Tie tam zvážajú okrem miestnych aj ľudia zo širokého okolia.
POPRAD. Spišská Sobota zažíva stavebný boom a príliv nových obyvateľov. Na jednej strane je táto mestská časť považovaná za luxusnú a prestížnu. Na tej druhej jej dobré meno kazia nelegálne skládky.
Už dlho bojujú obyvatelia Spišskej Soboty proti zvážaniu odpadkov za ploty ich ulíc a do blízkeho okolia. Stále je to boj s veternými mlynmi.
„Nerozumiem takejto kultúre, keď si sypeme smeti priamo na ulicu. S manželom sa snažíme všetkým vysvetľovať, aby sme si neničili životné prostredie,“ povedala Anna Gordiaková.
V minulosti sa pri poľnohospodárskom družstve v priekopách a kríkoch dali nájsť chladničky, sedacie súpravy, matrace a rôzny komunálny odpad.
„Pred rokmi odtiaľ mesto pri likvidácii skládky odviezlo niekoľko kontajnerov s odpadom. Stále tam však chodia ľudia s autami a vyhadzujú nový,“ dodala pani Gordiaková.
Nelichotivú vizitku pouličného smetiska sa v Spišskej Sobote snažia zmeniť, no nepomáha ani osveta, ani pomoc mestskej polície a mesta.
Vždy sa nájdu nespratníci. Husté kríky a priekopy porastené vysokou trávou stále ukrývajú aj množstvo stavebného a priemyselného odpadu.
„Do zahraničia chodíme obdivovať upravené záhrady a ulice, ale doma si veselo znečisťujeme rovno pred vlastnými domami,“ povzdychla si Anna.
Likvidácia stojí nemalé peniaze
O existencii čiernych skládok na území mesta Poprad vedia aj na radnici a pozorne ich sledujú. Každý mesiac v podtatranskej metropole zlikvidujú v priemere až trinásť divokých skládok.
„Mesto Poprad vlani vynaložilo na likvidáciu takýchto skládok 46-tisíc eur,“ uviedla vedúca odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Kristína Horáková.
Medzi najobľúbenejšie lokality nespratníkov patria rôzne zákutia v kríkoch, priekopách, v okolí starých budov a na miestach, kde sa zdržiavajú bezdomovci.
„Za čiernu skládku sa považuje uloženie odpadu na iné miesto ako do nádob na to určených. Rôzne odpady - starý nábytok, umývadlá, záchodové misy, stavebné sute či vybúrané tehly vyhodené vedľa kontajnerov sa tiež považujú za tvorbu divokej skládky,“ upozornila Horáková.
Takéhoto odpadu sa môžu Popradčania bezplatne zbaviť v Zbernom centre na Ulici L. Svobodu.
Zistili sme
Čierne skládky
Za čiernu skládku hrozí pokuta a povinnosť jej likvidácie na vlastné náklady.
Osoba, ktorá založí divokú skládku, sa dopúšťa priestupku proti verejnému poriadku. Po objasnení priestupku môže mestská polícia pristúpiť k uloženiu sankcie v blokovom konaní do výšky 33 eur.
Ak priestupca nie je ochotný vec riešiť v blokovom konaní, je správa o výsledku objasňovania priestupku zaslaná na správny orgán - Obvodný úrad v Poprade k správnemu konaniu. Priestupca je povinný skládku odpratať na vlastné náklady.
Občania môžu na tiesňovú linku mestskej polície 159 oznámiť zakladanie nelegálnych skládok a sypanie odpadu na ne. „Každý jeden občiansky podnet, ktorý môže byť kvalifikovaný ako priestupok, je preverovaný, dokumentovaný a keď je spoľahlivo objasnený, aj sankcionovaný,“ vyjadril sa náčelník Mestskej polície v Poprade Jaroslav Marušin. „V takýchto prípadoch konáme tak, aby sa tieto skutky diali v čo najmenšej miere a nezaťažovali mestský rozpočet zbytočnými výdavkami na upratovanie divokých skládok,“ dodal.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.