Okrem vyšívania, háčkovania vyrábala dekoračné knihy, ikebany, venovala sa zdobeniu kvetov a v poslednom období našla záľubu v servítkovej technike.
PLEŠIVEC. Servítková metóda je spôsob dekorácie najrôznejších predmetov z rôzneho materiálu. Ako dekoračný prvok sa používajú trojvrstvové servítky. Preto sa táto technika ozdobovania nazýva servítková technika.
„Touto metódou dekorácie sa zaoberá moja priateľka a mne nedalo, aby som si to nevyskúšala. Spočiatku sa mi to veľmi nedarilo, nakoľko dostať na prvýkrát servítku na predmet, je dosť náročné. Musí byť totiž pekne vyhladená. Postupne som sa však s touto prácou skamarátila a patrí medzi moje najobľúbenejšie relaxačné činnosti,“ povedala E. Oroszová.
Servítkovou technikou môžeme vyzdobiť širokú škálu najrôznejších predmetov.
„V domácnosti človek často nachádza rôzne staršie predmety, ktoré mu je ľúto vyhodiť. Tak som pred časom vytiahla z pivnice staršie kvetináče, ktoré už stratili svoju pôvodnú farbu a prestali slúžiť svojmu účelu. Aby im nebolo smutno, vyzdobila som ich servítkou technikou a tak dostali nový šat. Na dekoráciu mi neraz poslúžili aj výrobky z papiera, dreva, porcelánu, kovu, plechu, rôznych plastov, tarakoty (kvetináče, tanieriky) či textilu. Skúšala som túto techniku už aj na kameni a vyhotovila som aj obrázky do sadrových odliatkov. Podstata tejto techniky spočíva v tom, že vystrihujete motívy zo servítok a polepíte nimi tieto predmety. Výsledný efekt je skutočne prekrásny, nakoľko vyzerajú, akoby boli namaľované.“
Ako vzniká dielko
Pred zdobením je dôležité predmet opracovať, aby mal hladký povrch.
„Najradšej používam rôzne fľaše, ktoré stačí pred použitím iba vytrieť dosucha, pretože samotná fľaša má hladký povrch a servítka sa tak ľahšie nanáša. K výrobe používam servítku, nožnice, akrylové farby, lepidlo , štetec a lak. Postupy výroby sa líšia podľa zvoleného predmetu. Predmety pôsobia veľmi pekne, keď ich pred zdobením natrieme akrylovou farbou. Pripravíme si servítkový motív, vystrihneme obrázok a oddelíme dve spodné vrstvy. Zostane nám horná, farebná, veľmi tenká vrstva. Miesto, kam chceme obrázok prilepiť, natrieme slabou vrstvou lepidla na servítkovú techniku. Priložíme obrázok a jemne uhladíme širokým štetcom smerom od stredu von, aby nevznikli bubliny a záhyby. Potom ešte raz natrieme lepidlom, dávame pozor, aby ho nebolo veľa a servítku sme tak neroztrhali. Necháme zaschnúť a na záver dekorovaný predmet prelakujeme.“
Nápaditosť a inšpirácia
Na vytvorenie dekoratívneho predmetu je dôležité mať predstavivosť.
„Musím predovšetkým vedieť, čo chcem vytvoriť. Motívy sú teda rôznorodé. Prispôsobujem ich ročným obdobiam, vyrábam dekorácie, ktoré slúžia ako bytový doplnok, darčeky k rôznym sviatkom, výročiam, životným udalostiam. Sú to rôzne obrázky, krabičky ozdobné dózy či fľaše. Samotné servítky ako základný prvok sa dnes už dajú objednať aj cez internet a to na kusy. Niektoré predmety sa tieňujú aj akrylovými farbami, čím sa dotvára efektné pozadie.“
Táto technika v poslednom období láka čoraz viac a viac tých, ktorí chcú užitočne využiť svoj voľný čas, relaxovať a odbúrať každodenný stres.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.