Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Štát predáva pozemok pod domom tatranského starostu

Tatranská Javorina stojí na pozemkoch Štátnych lesov TANAP-u. Jej starosta bojuje za kúpu pozemkov pod domami starousadlíkov. Lesníci ponúkli pozemok pod jeho domom na predaj.

Lesnícka osada. Žijú v nej prevažne bývalí pracovníci lesného hospodárstva.Lesnícka osada. Žijú v nej prevažne bývalí pracovníci lesného hospodárstva. (Zdroj: mn)

Tatranská obec ležiaca v pohraničí stojí na pozemkoch patriacich Štátnym lesom Tatranského národného parku (ŠL TANAP). Jej starosta už roky bojuje za odkúpenie pozemkov pod domami starousadlíkov. Spoločnú reč ale nenašli. Lesníci ponúkli cez inzerát pozemok pod jeho domom na predaj. Ponukové konanie už má aj svojho víťaza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



TATRANSKÁ JAVORINA. Goralská osada začala písať svoju históriu v roku 1759, vznikla v okolí železnej huty a hámrov.

Neskôr celý revír kúpilo pruské knieža Kristián Kraft Hohenlohe a Tatranskú Javorinu pretvoril na lesnícku osadu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1936 prešlo javorinské panstvo do vlastníctva štátu a dnes preto stojí takmer celá podhorská obec na pozemkoch v správe ŠL TANAP-u.

Starosta obce Dušan Lacko (nez.) niekoľko rokov žiada ŠL TANAP-u aspoň o vysporiadanie pozemkov pod domami obyvateľov.

Vlastník s predajom problém nemá, no parcely ponúka za trhovú cenu určenú ním vybraným znalcom.

„V obci žijú ľudia, ktorí celý život pracovali v lese a teraz na staré kolená si majú kupovať pozemky pod domom v hodnote aj 15–tisíc eur. Je nemysliteľné, aby to títo ľudia z dôchodku dokázali zaplatiť,“ argumentoval starosta.

ŠL TANAP-u chcú pozemky predávať nielen pod domami, ale aj v ich okolí ako jeden celok.

„Často ide o veľké rozlohy. Navyše je tam močaristá pôda, ktorá je ťažko prístupná a nedá sa využívať,“ vysvetľoval Lacko.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdielne ceny určené znaleckými posudkami

Dlhé roky s predstaviteľmi ŠL TANAP-u nenašli spoločnú reč kvôli cene za meter štvorcový pôdy podľa znaleckého posudku.

Starosta tvrdí, že posudok Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline určil prijateľnú cenu 11 eur za meter štvorcový. Naopak, znalec Stavebnej fakulty STU v Bratislave oslovený Štátnymi lesmi navrhol viac ako 17 eur.

V stanovisku ŠL TANAP-u sa píše: „Znalecký posudok zo Žiliny nebol vypracovaný porovnávacou metódou tak, ako to pre schvaľovací proces vyžaduje zriaďovateľ organizácie. Čiže pre predaj pozemkov bol nepoužiteľný. Medzičasom vypracovaný posudok súdnoznaleckým ústavom Bratislava spĺňal všetky požiadavky a cena ním určená môže byť použitá pre predaj pozemkov. Zdôrazňujeme, že sa jedná o cenu minimálnu a organizácia môže žiadať aj cenu vyššiu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ústav súdneho inžinierstva v Žiline porovnávaciu metódu urobiť nemohol, keďže v Tatranskej Javorine doteraz neexistoval žiadny trh s nehnuteľnosťami.

Starosta to berie ako akt pomsty

ŠL TANAP-u pred dvomi mesiacmi pristúpili k predaju parciel prostredníctvom verejnej súťaže. Pozemok v Tatranskej Javorine ponúkli inzerátom v bulvárnych novinách.

Šokovaný starosta Dušan Lacko si mohol prečítať, že ide o parcelu pod jeho domom.

„Vnímam to ako pomstu. Zrejme chcú zastrašiť aj ostatných starousadlíkov,“ uviedol. „Štátne lesy sa prakticky vyhrážajú, že keď si niekto pozemok pod vlastným domom nekúpi, tak ho predajú.“

V odpovedi ŠL TANAP-u k predaju pozemku pod starostovým domom stálo: „Pán starosta dvakrát odmietol uzavrieť kúpnu zmluvu s organizáciou, ktorá mu ponúkala odpredaj pozemkov priamym predajom, i keď to nie je jej zákonnou povinnosťou. Vzhľadom na neakceptovanie navrhovanej kúpnej zmluvy pánom starostom bola organizácia povinná postupovať podľa zákona o správe majetku štátu a pozemky ponúknuť na odpredaj v ponukovom a osobitnom ponukovom konaní.“

Dušan Lacko tvrdí, že nikdy písomne nedeklaroval, že pozemok nechce kúpiť. Trval na tom, aby boli ceny jednotné pre všetkých a predaj prebehol naraz.

Kúpna zmluva je na stole

Ponukové konanie na pozemok pod Lackovým domom už má aj svojho víťaza. Z dvoch ponúk vyhrala tá od Ladislava D. z Popradu, ktorý ponúkol o pár desiatok eur viac, ako žiadali ŠL TANAP-u (minimálne podanie bolo 10 900 eur).

Podľa tlačovej tajomníčky ministerstva pôdohospodárstva Zuzany Gulovej prebehlo celé osobitné ponukové konanie v súlade so zákonmi.

„Následne došlo v polovici júna k uzatvoreniu kúpnej zmluvy na prevod pozemkov a túto zmluvu predložili ŠL TANAP-u nášmu ministerstvu ako jeho zriaďovateľovi,“ uviedla v odpovedi Gulová.

Keďže podľa ministerstva pôdohospodárstva sú všetky doklady v poriadku, posunú kúpnu zmluvu na schválenie ministerstvu financií.

Obyvatelia Tatranskej Javoriny tak zrejme príliš na výber nemajú. Buď si kúpia pozemok pod vlastným domom za cenu požadovanú štátom, alebo budú so strachom čítať inzeráty v novinách.

Stanovisko

Čo hovorí rezort financií

„Pri udeľovaní súhlasu sa neposudzuje osoba záujemcu o kúpu pozemku, ale dodržanie zákonných podmienok na úseku správy majetku štátu. Ak by ŠL TANAP-u uzavreli s nejakým záujemcom kúpnu zmluvu, tá bude podľa zákona platná až udelením súhlasu ministerstva financií. Ako vždy bude ministerstvo aj v tomto prípade skúmať, či pri procese nakladania s majetkom štátu neboli porušené podmienky zákona o správe majetku štátu.“

„V súlade s Občianskym zákonníkom nie je stavba súčasťou pozemku, teda vlastníctvo stavby a pozemku môže byť odlišné. Z tohto dôvodu zákon o správe majetku štátu umožňuje predaj pozemkov aj inej osobe, než je vlastník stavby. Ak napríklad vlastník stavby neprejavuje záujem o odkúpenie pozemku pod stavbou, správca je oprávnený a povinný prebytočný nehnuteľný majetok štátu ponúknuť v osobitnom ponukovom konaní. Vlastníkom pozemku pod stavbou sa stane uchádzač s najúspešnejšou ponukou, ktorá spĺňa zákonné podmienky.“

mn

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 821
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 330
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 763
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 017
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 860
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 507
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu