Rozprávka o prašiškriatkovi Celestínovi a jeho kamarátoch v týchto dňoch získala titul Najkrajšia detská kniha roka 2011.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ocenenia autora tešia, no ako povedal, najhodnotnejšie ceny sú od čitateľov.
„Nedávno som sa napríklad dozvedel, že isté dievčatko odmieta vrátiť do knižnice moju knihu Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali, pretože 'ona ju ľúbi'. Myslím, že toto neprekoná žiadna oficiálna cena. No bol by som pokrytcom, keby som nepripustil, že či už umiestnenie vo finále Anasoft Litera za tvorbu pre dospelých, či ocenenia detských kníh ma štartujú k ďalšej tvorbe. Je to akýsi spôsob morálneho povzbudenia,“ prezradil autor detských kníh, ktorý po rozprávkach siahne aj ako dospelý.
„Nedávno som sa opäť začítal do Rumcajsa od Václava Čtvrtka a musel som skonštatovať, že tak, ako sa mi tieto príbehy páčili kedysi, tak sa mi páčia i dnes. Bol to jednoducho pán rozprávkar,“ zamyslel sa.
Dôležitý svet rozprávok
Písať rozprávky je podľa neho náročné, keďže deti boli a sú náročnými čitateľmi.
„V tom sa písanie pre deti oproti minulosti nemení. V súčasnosti sa však mení štýl písania – texty sú o čosi akčnejšie, menia sa témy, ale hlavne sa mení nazeranie na život dieťaťa. Už to nie je len selankovité písanie o bezstarostnom svete. Teraz sa v ňom (opäť) objavujú aj menej príjemné témy ako je napríklad smrť, osamelosť, bolesť a podobne, avšak bez presahu k pátosu a gýču,“ zdôraznil P. Karpinský.
Rozprávkový svet pre neho znamená veľa. Dokonca má pocit, že čím je starší, tým je tento svet pre neho paradoxne dôležitejší.
Ako prezradil, za inšpiráciou nemusí chodiť ďaleko. Len sa treba okolo seba dobre dívať.
Veď aj Sedem dní v pivnici, ako napovedá názov, sa odohráva v pivničných priestoroch istého paneláka a nie v nejakom fantastickom svete.
Príbeh z vlastnej pivnice?
„Postavičky, ktoré v knihe vystupujú – moľa, pavúk, šváby – nie sú vymyslené, len sú možno trošku zaujímavejšie vykreslené, než keď ich vidíme v reáli. Vždy ma priťahovali tajomné priestory – pivnice, povaly, opustené domy... Mal som pocit, že tam musí byť ukrytý poklad, to som mal asi z čítania kníh. Takže asi nie je prekvapením, že sa jeden z mojich textov odohráva práve v pivnici. A v ktorej? Možno aj v tej vašej. Tam tiež predsa žijú pavúky a mole a iste sú kdesi ukrytí i prašiškriatkovia. Snívam rád, vždy a všade a nielen v noci, ale aj vo dne s otvorenými očami. Som rád, že to ešte dokážem a že to tiež dokážu mnohí ďalší. Ak by ľudia prestali snívať, tak by bol svet veľmi smutný.“
A čo chystá najbližšie? „Teraz sa trochu venujem divadlu – píšem scenáre, ale v zásuvke mám pripravený rukopis príbehov a povestí zo Spišskej Novej Vsi a v hlave mám námety na ďalšie knihy,“ dodal.
Trojité ocenenie
Kniha Sedem dní v pivnici bola ocenená ako najlepšia a najkrajšia detská kniha – leto 2011. Súťaž vyhlasuje Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY. V predchádzajúcich dňoch získala Cenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu roku 2011, súťaž vyhlasuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v spolupráci s ministerstvom kultúry, ministerstvom školstva, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku, a zároveň dostala cenu dekana Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.