KEŽMAROK. Kežmarský hrad potrebuje opravu niektorých častí strechy. Riaditeľka Kežmarského múzea Erika Cintuľová uviedla, že s prácami by chceli začať na jeseň tohto roku.
"Najviac sa trápime s našimi strechami, aj keď už v rámci generálnej opravy sa časť striech zrealizovala, vymenila sa strešná krytina, vytvorili sme nové strešné priestory. V dezolátnom stave sú však ešte ochodze a tie potrebujeme riešiť," povedala Cintuľová.
Bude to podľa nej dosť náročné, keďže okrem strechy chcú v ochodziach aj vymeniť podlahy, čo dosť naruší samotnú prevádzku hradu.
Mesiace september a október si vybrali práve preto, že na jeseň je návštevnosť hradu nižšia. Rekonštrukčné práce chcú ukončiť do konca roka.
Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom poslednom zasadnutí podľa Cintuľovej vyčlenilo pre Kežmarské múzeum 120 000 eur, ktoré by mali byť použité práve na opravu spomínaných častí striech.
Potrebujú odvlhčiť budovu
"Je tu však ďalší akútny problém, ktorý sa snáď podarí riešiť v budúcnosti, a to sú fasády a omietky. Máme pripravený kompletný projekt na odvlhčenie hradu, až potom následne budeme môcť riešiť fasádne omietky. Je to problém, ktorý z roka na rok odkladáme, keď sa to podarí, tak náš hrad, ktorý je naozaj skvostom na Spiši, bude v takom stave, v akom si zaslúži," zdôraznila Cintuľová.
Na tieto práce bude treba minimálne tri milióny eur. Na hrade však počítajú s tým, že sa môžu vyskytnúť aj ďalšie problémy. Okrem opravy striech a fasády, máme zakomponované do rozpočtu aj ďalšie práce, a to reštaurátorské práce z nádvoria hradu.
"Sú tu fresky, ktoré sú v dezolátnom stave, ďalej tu máme ďalšiu kritickú časť hradu, a to je kaplnka, ide o kamenný portál nad kamennou kaplnkou, rozpadáva sa, je zvetraný, toto už riešime niekoľko rokov," doplnila Cintuľová.
V budúcnosti tiež v Kežmarku plánujú osvetlenie celého hradu. Kežmarský hrad prešiel najväčšou a najrozsiahlejšou obnovou v rokoch 1962 - 1985. Tá sa do histórie zapísala ako jedna z najdlhšie trvajúcich opráv hradov na Slovensku.
Hrad je jediným úplne zachovaným na Spiši, prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.