Vyrába rôzne podložky pod poľovnícke trofeje, maľuje na drevo a inšpiráciu nachádza predovšetkým v prírode.
GEMERSKÁ POLOMA. Počas aktívneho života pracoval pri železnici a popri zamestnaní sa od detstva vyzbrojený nožíkom potuloval po prírode a vyrezával kadečo. K tejto záľube ho motivoval jeho starý otec.
„Dedo sa voľakedy venoval výrobe stoličiek pod kravy, jariem na voly, hrablí a rôznych potrieb do gazdovstva. Tie však postupne zanikli, nahradili ich družstvá a kone, voly z dvorov zmizli. Ja som sa postupne zaúčal do tajov práce s drevom a začal som vyrábať kosiská, hrable a násady do sekier. Nakoľko je na okolí veľa poľovníkov, často ma navštevovali a prosili, či by som nevedel vyhotoviť podložky pod ich trofeje. Doma na stene sme mali pár parôžkov. Dlhé hodiny som sa na ne ako chlapec díval. Zaujalo ma to, a tak sa vlastne takmer pred päťdesiatimi rokmi začala moja práca s drevom.“
Na opracovanie dreva potreboval rôzne nástroje.
„Počiatky boli ťažké, nakoľko sa všetko robilo ručne. Začal som s jedným nožíkom, obyčajným hoblíkom, veď elektrinu sme mali, až keď som mal sedemnásť rokov. Prvé dlátko mi vyrobil kamarát a neskôr, keď som zistil, že to dlátko mi nestačí, kamarát vyrobil väčšie, plochejšie. Až oveľa neskôr sa už aj do obchodov dostali rôzne sady potrebného náradia, ktoré som si potom zakúpil. Neskôr, keď už bola, ako som spomínal, elektrina, sa pracovalo oveľa ľahšie. Zohnal som si pásovú pílu, hobľovačku a cirkulár na hrubé opracovanie a vyrezávanie tvarov.“
Drevo musí poriadne preschnúť
Základnou surovinou na výrobu je drevo, ktoré zpočiatku dostával z Lesnej správy.
„Na výrobu podložiek je najlepšie lipové drevo, nakoľko je mäkké a nezlupuje sa. Na ostatné výrobky používam brezu, jelšu či osiku, ale vhodné je akékoľvek drevo. Ak má byť výrobok trvácny, drevo musí schnúť aspoň pol roka. Potom ho narežem, morím, vytvorím vzor a nalakujem. Pri podložkách je vzor listov jednoduchší, ale musím ich tieňovať.“
Opäť ho kopla múza a rozhodol sa maľovať na drevo.
„Ja som vôbec spočiatku maľovať nevedel a v škole som mal z maľovania stále pätorku. Keďže maliarov na plátno je veľa, to ma nebavilo a rozhodol som sa, že skúsim maľovať na drevo akrylovými farbami. Prvé neúspechy, keď som svoje dielo neraz od zlosti zničil a zahodil, ma neodradili. Neskôr, keď sa moje obrázky aj ľuďom páčili, začal som nadobúdať istotu a veriť si, že to dokážem. I keď som maľoval kone či vtáčiky, najviac na motivovala poľovnícka tematika, ktorej som ostal verný dodnes.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.