Podľa miestnych mal stáť už dávno, ale sú radi, že ľady sa pohli.
KRAVANY. S výstavbou domu smútku začali v Kravanoch pred štyrmi rokmi.
„Návrh nám robil architekt zo Spišskej Novej Vsi. Stavbu sponzorovalo urbárske spoločenstvo, ktoré prispelo sumou 83-tisíc eur. Z toho sa postavila takmer celá stavba. Zo svojich peňazí dotvárame interiér a exteriér. Spolu nás to stálo asi 120–tisíc eur,“ spočítal starosta obce Kravany Martin Vitkaj (SDKÚ).
V rámci spolupráce so spišským architektom sa obci podarilo vyriešiť interiér za pomoci kňaza Dona Camilla, ktorý vyštudoval mozaiku v Ríme a podujal sa na skrášlenie stien domu smútku.
„Na mozaike pracovalo minulý rok v lete desať študentov asi dva týždne. Na oboch stenách sú vyobrazené biblické príbehy. O to je dom smútku krajší,“ zdôraznil starosta.
Podľa Vitkaja práce na stavbe v týchto dňoch finišujú. „Vnútro nám treba zariadiť a momentálne upravujeme okolie, kde chceme dlažbu, zeleň a parkovisko. Veríme, že na Dušičky uvedieme nový dom smútku do prevádzky,“ dodal.
Nevedia sa ho dočkať
Miestni obyvatelia sa nového domu smútku nevedia dočkať, no zároveň tvrdia, že ho očakávali hotový už oveľa skôr.
„Pekný je ten dom smútku, len keby ho už konečne dokončili. Dlho to trvá. Nemáme nič, ani poštu, ani mäsiarstvo, tak aspoň toto nech sa dorobí,“ povedala Mária Hudáčová.
Monika z Kravian tvrdí, že hotový mal byť dom smútku už minulý rok. „Už by bolo načase. Robotníci tam chodia, ale nejako sa to nepohlo. Mám pocit, že to nebude ani tento rok,“ dodala kriticky.
Justína Karabínová by už tiež rada videla nový dom smútku hotový. „Je dobré, že bude, veď ho má každá obec. V dedine sa stále niečo robí, tak nech len v tom pokračujú,“ doplnila Karabínová.
Zaujalo nás
Z internetu
Don Camillo na vlastnej internetovej stránke podrobne opísal svoje dielo z mozaiky. „Novostavba domu smútku v obci Kravany je pôdorysne postavená do tvaru písmena V. Toto architektonické riešenie ponúklo dve rovnocenné steny pre realizáciu mozaiky. Špecifikom tejto stavby je priestranný vstupný portál v exteriéri, do ktorého vybiehajú nosné bočné steny samotnej stavby. Celý vstup je presklený a tak dáva možnosť splynúť exteriéru s interiérom. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli realizovať mozaiku nielen vnútri objektu, ale potiahli sme ju až do exteriéru.“
Samotný návrh mozaiky vyplynul priamo z poslania samotnej stavby domu smútku. Jednotlivé scény sú čerpané priamo z kresťanskej tradície a Písma svätého. Pri vstupe do interiéru po pravej strane sa nachádza Kristus, pred ktorým kľačia dve sestry Marta a Mária s úpenlivou prosbou o vzkriesenie ich brata Lazára. Ten je už štyri dni pochovaný v skalnatom hrobe. Ježiš bol vo veľmi priateľskom vzťahu s touto rodinou z Betánie. Citovo pohnutý vystiera ruku smerom k hrobu Lazára a na Kristovo slovo Lazár vstáva z mŕtvych. Je tu poukázané na ľudský rozmer nášho života.
Na protiľahlej stene sa autor zameral na tajomstvo víťazstva Ježiša nad smrťou. Ježiš Kristus ako pravý Boh Božou mocou vzkriesil Lazára, no ako pravý človek tiež musel prejsť bránou smrti ako Lazár. V prípade Krista k tomu došlo na kríži. Tiež ho pochovali do hrobu vytesaného do skaly.
Celú túto scénu dopĺňa mohutný kríž krvavočervenej farby, ktorý hovorí o ľudskom živote ako o ceste plnej ťažkostí a rôznych našich ľudských krížoch, no zároveň o ceste vedúcej všetkých ku Kristovi do večnosti.
mv
Mozaika. Vymyslel ju kňaz Don Camillo. Foto: Marek Vaščura
Interiér. Obec doň vrazila vlastné prostriedky. Foto: Marek Vaščura
Martin Vitkaj verí, že dom smútku do Dušičiek dokončia. Foto: Marek Vaščura
Mária Hudáčová. Myslí si, že výstavba domu smútku dlho trvá. Foto: Marek Vaščura
Zhotovenie mozaiky. Minulý rok na nej pracovalo desať študentov.Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.