Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Starý papier už nejde na dračku

Kedysi frekventovaný výkup starého papiera v zberniach je na ústupe. V trende je mobilný výkup, respektíve výmena za produkty.

Papiera je málo. V Školách sa na zber pomaly zabúda.Papiera je málo. V Školách sa na zber pomaly zabúda. (Zdroj: mv)

Starý papier za produkty Popradčania vymieňajú málo

Boj o zákazníka pri výmene starého papiera za nové produkty sa zvádza aj v uliciach pod Tatrami. Viaceré navzájom si konkurujúce firmy ponúkajú takúto možnosť. Popradčania ju však využívajú málo. Tradičný zber papiera upadá aj v školách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POPRAD. Riaditeľ spoločnosti Brantner, ktorá zriaďuje zberné centrum, Ondrej Korenko povedal, že papier zbierajú celoročne, no zažívajú horšie časy. „Ľudia túto možnosť využívajú menej, skôr sa spoliehajú na podomový výmenný obchod, ktorý je in a dnes to už robí viacero firiem,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Firma Brantner chodieva medzi ľudí ponúkať produkty za starý papier raz mesačne. „Jedna rolka toaletného papiera je približne za tri až päť kíl starého papiera, záleží to ale od výkupnej ceny, ktorá je pohyblivá,“ zhodnotil Korenko a dodal, že peniaze za starý papier už nechce takmer nikto.

Podtatranci sú voči výmennému obchodu skeptickí.

„U nás mi to chýba. Viem len, že suseda odnáša papier do Popradu,“ povedala Pavlína Bekešová z Novej Polianky.

Miroslava Horevajová z Popradu vyhadzuje papier do odpadkového koša. „Možnosť výmeny za toaletný papier vôbec nevyužívam,“ odvetila.

Ani Popradčan Jozef Janigloš výmenný obchod nevyužíva. „Viem o tejto možnosti, ale ja dávam papier do separovaného zberu pred bytovkou,“ dodal.

Školám odchádzajú zisky

V školách ide zber papiera už tiež pomaly do zabudnutia.

SkryťVypnúť reklamu

„Dlhé roky sme papier zbierali vo veľkom. Teraz je to už citeľná strata pre školu a využívame to menej. Sú rôzne firmy, ktoré vykupujú papier a vymieňajú ho za produkty, a tak sa k nám toľko papiera nedostane,“ povedal riaditeľ ZŠ na Jarnej ulici Ján Košťálik.

Podľa neho slúžili finančné prostriedky zo zberu na dotáciu rôznych súťaží a odmeňovanie žiakov za dosiahnuté výsledky. „Bol to nadštandard pre deti,“ dodal.

Klesajúci trend potvrdil aj riaditeľ ZŠ na Fancisciho ulici Miroslav Jagáč. „Ten zber nie je taký hromadný, ako kedysi. Pravdou je, že rodičia už využívajú iné možnosti a dostávajú za to iné produkty,“ uviedol.

Školákom zber papiera chýba

Školáci sa v zbere už toľko nepredbiehajú.

„Zapájam sa do zberu vždy, keď ho vyhlásia. Podľa mňa sa ale na túto tradíciu pomaly zabúda,“ povedal ôsmak Filip Kičin.

SkryťVypnúť reklamu

Siedmak Peter Hrubizna nosí papier do školy od babky. „V poslednom čase je papiera menej. Niekedy sem chodieval obrovský kontajner a odnášal to, ale už som ho dlho nevidel,“ zhodnotil.

Marek Vaščura

Mobilný zber sa pozdáva dôchodcom i mladým rodinám

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Spišskej Novej Vsi majú od vlaňajšieho apríla mobilný výkup papiera. Noviny, časopisy, letáky, knihy bez obalov a kartón zbierajú od ľudí priamo na ulici.

„Dva dni vopred prostredníctvom letákov informujeme ľudí kedy a o koľkej prídeme vykúpiť papier. Je to vždy medzi 16. a 19. hod., kedy sa už väčšinou bývajúci zdržujú doma. Najviac iniciatívni sú dôchodcovia a mladé rodiny,“ informoval vedúci separovaného zberu Brantner Nova Štefan Šlenker.

Ľudia si za papierový odpad môžu vybrať medzi hotovosťou alebo hygienickými potrebami. O papierové utierky, hygienické vreckovky a toaletný papier je záujem.

V okresnom meste jednotlivé ulice na sídliskách navštívia raz za 5 týždňov, rodinné domy každé dva mesiace.

Pri viac ako 300 kilogramoch firma príde na vopred dohodnuté miesto aj do okolitých obcí. Starý papier môžu nielen Novovešťania privážať aj do zberného dvora. Za kilo dostanú 3 centy.

Jánovi Krendželákovi výmena starého papiera za hygienické potreby vyhovuje. „Doma sa vždy čosi nájde. Kupujem noviny, v schránke nájdem letáky. Tento obchod vyhovuje obom,“ prezradil Novovešťan.

Zamestnanci spoločnosti zo sídlisk a rodinných domov zbierajú smetné nádoby a vrecia, ktoré sú určené len na tento účel. Ďalšou formou je zber papiera na školách. Školské zbery realizujú v celom regióne.

Zber papiera v školách

Základná škola Ing. Kožucha v Spišskej Novej Vsi organizuje zber starého papiera trikrát v školskom roku.

„Záujem je zo strany nielen detí, ale aj rodičov. Najlepšie triedy a žiakov oceníme vecnými cenami. Každá trieda podľa nazbieraných kilogramov dostane určitú časť finančných prostriedkov, ktoré využívajú na školské predmety,“ informovala učiteľka Ivana Brajerová.

Spolu so svojou kolegyňou Máriou Švačovou Šofrankovou vymýšľajú zaujímavé pútače, aby nadchli deti.

V ZŠ Nad Medzou uskutočňujú zber papiera dvakrát do roka. Najšikovnejšie triedy a jednotlivci sú ocenení. Aj v tejto škole sa do zberu zapája väčšina.




Pojazdná zberňa. V Spišskej Novej Vsi sa s takýmto autom stretnete na sídliskách a pri rodinných domoch. Za papier dostanú Novovešťania hotovosť alebo hygienické potreby.


Platba hygienickými potrebami. Šofér Slavomír Koňak preberá od Daniela starý papier. Ten spolu s rodičmi nazbieral viac ako 70 kíl papiera a vzali si za neho hygienické vreckovky aj toaletný papier.
Foto k článku: ešl

ešl

Len jedna zo šiestich zberní vykupuje papier

ROŽŇAVA. V meste Rožňava je 6 výkupní zberných surovín. Z nich len jedna vykupuje aj starý papier. Ako nám potvrdil vedúci prevádzky, oproti predchádzajúcemu obdobiu sa začína výkup zlepšovať. „Ľudia majú záujem a chodia so starým papierom. Sú to najmä starší ľudia.“

Cena za výkup sa pohybuje v rôznych sumách, v závislosti od cien na trhu. Momentálne papier vykupujú za 3–4 centy.

Základné školy pravidelne, aspoň raz ročne, organizujú zber papiera. „Tento rok sme robili zber papiera už dvakrát, ale vrátime sa k pôvodnému variantu raz ročne,“ povedal riaditeľ základnej školy na Ulici zlatej Richard Szöllös.

O zber na ich škole je veľký záujem. „Deti sa do zberu zapájajú, zbierajú rodičia ale aj starí rodičia,“ pousmial sa.

Problém s uskladnením starého papiera nemajú. „Máme jednu veľkú miestnosť, bývalú starú kotolňu, kde dokážeme uskladniť aj 20 ton papiera,“ dodal.

Ján Letanovský, riaditeľ z Katolíckej základnej školy sv. Jána Nepomuckého uviedol, že žiaci sa veľmi radi do zberu papiera zapájajú. „Zber organizujeme dvakrát ročne. Prvý na jeseň a druhý v máji alebo júni.“

Zber papiera pravidelne vyhodnocujú. „Tí, ktorí doniesli najviac, dostanú aj symbolickú odmenu,“ uviedol. Papier umiestňujú do pivnice, kde sa ho zmestí veľké množstvo.

Výmenu starého papiera za toaletný, prípadne za hygienické vreckovky by privítala aj dôchodkyňa z Rožňavy, pani Jolana. „Ak by takáto akcia bola, tak by som ju určite prijala. Nejaké tie noviny alebo starý papier sa vždy nájdu a pre nás dôchodcov je každá ušetrená korunka dobrá.“

tin

Humenskí školáci sú aktívni

Humenské základné školy zber papiera podporujú. Z troch oslovených všetky odpovedali kladne.

HUMENNÉ. „Tradične začíname v apríli, mesiaci lesov a environmentálnych aktivít. Rodičia a žiaci sú už tak nastavení,“ hovorí Jozef Šalata, riaditeľ Základnej školy Jána Švermu v Humennom.

Papier privážajú rodičia pred začiatkom vyučovania. Uskladňujú ho v troch garážach v areáli školy, odkiaľ ho potom odvezú pracovníci zberných surovín.

„Garáže sú pravidelne plné. Priemerne nazbierame ročne 14 ton papiera,“ informuje riaditeľ Šalata. V zbere papiera súťažia triedy i jednotlivci. „Ceny sú zaujímavé a motivujúce,“ dodáva.

Zber papiera prebieha aktuálne na Základnej škole SNP v Humennom. „Zber organizujeme raz ročne. Zapájajú sa doň všetky ročníky. V minulom roku sme nazbierali 8 ton,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky Helena Demková.

V stanovený deň pristavia pracovníci zberne druhotných surovín do areálu školy kontajner a po naplnení ho odvezú. Z utŕžených peňazí ide časť na odmeny pre najaktívnejších „zberačov“ a časť na nákup potrebných pomôcok.

Len centy

V zberniach druhotných surovín sa výkupná cena papiera mení takmer každý mesiac. Potvrdili nám to v zberni na Gaštanovej ulici v Humennom.

„V januári sme papier brali zadarmo. Teraz sa aktuálna cena pohybuje od 2 do 3 centov za kilogram. Závisí od množstva,“ hovorí pracovník zberne Ľuboš Gerboc.

Prísť autom z druhého konca mesta do výkupne len kvôli papieru sa ľuďom podľa jeho slov neoplatí. „Zvyčajne prinášajú aj niečo iné, najmä železo. Papiera jednorazovo dovezú tak 100 – 150 kíl, aj to len kedy–tedy,“ hovorí.

Prevažuje kriedový papier z letákov a časopisov. Kartónový privážajú takmer výlučne obchodníci z potravín. „V minulosti sme oslovovali školy s ponukou na spoluprácu. Väčší úspech sme mali na vidieckych školách,“ dodáva Gerboc.

Aj keď už v práci strávil nejeden piatok, ešte stále ho vie prekvapiť, čo všetko ľudia nahádžu do kontajnerov na separovaný zber papiera. „Kusy betónu, použité plienky. Niekedy len otvárame oči,“ hovorí.

Slovenskí spracovatelia podľa jeho slov o starý papier záujem nemajú. „Odberateľov sme mali a máme z Rakúska, Ukrajiny, Slovinska či Maďarska,“ dodáva.

Starý na výmenu – áno

Humenčania môžu papier umiestňovať do špeciálnych separačných nádob po sídliskách, v rodinných domoch do vriec.

„Pred našou bytovkou nie je zberná nádoba. Keď zopár kusov papiera nazbieram, odnesiem ho do najbližšej na sídlisku. Mladší syn sa zapája do zberu v škole,“ hovorí Humenčanka Katarína Matuškovičová.

„Uvítala by som, keby som starý papier mohla vymeniť za toaletný papier alebo kuchynské utierky. Určite by som to uprednostnila pred peniazmi,“ dodáva. V Humennom však takáto možnosť zatiaľ nie je.



jo

Autor: ešl, tin, jo

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 046
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 684
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 158
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 213
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 179
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 027
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 902
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 770
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 862
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 612
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 162
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 827
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 609
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 785
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


43
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 52
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


75
Starosta mestskej časti Bratislava - Petržalka Ján Hrčka (uprostred) a prvá zástupkyňa starostu Iveta Jančoková (vpravo).

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 19
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 770
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 862
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 612
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 162
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 827
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 609
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 785
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu