V chránenej lokalite kosením hustej trstiny zachraňujú malú, len päť centimetrov vysokú sivuľku prímorskú, ktorej prirodzené prostredie je pri Severnom a Baltickom mori. Jej výskyt na Spiši je ojedinelým a výnimočným zjavom v rámci celého Slovenska. Chodia sa na ňu dívať botanici z celého sveta.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Sivuľka je drobný kvietok so sivým vzhľadom. Pre svoj rast potrebuje soľné prostredie, aké jej ponúkajú práve prímorské oblasti.
Na Spiši, na Sivej Brade vo vnútrozemí, ďaleko od mora vyrástla pred desiatkami tisíc rokov, vďaka minerálnej vode s obsahom soli, ktorá tu vyviera.
„Keď má soli prebytok, cez chĺpky na lístkoch ju vylučuje. Tým získava sivšie zafarbenie, vďaka čomu dostala aj svoje meno. Jej kvietky majú bieloružovú farbu,“ upresnil ochranár zo správy národného parku Milan Barlog.
Lokalita Sivá Brada bola pred rokmi vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Odvtedy je tu zakázané kosiť.
Život sivuľky na Sivej Brade začala znepríjemňovať hustá a vysoká trstina. Preto sa ochranári rozhodli trstinu pokoriť. S kosením začali pred ôsmimi rokmi, odvtedy to robia dvakrát do roka.
Majú úspech. Trstina, ktorá pred rokmi merala vyše 2,5 metra, po rokoch oslabla, dosahuje už len výšku bežnej trávy.
Rokmi kosia plochu asi pol hektára, ktorú postupne rozširujú. S ubúdajúcou trstinou sa sivuľke darí a rozrastá sa na väčšiu plochu.
„Každý rok vykosíme trocha viac z pôvodnej plochy a na ďalší vidíme, že sa sivuľka rozrástla. Ak by sme prestali s kosením, tento maličký kvietok by bol odsúdený na zánik. Jeho výskyt u nás je jedinečný. Ide o chránenú rastlinku. Je jednou z najohrozenejších v rámci celého Slovenska. Ak by zanikla na Sivej Brade, tento druh ako taký by zahynul v rámci celej našej krajiny,“ vysvetlil výnimočnosť drobného kvietka ochranár. Spoločenská hodnota sivuľky prímorskej je 66,38 eur.
Sivuľku obdivujú svetoví botanici
S kosením začínajú v období, keď sivuľka začína rásť. Na Sivú Bradu sa vracajú znova na jeseň. V záchrane kvietka budú pokračovať naďalej.
Ako uviedol M. Barlog, plánujú napísať projekt. „Aby sme získali peniaze na pravidelné kosenie, zaplatili človeka, ktorý by to robil, keďže nás je málo a ani nemáme na to vhodné technické zabezpečenie. Rovnako by sa tak mohla kosiť väčšia plocha lúky, čím by sme umožnili sivuľke sa ďalej rozrastať. Ďalším riešením je i spásanie koňmi. Napr. v lokalite, kde rastie ďalšia vzácna rastlinka poniklec, trstinu spásajú kone. Dokonale objedia trávu a poniklec nechajú. Aj to by mohlo byť riešením. Pre jej záchranu budeme robiť všetko, čo bude v našich silách. Veď na Sivú Bradu prichádzajú za sivuľkou botanici z celého sveta,“ vysvetli ochranár.
Okrem tohto vzácneho kvietka rastú v danej lokalite aj ďalšie s prívlastkom prímorský – skorocel či barička.
K ďalším vzácnostiam patrí hadomor, vstavač ploštičný – orchidea, ktorá sa na Slovensku vyskytuje len v troch lokalitách.
Sivá Brada je jednou z najväčších lokalít Slovenska, kde sa darí teplomilnej i slanomilnej vegetácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.