Slovenský Tádž Mahal. Tak nazval istý americký novinár mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí (okr. Rožňava). Veľa ľudí však o tom ešte nepočulo. Určitú podobnosť ale vidia.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. O obci sa toho popísalo veľa, najmä kvôli nedávnemu veľkému požiaru hradu
. Ale len americký novinár Tim Leffel prirovnal mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, ktoré dal postaviť gróf Andrássy svojej manželke, ku slávnemu Tádž Mahalu.
Americký novinár nedávno absolvoval infocestu po Slovensku a tak navštívil množstvo hradov. Zavítal aj do Krásnohorského Podhradia.
Tu upozornil, že aj napriek požiaru hradu a jeho momentálnej nedostupnosti, si návštevníci môžu pozrieť slovenský Tádž Mahal.
Tak nazval mauzóleum, ktoré sa nachádza v obci pri hlavnej ceste v smere z Rožňavy na Košice.
Letná sezóna je v plnom prúde a tak turisti pri svojich potulkách zavítajú aj do mauzólea.
„Nepočuli sme o tom, že niekto prirovnal mauzóleum k Tádž Mahalu,“ povedali štyria turisti z Dunajskej Stredy, ktorí si prišli pozrieť pamiatku na vlastné oči.
„Zvonku nevyzerá tak veľkolepo a krásne ako zvnútra. Ale má ten novinár pravdu, je tam nejaká podobnosť, najmä v kupole,“ nakoniec skonštatovali. Bolo im však ľúto, že si nemohli pozrieť aj hrad Krásna Hôrka, ktorý je pre návštevníkov zatvorený.
Podobnosť tam vidia
Erika Paljuszová sa o tomto prirovnaní dočítala na internete. „Gróf Andrássy veľa cestoval, chodil po svete. A môže byť, že na svojich cestách sa inšpiroval. A to, čo videl, následne použil v mauzóleu,“ myslí si.
„Mauzóleum podľa mňa nemá nič spoločné s Tádž Mahalom. Podobať sa podľa niekoho môže, ale ja si myslím, že nie,“ uzavrel Ladislav z Krásnohorského Podhradia.
Melinda z Krásnohorského podhradia sa o prirovnaní dozvedela od nás. Rovnako o prirovnaní nepočula ani Iveta Sudimáková.
„Nepočula som o tom, ale možno tam niečo na tom bude. Kupola je dosť podobná,“ priznala.
Asi pred mesiacom sa ku mauzóleu išla prejsť a rozprávala sa so sprievodkyňou. „Málo ľudí tu chodí. Možno teraz počas leta a dovoleniek sa to trošku zlepší,“ myslí si I. Sudimáková.
A hneď dodáva: „Asi je to aj preto, že hrad vyhorel, a tak je menší záujem aj o mauzóleum.“
Čo je Tádž Mahal
Podľa prevažujúceho oficiálneho názoru je to mauzóleum, ktoré postavil Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal (Ardžumand Banu Begumber).
Podľa oficiálneho zápisu UNESCO sa stavba začala v roku 1631 a skončila roku 1648. Stavalo ju vyše 20 000 remeselníkov z celej južnej, strednej a východnej Ázie.
Budova je preslávená na celom svete a priťahuje množstvo návštevníkov.
Silueta známa z fotografií sa stala symbolom Indie. V rozličných hodinách dňa pri rozličnom osvetlení pôsobí na diváka zakaždým inak.
Zdroj: wikipedia
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.