Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Pribúda detí, ktoré kradnú a lúpia

Na Spiši z roka na rok pribúda detských zločincov, ktorí majú menej ako štrnásť rokov.

Takzvaná polepšovňa. Priemerný čas pobytu je tu pol roka.Takzvaná polepšovňa. Priemerný čas pobytu je tu pol roka. (Zdroj: Erika Karasová)

Policajné štatistiky evidujú v roku 2010 v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica 133 prípadov, kedy deti porušili zákony. Vlani to bolo už 153 školákov. Išlo prevažne o chlapcov, dievčatá sa dopustili trestnej činnosti v 26 prípadoch. Medzi týmito deťmi figuruje školák, ktorý napriek tomu, že ešte nemá ani 14 rokov, až osemkrát porušil zákon. V Nálepkove zase šokovali deti, ktoré sa oddávali sexuálnym radovánkam v parku, skrytí za tujami. Na území Košického kraja sú tri reedukačné centrá, v Bačkove, Mlynkoch a Bankove. V Prešovskom kraji sú dve zariadenia – v Medzilaborciach a Spišskom Hrhove. Maloletými páchateľmi násilnej trestnej činnosti sa okrem polície zaoberajú aj úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


SPIŠ. Najviac detí v tomto prípade kradlo, či už peniaze alebo rôzne veci. Nechýbajú ani krádeže vlámaním. Zarážajúce je, že šesť školákov pytliačilo a jedno dieťa si neoprávnene zaobstaralo platobnú kartu.

Zákony porušujú hlavne deti z chudobného prostredia z osád na Spiši. Sú však medzi nimi aj školáci z rozvrátených rodín.

„Medzi najčastejšie pohnútky maloletých páchateľov patrí zisk vecí, pretože mnoho z nich od svojich rodičov nedostáva vreckové, nemajú zdroj príjmu a tak si veci zadovažujú krádežou. Dá sa tu zaradiť aj zvedavosť detí a tiež nízke právne vedomie. Nevedia ani poriadne, čo vlastne trestný čin je,“ vysvetlil okresný policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi Peter Bednár.

Kradnú, pytliačia aj súložia

Rekordérom je v tomto prípade školák z Krompách. Ten už osemkrát porušil zákon. Poväčšine kradol. „Išlo okrem iného aj o krádeže vlámaním do rôznych objektov,“ upresnil P. Bednár.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatné deti tiež zväčša kradli. Je to až 111 prípadov. „ Z toho 68 je krádeží z pozemkov,“ vysvetlil okresný policajný riaditeľ zo Spiša. V praxi to znamená, že deti kradli to, čo videli voľne položené v záhradách či dvoroch svojich susedov.

Deti majú na svojom konte aj krádeže vlámaním do reštaurácií, obchodov, domov a bytov. Je to spolu 34 prípadov. Zarážajúci je aj prípad z vlaňajšieho leta v Nálepkove. V júli v čase prázdnin v miestnom parku za bieleho dňa súložili 12-ročné dievča a 14-ročný chlapec. Na dôvažok boli to sesternica s bratrancom. Keď sa dievča doma priznalo, čo robila v parku, matka ju sama odviedla na políciu.

Vyšetrovateľ síce na prípade začal pracovať. „Keďže podozrivým je štrnásťročný chlapec, vzhľadom na vek v zmysle Trestného poriadku nie je možné ho stíhať,“ povedala nám vtedy krajská policajná hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Škodu môže vymáhať na súde

Polícia síce v prípade dieťaťa - zločinca spis odloží, na rad ale príde úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Sociálni pracovníci potom uplatňujú v praxi rôzne výchovné opatrenia, ako napríklad napomenutie či dohľad.

Ak sa dieťa aj naďalej opakovane dopúšťa závažnej protispoločenskej činnosti, súd môže rozhodnúť o umiestnení do niektorého z ústavov. Ak niekoho okradne dieťa, dotyčný sa môže obrátiť na súd.

„Môže v občianskoprávnom spore od zákonného zástupcu dieťaťa vymáhať náhradu hmotnej škody. V praxi je však takýchto prípadov veľmi málo,“ povedal právnik Pavol Papcun.

V Európe je to rôzne

Na Slovensku je trestná zodpovednosť od 14 rokov od roku 2005. Zmenu vtedy inicioval vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Dovtedy u nás mohli trestne stíhať zločincov až od 15 rokov. Pred časom nám tento politik povedal, že zmenu neľutuje, podľa neho je to zmysluplné opatrenie. Možné posunutie veku trestnej zodpovednosti smerom nadol pokladá za predmet odbornej diskusie.

Pre porovnanie, v Belgicku je trestná zodpovednosť od 18 rokov, v Holandsku a Grécku zase od 12 rokov. Vo Veľkej Británii je to už od 10 rokov a v Rumunsku stíhajú zločincov od 15 rokov.

Brutalita mladých stúpa

Vek páchateľov násilnej trestnej činnosti klesá. Napriek tomu, že ich polícia chytila, v domovoch končia len veľmi problematicky. Podľa polície vraj nie sú voľné miesta.

KOŠICE. Veková hranica páchateľov klesá a rastie ich brutalita. Nie je ničím výnimočným, že sa mládež podieľa na znásilneniach, lúpežných prepadnutiach či krádežiach. Pred dvoma rokmi deti dokonca vraždili.

Ide o skupinky delikventov

„V roku 2010 došlo k spáchaniu 21 skutkov, ktorých sa dopustili 23 maloletí páchatelia. Vlani pätnásti maloletí páchatelia spáchali jedenásť trestných činov. V roku 2011 teda došlo k poklesu páchania trestnej činnosti maloletými osobami na teritóriu Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach,“ vysvetľuje krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Na otázku, aké najvypuklejšie prípady tieto deti páchajú, odvetil, že v Košiciach ide najčastejšie o prípady majetkového charakteru. Čo je však horšie, niektorí už majú na rováši aj pokus o znásilnenia.
K skutku došlo lna sídlisku Terasa. Nahé dievča v priľahlom parčíku našla žena, ktorá akurát išla okolo. Privolala políciu, ktorá rozbehla pátranie po páchateľoch.

Polícia od začiatku tohto roka eviduje viacero prípadov násilnej trestnej činnosti páchanej opakovane maloletými a mladistvými osobami.

„Zaznamenali sme štyri prípady lúpežných prepadnutí, krádeží a tiež priestupky, ktoré sa týkajú majetkovej trestnej činnosti. Dopúšťajú sa ich tie isté osoby vo veku od 8 do 15 rokov. Títo páchatelia sú aktérmi aj prípadu znásilnenia 10-ročného dievčaťa a tiež minuloročného prípadu šírenia nákazlivej choroby, kde injekčnou striekačkou na zastávke MHD zranili školáčku.“

Polícia: Zodpovednosť si neuvedomujú, je to zábavka

Polícia opakovane žiadala Úrad práce sociálnych vecí a rodiny o nariadenie ústavnej výchovy týmto delikventom. Aktéri pokusu o znásilnenie už skončili v ústavoch.

„Polícia v prípadoch zadržania maloletých páchateľov obratom informuje Úrad práce sociálnych vecí a rodiny a taktiež ich zákonných zástupcov. Skutočnosť, že mladí delikventi behajú po uliciach a páchajú trestnú činnosť s vedomím, že sa im nič nestane, vnímame negatívne. Navyše oni túto trestnú činnosť chápu ako len zábavku, nie sú si vedomí trestnej zodpovednosti,“ vraví Szabó, ktorého sme sa opýtali aj na to, či sú za vyčíňanie detí zodpovední rodičia. Boli už aj obvinení?

„Za vyčíňanie detí sú zodpovední aj ich zákonní zástupcovia, ktorí v prípade zanedbania starostlivosti o deti sú stíhaní za trestné činy ohrozovania mravnej výchovy mládeže.“

krs, sam

V polepšovni sa chlapci naučia aj vyšívať

Mať čo najviac červených srdiečok sa v Reedukačnom centre v Mlynkoch – Biele Vody oplatí. Tieto znamienka za dobré správanie znamenajú okrem iného aj skorší odchod na prázdniny domov. A na ten sa chlapci, ktorí by sa pod záštitou štátu mali obrátiť k lepšiemu, vždy tešia. Na jednej miske váh strecha na hlavou, posteľ a pravidelná strava, ale v zamrežovanej budove. Na druhej zase sloboda hraničiaca s anarchiou, ktorá ich čaká doma. Väčšina detí od 10 do 16 rokov, ktoré sú v tomto zariadení aj za hrubé porušenie zákona, má vo svojich hodnotách jasno. Sloboda je sloboda.

MLYNKY. Šesťdesiatdva chlapcov podľa zákona nazývajú zamestnanci zariadenia – klienti. Čo chlapec, to príbeh. Najmladší má desať rokov, chodil poza školu a kradol.

Je tu však aj taký klient, ktorý má na rováši pokus o vraždu. Iný zase so svojimi rodičmi býval v lese. Výnimkou nie sú ani bratia alebo taká rodina, že rodičia sú vo väzení a deti v reedukačnom centre.

Výnimkou sú iba zamrežované okná

„Chceme docieliť, aby sa zbavili zlých návykov z domu, zmenili svoju hierarchiu hodnôt a v prvom rade, aby si uvedomili, čo urobili zlé. Je obvyklé, že sa ich pri nástupe opýtame, za čo sú tu. Vedieme ich k samostatnosti, robia činnosti, ktoré predtým nepoznali. Je to aj obyčajné upratovanie či rôzne technické práce. Dokonca máme tu aj chlapcov, ktorí sa naučili vyšívať,“ povedala nám vedúca vychovávateľka Ľubica Stanislavová.

Odmena a trest sú slová, ktoré sa zrejme na tejto pôde často skloňujú. Málo srdiečok na nástenke a naopak veľa čiernych bodov, to znamená aj zákaz obľúbenej činnosti, akou je hlavne šport, dokonca to môže byť aj zadržanie listov z domu či zatrhnutie návštevy.

„Celodenný režim je tu podobný ako v iných zariadeniach. Chlapci chodia do školy, venujú sa rôznym záujmovým činnostiam, chodievajú na prechádzky, športujú. Výnimkou sú len zamrežované okná,“ tvrdí sociálna pracovníčka Ľuboslava Fioleková.

Návrat do anarchie

Priemerná doba takzvanej nápravy trvá pol roka. Je to dosť času na nápravu chlapca, ktorý balansoval na hrane zákona? Mnohí z nich sú z rodín, kde neplatil takzvaný normálny režim. Niektorí rodičia sa totiž nestarali, ako je zvykom, či dieťa je napríklad o desiatej večer doma. Chýbala aj taká bežná starosť, či je ich syn v škole, či má napísané domáce úlohy a podobne.

Návrat zo zariadenia, kde vládol prísny režim, do prostredia, kde vládne anarchia. Aj toto platí v prípade niektorých chlapcov. Skúsenosti zamestnancov sú rôzne. „Poznám nášho bývalého klienta, ktorý žije v Spišskej Novej Vsi, má rodinu a pracuje,“ opisuje Ľ. Stanislavová.

Ale poznajú aj také rodiny, z ktorých otcovia pobudli ako deti v ich centre a dnes sú tu ich synovia. Alebo dostanú žiadosť z väzenia od bývalého klienta, aby mu poslali jeho vysvedčenie, pretože za mrežami sa chce ďalej vzdelávať.

kar

Reedukačných centier viac nebude

„Podľa zákona, môže mať maximálnu kapacitu 60 detí, teda pre najviac 6 výchovných skupín, čo považujeme za obmedzujúci stav, keďže na Bankove máme oveľa vyššiu kapacitu,“ uviedol vedúci oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach Ján Pavelčák.

Momentálne je v Reedukačnom centre Bankov 52 detí vo veku od 12 do 18 rokov. Ďalších 8 miest je blokovaných pre požiadavky kurátorov z celého Slovenska, ktorí priebežne umiestňujú deti na základe rozhodnutia súdu.

Na Slovensku je 14 reedukačných centier. Podľa údajov k 15. 9. 2011 bola ich celková kapacita 856 miest, počet v nich umiestnených detí bol 690.

Situácia v Košickom kraji je podľa krajského školského úradu (KŠÚ), ktorý je zriaďovateľom reedukačných domovov, vážna. „Umiestňovanie detí aj napriek celkovej kapacite týchto zariadení je značne limitované. Počet týchto výchovných zariadení, resp. voľných kapacít je v súčasnosti nedostačujúci,“ tvrdí Viktória Rozsypalová z KŠÚ v Košiciach.

Výstavbu ďalších reedukačných zariadení ministerstvo školstva neplánuje. Podľa hovorcu Michala Kaliňáka je ich kapacita dostatočná. „Pokiaľ ide o zámery rezortu školstva, je naším zámerom orientovať sa najmä na skvalitňovanie existujúcich centier prostredníctvom ich diferenciácie so zameraním sa na cieľovú skupinu detí podľa dôvodov ich umiestňovania,“ povedal hovorca.

sam, ako

Maloletých páchateľov pribúda

V Prešovskom kraji vlani polícia eviduje 293 prípadov, kedy bola páchateľom osoba mladšia ako 14 rokov.

Podľa prešovského policajného hovorcu Daniela Džobanika bolo vlani trestne stíhaných 362 detí do 14 rokov. „Dominujú krádeže. Išlo o 159 prípadov a týkali sa 182 osôb. Nasleduje trestný čin porušovania domovej slobody. Tu išlo o 26 prípadov, v ktorých figurovalo 40 mladistvých. V 32 prípadoch išlo o vydieranie, v 20 o pytliactvo a v 13 o poškodzovanie cudzej veci,“ upresnil hovorca.

ak

Čo robia sociálni kurátori?

Sociálni pracovníci musia pristupovať ku každému problémovému dieťaťu osobitne. Pri niektorých trestných činoch použijú len napomenutie, ale zo skúseností vedia, že táto forma je neúčinná.

Druhou formou je dohľad, a ten znamená, že dieťa kontrolujú každé dva mesiace, ale aj to považujú za veľmi málo účinné.

Až potom nasleduje výchovné opatrenie, ktoré môže nariadiť ÚPSVaR alebo súd, a tým je umiestnenie do špecializovaného zariadenia na 6 mesiacov alebo nariadenie ústavnej starostlivosti v reedukačnom, liečebno-výchovnom alebo inom zariadení.

ak, sam

Autor: krs, sam, ak

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 922
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 462
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 149
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 270
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 490
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 094
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 941
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 677
  1. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  2. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  3. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  4. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Štefan Šturdzík: Zázračné chudnutie alebo naberanie svalov neexistuje.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 2
  8. Imunoblog: Viete, ako sa prirodzene chrániť pred slnkom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 716
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 767
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 589
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 389
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 120
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 389
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 135
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 479
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  2. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  3. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  4. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Štefan Šturdzík: Zázračné chudnutie alebo naberanie svalov neexistuje.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 2
  8. Imunoblog: Viete, ako sa prirodzene chrániť pred slnkom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 716
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 767
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 589
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 389
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 120
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 389
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 135
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 479
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu