Mesto Svit chce zachrániť typický vzhľad obytných domov z éry Tomáša Baťu. Zatepľovaním sa tzv. „červená kolónia“ mení na pestrofarebnú štvrť. Podľa názoru miestnych by si mal Svit viac chrániť svoju osobitú architektúru, tak ako to robí napríklad české mesto Zlín.
SVIT. Mesto Svit sprísni podmienky rekonštrukcie domov, ktoré sú vybudované v tzv. baťovskom štýle. Obnova fasád a zatepľovanie môže pokračovať, ale podľa presne stanovených kritérií. Mestskí poslanci ich budú schvaľovať v auguste.
Baťove mestá v Česku aj na Slovensku sa na seba architektonicky podobajú.
Svit založila firma Tomáša Baťu zo Zlína ako priemyselné sídlo v roku 1934, keď spoločnosť kúpila pozemky od obce Veľká.
Asi tri týždne po dohodnutí kúpy pozemkov sa začala výstavba. Postavili prvú továreň a prvý obytný dom.
Podmienky pre Sviťanov sa sprísnia
Takmer osemdesiatročné domy si ich majitelia obnovujú, súčasťou rekonštukcie býva zateplenie a nová fasáda.
„Po konzultácii s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky sme sa rozhodli, že podmienky na rekonštrukciu sa sprísnia,“ uviedol primátor mesta Svit Rudolf Abrahám (Smer).
Obyvatelia domov, ktoré sa nachádzajú v obytnej štvrti nazývanej aj „červená kolónia“, si nebudú môcť domy upravovať tak, ako to bolo doteraz.
„Nechceme brániť, aby si ľudia domy rekonštruovali. Len budú musieť dodržiavať prísnejšie pravidlá,“ vysvetlil Abrahám.
Červená kolónia sa stala pestrofarebnou
Charakteristický vzhľad „červenej kolónie“ , v ktorej počas baťovskej éry bývali robotníci, sa rôznymi stavebnými úpravami zmenil v dôsledku zatepľovania na pestrofarebnú obytnú štvrť.
Mesto sa snaží zachovať, čo sa ešte dá. „Sprísnené podmienky mali prísť už skôr. Ale museli sme prihliadať i na potreby obyvateľov týchto domov, ktorí chcú tiež bývať pohodlne,“ odôvodňuje Abrahám, prečo sa podmienky menia až teraz.
Zachovanie charakteristického vonkajšieho vzhľadu umožnia nové materiály na zateplenie.
„Ak si budú chcieť vlastníci dom zatepliť, budú musieť použiť tehličkové panely. Tieto panely doteraz neboli dostupné,“ informoval Abrahám.
Oproti obyčajným panelom na zatepľovanie sú tie tehličkové o 15– 20 percent drahšie.
Budovy, ktoré sú postavené v baťovskom štýle a sú majetkom mesta, si svoj architektonický štýl permanentne udržiavajú.
Pri budovách v súkromnom vlastníctve sa to často nedodržiava. Svoj charakteristický vzhľad stratil stavebnými úpravami bývalý spoločenský dom vo Svite.
Lákadlá pre návštevníkov
České mesto Zlín si budovy spojené s menom podnikateľa Tomáša Baťu a jeho nevlastného brata Jána Antonína Baťu chráni.
Väčšina stavieb z éry bratov Baťovcov v Zlíne sa nachádza v pamiatkovej zóne, ktorá bola vyhlásená v roku 1990.
„To znamená, že na nich nie je možné robiť úpravy či stavebné zásahy, ktoré by zásadným spôsobom menili ich vzhľad a znižovali tak ich historickú hodnotu,“ vysvetlil hovorca magistrátu mesta Zlín Zdeněk Dvořák.
Zároveň ale pripustil, že obyvatelia baťovských domov chcú svoje príbytky modernizovať a preto vyvíjajú snahu, aby došlo k zmenšeniu pamiatkovej zóny.
Mesto si uvedomuje historickú hodnotu stavieb. „Pamiatky na baťovskú éru sú bezpodmienečne jedny z najzaujímavejších lákadiel pre návštevníkov Zlína,“ zdôraznil Z. Dvořák.
Názory
Obyvatelia Svitu sa v názoroch na stavebné zásahy do baťovského stavebného štýlu rozchádzajú.
"Inde si kultúrne bohatstvo chránia, vo Svite sme si ho zničili. Na jedinečnej architektúre sme mohli postaviť cestovný ruch, aby sa turisti z Tatier zastavili aj v našom mestečku," zhodnotila dlhoročná obyvateľka Svitu. Ako dodala, vo Svite sa jej býva dobre, ale nemá veľmi čo ponúknuť ľuďom prichádzajúcim pod Tatry za rekreáciou.
"Kompromis medzi celkovým vzhľadom robotníckej kolónie a potrebami ľudí sa mal hľadať už dávno. Teraz už je neskoro niečo zachraňovať, keď to stratilo celistvosť," povedal Ivan Pitoňák.
"Svit bol vždy priemyselným mestom a architektúra tu bola jedinečná. Aj keď sa mnohé zničilo, stále tu máme nejaký odkaz po Baťovi a mali by sme si ho chrániť," povedal Lukáš Zavadský.
mn
Spoločenský dom. Presná kópia spoločenského domu zo Zlína sa na svoju dvojičku už nepodobá.
Foto: Marek Nemec
Autor: Lenka Schmidtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.