DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA. Na Slovensku máme približne 60 jaskýň, v ktorých sa počas roka vyskytuje ľad.
„Skutočne hodnotných jaskýň máme menej ako desať. Keď hovoríme o objeme ľadu, tak medzi nimi dominuje práve Dobšinská ľadová jaskyňa. Pri ostatných môžeme hovoriť o desiatkach a stovkách kubíkov ľadu, u nás ich je stotisíc,“ povedal o výnimočnosti jaskyne správca Ľubomír Očkaik.
Kedysi tu bola jedna jaskyňa s viacerými obrovskými dómami. „Jeden dóm sa zrútil, spadol strop. Tým sa oddelila Dobšinská ľadová od Stratenskej jaskyne. Nejakých 1 300 metrov ostalo u nás a tam 20 kilometrov, ktoré sú známe,“ uviedol správca.
Jaskyňa od vchodu postupne klesá. V zime sa do jaskyne natlačí studený vzduch. V lete by mal odtiaľ vytekať.
„Studený vzduch už naspäť nahor nepôjde. Všetko je v jaskyni ochladené. Mal by vytekať spodnými otvormi, lenže práve zrútenie stropu spôsobilo, že nemá kde a to vytvorilo ľadovú výzdobu v jaskyni.“
Okrem objemu ľadu je zaujímavá aj jeho hrúbka, ktorá dosahuje až 27 metrov.
Vlhko sa vyzrážalo na stenách
Každá jaskyňa reaguje na vývoj počasia v predchádzajúcom roku.
„Minulý rok bola špecifická situácia, keď od augusta neboli takmer žiadne zrážky,“ zaspomínal si Očkaik.
Okrem studeného vzduchu sa do jaskyne dostáva aj teplý a to viacerými spôsobmi.
„Do jaskyne chodia ľudia, svietime v nej a najmä voda donáša veľa tepla. Keďže vlani bola suchá jeseň, zrážková voda teplo nepriniesla. Potom prišla tuhá zima. Keď je málo vody, vtedy je priestor na vytváranie rôznych úkazov.“
V jaskyni sa nachádzajú aj nezaľadnené časti, odkiaľ prichádza teplejší vzduch.
„Teraz máme v jaskyni vynikajúce podmienky. Vďaka tomu, že je v nej zima a prichádza aj teplejší vzduch, pri pomalom prúdení sa vyzráža vlhkosť. Môže kryštalizovať a vzniká inoväť, ktorú krásne vidieť v jaskyni.“
Tieto úkazy sa v jaskyni bežne nevyskytujú, jedinečné je aj to, že ešte stále si ich v pokročilom letnom období návštevníci v jaskyni môžu pozrieť.
Turistom sa páči
Inoväť a ľadovú výzdobu jaskyne si v týchto dňoch prichádza pozrieť množstvo ľudí. „Zo zahraničných sú to najmä Poliaci, Česi, Maďari. Najviac je to Slovákov, okolo 60 percent,“ povedal správca jaskyne.
Všetci, s ktorými sme sa po prehliadke jaskyne rozprávali, boli spokojní. „Veľmi sa nám prehliadka páčila,“ zhodnotili turisti z Poděbrad.
Zima ich neprekvapila, boli vyzbrojení bundami. „Je to krásna jaskyňa a prehliadka nebola ani dlhá. Je s nami aj dvaapolročná vnučka a je tiež spokojná, čo je najdôležitejšie,“ dodali.
Autor: Martina Dudášová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.