Prebiehajúca rekultivácia skládky Halňa v Krompachoch je rajom pre osadníkov z blízkej Družstevnej ulice. Rómovia tu do vedier zbierajú navozenú trosku, ktorá obsahuje meď a nosia ju do zberní. Nezaobišlo sa to bez incidentov. Vodiča tatrovky kvôli medenej troske dokonca napadli krompáčom.
KROMPACHY. Na skládku sa kedysi navážal priemyselný odpad z neďalekej krompašskej huty. Halňa je jednou z najhorších ekologických záťaží v rámci Košického kraja i na Slovensku. Rekultivácia za 6,6 milióna eur je financovaná z eurofondov, mesto prispeje 5 % nákladov.
Úpravou v týchto dňoch prechádza časť skládky, na ploche približne 66-tisíc metrov štvorcových. Počas dňa tu prebiehajú intenzívne práce na rekultivácii. Začiatok prác však sprevádzali prvé „návštevy“ Rómov.
„Keď sa dozvedeli, že sa na skládku naváža troska z Kovohút, okamžite ich sem prichádzali ďalšie a ďalšie skupinky. Po skládke chodili bežne počas dňa, pomedzi prechádzajúce plne naložené tatrovky. Trosku prehrabávali pod kolesami nákladiakov,“ uviedol jeden z robotníkov, ktorý tu pracuje.
Troska vzniká po tavení medi vo vysokých peciach a obsahuje určité percento medi. A práve to je pre miestnych Rómov lákadlom.
Na robotníka zaútočili krompáčom
Rómovia riskovali, že ich môže zraziť auto, či zasypať troska, ktorú nákladané autá intenzívne na skládku navážali.
„Kolegovi dokonca vyskočili na plne naloženú korbu auta a začali sa v nej hrabať. Vyšiel z auta upozornil ich na to, že to nemôžu, že sa môžu zraniť. Hneď na neho zaútočili. Jeden mu dokonca s krompáčom udrel do nohy, od druhého dostal vedrom po hlave. Zľakli sme sa. Našťastie sa mu nič nestalo,“ zaspomína na nepríjemnú skúsenosť ďalší z robotníkov.
Polícia v týchto dňoch na skládke hliadkuje niekoľkokrát za deň. Nájazdy Rómov počas prác utíchli. Situácia sa však šmahom ruky zmení po 17. hodine, keď pracovný ruch utíchne.
Zárobok - stovky eur
Na skládku sa v priebehu pár minút nahrnie stovka Rómov. Susedná Družstevná ulica, kde bývajú, sa v tom čase vyľudní. Trosku prehrabávajú muži, ženy i deti. V rukách krompáče, lopaty i vedrá.
„Chodím tu každý deň. Keď mám plné vedro, odnesiem ho domov a prídem pre ďalšie. Keď nazbieram viac, idem to predať. Niekedy mám za deň 30, ale aj 60 eur, ako kedy,“ pochválil sa 18-ročný Miro Polák z Družstevnej ulice.
Prezradil, že za niekoľko dní si takto zarobil už takmer tisíc eur. Vraj teraz mu veľmi pomôžu, keďže s partnerkou čakajú prvý prírastok do rodiny. Podobne k desiatkam eur si prišli aj jeho susedia.
Rómovia každý deň pracujú ako včeličky. Radosť majú aj miestni výkupcovia šrotu, ktorých denno-denne Rómovia zásobujú troskou.
Ako sme sa dozvedeli, aktuálna výkupná cena za trosku je 10 centov za kilo. Niekedy však v troske narazia aj na medené pláty, ktoré speňažia za 2,50 eura za kilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.