V teréne začínajú pracovať pred piatou ráno. Musia sa prispôsobiť aktivite vtáctva.
SLOVENSKÝ RAJ. Sledované lokality patria medzi chránené vtáčie územia a územia európskeho významu.
Ochranári pracujú na svitaní, nepoužívajú žiadnu špeciálnu techniku. Spoľahnúť sa musia len na svoj sluch, zrak, skúsenosti a poznatky.
Vtáctvo teda monitorujú len svojimi zmyslami. Za päť hodín zmapujú vytýčenú trasu s dĺžkou sedem kilometrov. V teréne sú od piatej do desiatej ráno.
Je sova múdrejšia?
Spieva ako slávik, kradne ako straka, hrkúta ako hrdlička, je múdry ako sova. My, ľudia, sa zvykneme porovnávať s jedincami z vtáčej ríše. Odborníka zo Správy Národného parku Slovenský raj Jozefa Kormančíka sme sa preto opýtali, ako to naozaj s tými vtákmi je.
„Čo sa týka tých vzácnejších druhov, zo sov sa u nás vyskytuje kuvičok vrabčí. Je to najmenšia sova. Aktívna je hlavne ráno a večer. Ľudia nazývajú sovy múdrymi možno preto, že majú veľké oči. Pravdou je, že majú väčší mozog ako iné vtáctvo. To však naši predkovia nemohli vedieť. A či je múdrejšia sova od iných vtákov, to ťažko povedať,“ poznamenal J. Kormančík.
Pred svadbou hrkútajú
Zaujímavý je pre ochranárov aj strakoš červenochrbtý. „Napichuje si na tŕnie hmyz do zásoby. O strakách sa hovorí, že kradnú. Je pravda, že v hniezdach sa našli lesklé veci, ktoré ich lákajú,“ s úsmevom potvrdzuje tento zoológ.
Ľudom sa páči aj spev slávika. J. Kormančík hovorí, že všetko závisí od subjektívnych pocitov. Ochranári sa stretávajú so spevom tohto vtáčika aj pri monitorovaní, vnímajú ho však ušami odborníkov, nie poslucháčov.
Na svojich výskumných potulkách natrafia neraz aj na hrdličky. A vraj si naozaj zamilovane hrkútajú. „Robia tak však všetky vtáky v takzvanom predsvadobnom období,“ tvrdí J. Kormančík.
Vzácne bociany
Z ďatľov sa na našom území vyskytuje ďubník trojprstý. Má žltú čiapočku. Na jar sa v prírode ozýva veľmi výrazný zvuk, vydáva ho práve tento ďubník. Vraj tak dáva ostatným najavo, kde je jeho teritórium.
Ochranári sa veľmi tešia z bocianov čiernych, pretože na rozdiel od tých bielych ich je oveľa menej.
„Ich prirodzeným prostredím sú mokrade, ktorých je stále menej. Okrem toho bociany hynú aj v Afrike, kam odlietajú za teplom. Je to vlastne taký celosvetový problém,“ povedal J. Kormančík.
Pri monitoringu ich teší aj to, keď objavia muchárika malého. „U nás je vzácnosťou, pretože sa viac vyskytuje v listnatých lesoch,“ vysvetlil J. Kormančík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.