VYSOKÉ TATRY. Rezort životného prostredia bude proti medveďom, pohybujúcim sa v intravilánoch osád vo Vysokých Tatrách, bojovať elektrickými ohradníkmi.
Osadiť chce aj výstražné tabule, ktoré budú obyvateľov informovať, že sa nachádzajú v medveďom teritóriu.
Ďalším spôsobom ochrany obyvateľov majú byť pravidelné nočné hliadky pracovníkov Správy Tatranského národného parku, ktorí sú vybavení gumovými projektilmi a pyrotechnikou na plašenie zvierat z intravilánov obcí.
„Envirorezort v súčasnosti vyhodnocuje aj možnosť ochranného odstrelu medveďov, vyskytujúcich sa v blízkosti ľudských obydlí vo Vysokých Tatrách,“ informoval Maroš Stano z ministerstva životného prostredia.
Dôležité je zabezpečenie odpadu
Správa TANAP-u momentálne požičiava tri elektrické ohradníky, ktoré nainštaluje pri kontajneroch pri Škole v prírode Detský raj, Horskom hoteli Mních či Skalnatej chate.
Ministerstvo však zároveň upozorňuje na potrebu ďalšieho zabezpečenia komunálneho odpadu. Podľa Stana u subjektov, ktoré tento model použili, sa osvedčil a nočné návštevy medveďov sa skončili.
O problémoch s medveďmi chcú zástupcovia ministerstva životného prostredia a Správy Tatranského národného parku rokovať na budúci týždeň s vedením mesta Vysoké Tatry.
Pre obyvateľov Vysokých Tatier sú návštevy medveďov v intravilánoch osád vážnym a dlhodobým problémom, ktorým sa rezort životného prostredia dlhodobo zaoberá.
Niekoľko medveďov sa v týchto dňoch pohybuje medzi Tatranskou Lomnicou, Tatranskou Lesnou a Horným Smokovcom, kde hľadajú potravu.
Tlak na intravilány mesta Vysoké Tatry sa každoročne zvyšuje práve v období medvedej ruje, pretože mladé jedince, ktoré doposiaľ boli pri matke od nej v strachu o život odbiehajú.
Mladé medvede majú obavy z toho, že ich dospelý samec v blízkosti matky usmrtí. Ako jeden z najjednoduchších spôsobov získania potravy je prehrabávanie sa v nezabezpečených kontajneroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.