“ reaguje J. Molčan.
„Podľa môjho názoru rozhodnúť by mali orgány štátnej správy na úseku poľovníctva, a to obvodný či krajský lesný úrad alebo samotné ministerstvo,“ dodal P. Papcun.
Sú bezmocní
Poľovnícke združenie Jablonov podalo žalobu na neplatnosť zhromaždenia vlastníkov poľovníckych pozemkov. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi v apríli v tomto roku vydal predbežné opatrenie, a to zákaz užívania poľovníckeho revíru. Ide o rozlohu 3 500 hektárov.
Poľovnícke združenie vlastníkov poľovných pozemkov so sídlom v Klčove sa odvolalo, Krajský súd v Košiciach sa však s verdiktom okresného súdu stotožnil.
Definitívny rozsudok, kto má právo revír užívať, zatiaľ ešte nepadol.
„Vieme o tomto probléme, ale sme bezmocní. Preniká k nám aj zver z iných revírov, pretože u nás má pokoj. Úroda je zničená na 50 až 100 percent. Rozmohlo sa u nás aj pytliactvo,“ povedal nám hospodár v PZ Klčov Marián Dzurila.
Predseda PZ Jablonov Ján Mucha sa k situácii odmietol vyjadriť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.