Stáva sa, že mladí ľudia vo večerných hodinách využívajú pietne miesto na stretnutia, ktoré sa končia požívaním alkoholických nápojov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto sa prostredníctvom správy cintorínov podieľa na základnej údržbe židovského cintorína, zabezpečuje kosenie trávy a udržiavanie poriadku.
Hlavná brána cintorína je pred verejnosťou uzamknutá, ale v čase hlavnej turistickej sezóny v júli a auguste je záujemcom sprístupnený. Kľúč je k dispozícii v turistickom informačnom centre.
„S návštevníkmi na cintorín nechodíme. Kľúč prepožičiavame za určitú finančnú zálohu. Vstup na osobu predstavuje 1 euro. Minulého roku prejavili turisti o Židovský cintorín veľký záujem, tohto roku si ho zatiaľ nechcel pozrieť nik,“ vysvetlila vedúca TIC Jana Barbuščáková.
Črepiny na pomníkoch
Voľné chvíle si počas letného obdobia mladež niekedy kráti návštevou uzatvoreného cintorína vo večerných a nočných hodinách. Po nepozvaných hosťoch ostávajú prázdne fľaše a črepiny na pomníkoch.
„Mladí ľudia si nájdu spôsob, ako sa dnu dostať. Jednoducho prelezú plot. Morálne zábrany im nebránia v tom, aby si z tohto miesta urobili zábavný večierok,“ hodnotí správca mestských cintorínov v Spišskej Novej Vsi Ján Ondruš.
Profesorka Ružena Kormošová, ktorá sa so študentmi stará o pohrebisko verí, že počas prázdnin mládež túto pamiatku nezdevastuje.
„Po celom svete žijú potomkovia, pochádzajúci zo Spišskej Novej Vsi. Je ich už veľmi málo. Myslím si, že je potrebné zachovať náhrobky nielen pre nich. Je to predsa naše kultúrne dedičstvo,“ vyznala sa R. Kormošová.
Náhrobky na cintoríne majú aj tí, ktorí zomreli v koncentračných táboroch počas 2. svetovej vojny.
Starostlivosť o tieto vojnové hroby prináleží mestu, ktoré prostredníctvom oddelenia komunálneho servisu postupne hroby opravuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.