VYSOKÉ TATRY. Chata pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách opäť používa na výrobu veľkej časti spotreby elektrickej energie čistú energiu.
Po vybavení Zbojníckej a Téryho chaty fotovoltickými panelmi prišli Slovenské elektrárne s projektom obnovy malej vodnej elektrárne na Chate pri Zelenom plese.
V súčasnosti už má chata zabezpečenú výrobu elektrickej energie s výkonom približne 1 kW vďaka novej turbíne.
Tento výkon postačuje na bežnú prevádzku, ako je osvetlenie či používanie menších spotrebičov.
Ešte tento rok bude pokračovať projekt dobudovaním druhého zdroja elektrickej energie s výkonom až 10 kW, ktorý umožní využitie nárazových prietokov v jazere, ako aj reguláciu výroby elektrickej energie podľa momentálnych požiadaviek chaty.
Pôvodná turbína "odišla" so starým chatárom
Minulý rok si chata vyrábala potrebnú elektrickú energiu pomocou naftového agregátu.
„Určite sme vďační za to, že nám pomohli obnoviť fungovanie malej vodnej elektrárne. Po tom, čo sme v roku 2011 vymenili nájomcu, tak pôvodná turbína bola odídená aj spolu s chatárom,“ objasnil mimoriadnu situáciu na Chate pri Zelenom plese predseda Klubu slovenských turistov, ktorý je spoluvlastníkom chaty, Peter Perhala.
Spustením malej vodnej elektrárne do prevádzky už návštevníkov nebude rušiť naftový agregát, ktorý bolo počuť aj stovky metrov od chaty.
Obnovenie prevádzky malej vodnej elektrárne na Chate pri Zelenom plese privítal aj riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
„Podstatne sa znížila produkcia výfukových plynov, emisií, znečistenia naftou a bolo to aj rušivé pre ubytovaných a turistov. Je to krok vpred v ozelenení Chaty pri Zelenom plese,“ povedal Majko.
Používanie agregátu obmedzia
Podľa Milana Gašparoviča zo Slovenských elektrární sa už v prvej etape podarilo obmedziť dieselagregát na takú mieru, že ho používa personál chaty len na napájanie veľkých spotrebičov.
„Nie je to konečné slovo. Pracujeme na druhej fáze, aby sme mohli celoročne využívať vodu nielen podľa vodných pomerov, ale aj podľa potrieb chaty,“ uviedol Gašparovič.
Po uvedení do prevádzky druhej fázy malej vodnej elektrárne sa pri rozumnom používaní elektrickej energie na chate bude dať naftový agregát takmer úplne vylúčiť.
Druhý zdroj bude mať výkon 10 kW a mal by byť dokončený v auguste alebo septembri tohto roku.
Celý systém už testujú a dolaďujú odborníci na Vodnej elektrárni Trenčín, kde majú vybudované „laboratórium“ s podobnými výškovými a prietokovými pomermi, aké sú na Chate pri Zelenom plese.
Malú vodnú elektráreň obnovili vďaka projektu ekologizácie vysokohorských chát, ktorý Slovenské elektrárne odštartovali v roku 2009 v rámci projektu Energie pre prírodu.
Chata pri Zelenom Plese je treťou tatranskou chatou, ktorá vďaka ekoprojektu po väčšinu roka vyrába zelenú energiu.
Elektrinu z obnoviteľných zdrojov získali aj Téryho chata a Zbojnícka chata, ktoré vymenili dieselagregáty za fotovoltické panely. Projekt čistej energie pre Téryho chatu získal Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie 2011.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.