Pritom nešlo o žiadnu zúrivú šelmu, ale o malého vystrašeného túlavého psa. Ten je momentálne v stanici pre odchyt túlavých zvierat v karanténe.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Policajt má zranenú ľavú dlaň. V nemocnici mu museli ranu zašívať, momentálne je práceneschopný.
„Ako policajt pracujem 17 rokov, nič také sa mi ešte nestalo. Priznávam, že som bol neopatrný. Pes naozaj nepôsobil nejako nebezpečne,“ povedal nám zranený mestský policajt zo Spišskej Novej Vsi.
Vysvetlil, že na mestskú políciu prišli dvaja ľudia, ktorí priviedli túlavého psa. Vraj zviera pôsobilo pokojne a krotko, nebránilo sa ani hladkaniu.
„Keď sme ho však chceli naložiť do prepravnej klietky, vtedy ma pohrýzol. Určite sa zľakol,“ dodal policajt.
Momentálne maróduje, ako nám však povedal, rana sa mu hojí veľmi dobre, čochvíľa nastúpi opäť do práce.
Nedajú si rozkazovať
Navštívili sme aj psa – útočníka. V odchytnej stanici sa správal pokojne, zdal sa vystrašený.
„Pes uznáva hierarchiu vo svorke. Na prvom mieste je vodca, mal by to byť majiteľ psa. Psy sa zvyknú dať bez problémov pohladkať, či pomojkať cudzím ľuďom, horšie už je, ak im chcú dávať iní ľudia príkazy. Vtedy môže pes reagovať hocijako, pasívne ale i výnimočne aj útočne. To akoby hovoril – čo ty mi máš čo rozkazovať,“ vysvetlil nám Peter Juríček, ktorý sa stará o odchytené psy.
On sám aj jeho kolega bol pohryzený od psov dvakrát. Našťastie, nešlo o vážne zranenia.
V odchytnej stanici majú priemerne osem psov. Poväčšine ich vyškolení pracovníci chytia bez problémov, nalákajú ich dobrým slovom na jedlo.
Niekedy musia použiť aj špeciálnu pomôcku, a to slučku. Narkotizačnú zbraň využívajú ojedinele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.