STARÁ ĽUBOVŇA. Primátor ukončil jedno rokovanie a zvolal hneď ďalšie. Spolu s poslancami tak urobil preto, aby sa postupovalo v medziach zákona pri predaji majetku mesta.
Do programu rokovania poslanci schválili bod o vyhodnotení obchodnej verejnej súťaže na odpredaj majetku mesta. Zámerom radnice bolo odpredať majetky Družby a komunálu.
Poslanec Pavol Gurega (KDH) však najprv namietal, že v tomto prípade nejde o samotný odpredaj. „Máme tu vyhodnotenie obchodnej súťaže na odpredaj, nie samotný predaj,“ povedal.
Na to reagoval primátor Michal Biganič (nez.): „Nechcem sa hrať na slovíčka, ale môžu k tomu zaujať stanovisko právnici. Zase budeme rokovať o súhlase k súhlasu?“
Napokon na návrh poslancov Petra Bizovského (Smer-SD) a Milana Knapíka (nez.) bolo zastupiteľstvo ukončené a zvolané ďalšie. V ňom už bol schválený bod o predaji majetku.
Odborník: Predaj už schvaľovať nemuseli
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International k podobnej situácii došlo pred časom aj na zastupiteľstve v Košiciach.
„Ak už raz mestské zastupiteľstvo rozhodne o predaji majetku vo verejnej súťaži, vyjadrí tým svoju vôľu. Postačuje, ak samotný predaj víťazovi súťaže zoberie na vedomie. V tomto duchu poskytlo výklad ministerstvo financií mestu Košice,“ povedal odborník na verejnú správu.
Výklad
Čo hovorí ministerstvo financií
Ak obecné zastupiteľstvo rozhodne podľa zákona o majetku obcí, že majetok obce sa bude predávať formou obchodnej verejnej súťaže, môže na tom istom zasadnutí súčasne schváliť aj podmienky súťaže podľa ustanovenia zákona. Obecné zastupiteľstvo v tomto prípade už nemusí schvaľovať samotný prevod vlastníctva majetku obce, pretože ďalšie konanie súvisiace s prevodom majetku týmto spôsobom a výber víťazného návrhu sa bude realizovať podľa obchodného zákonníka. Svoju pôsobnosť si však môže obecné zastupiteľstvo vyhradiť v súťažných podmienkach.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.