Za najstarší šlabikár sa považuje text vytesaný do kameňa, objavený v Nippure v Mezopotámii. Gréci a Rimania písali text šlabikára na hlinené či voskové a drevené tabuľky, neskôr na papyrus. Najstaršími šlabikármi na Slovensku boli drevené doštičky s napísanou abecedou – abecedáre. Spoznať históriu prvej knižky školákov, vziať do ruky 500 šlabikárov z celého sveta, pozrieť si šlabikár v Braillovom písme, to všetko ponúka jedinečná výstava v Národopisnom múzeu v Smižanoch.
SMIŽANY. Šlabikáre zo 141 krajín sveta patria do súkromnej zbierky Štefana Peteju z Bardejova. Jeho netradičnú záľubu odštartoval dar od známej z USA. Bol to šlabikár.
A tak od roku 1988 Štefan zozbieral šlabikáre takmer z celého sveta. V zbierke mu chýba už len zopár krajín.
Nájdeme v nej šlabikáre z Latinskej Ameriky, celej Európy, šlabikár pre nevidiacich, či z Afriky, ktoré sa čítajú odzadu. Zaujímavosťou je i šlabikár v jeho rodnej šarištine zo roku 1922, či americký šlabikár z roku 1881.
„K najzaujímavejším a najvzácnejším kusom v zbierke patria Šlabikář cžeský z roku 1547, obrázkový šlabikár a prvá čítanka pre školy evanjelické z roku 1896, Fonomický šlabikár z roku 1924, či šlabikáre s názvami Hviezdička, Zornička, Záhradkár od Márie Rázusovej-Martákovej. Výstavu sme doplnili aj o exponáty z našich zbierok a v jednej z miestností sme vytvorili akúsi starú školu s historickou katedrou, mapami, glóbusom či školskými lavicami, do ktorých si školáci môžu sadnúť,“ zdôraznila Margita Kočišová, vedúca múzea.
Školákom boli lavice malé
Počas našej návštevy sme v laviciach zastihli sedieť deti zo Základnej školy Povýšenia sv. kríža v Smižanoch.
Desaťročný Janík Kuľbaga si vyskúšal hneď prvú lavicu pred katedrou.
„Je mi troška maličká, je v nej málo priestoru. Ale páčia sa mi tie šlabikáre v rôznych jazykoch. Ale páčia sa mi aj tie modernejšie,“ uviedol Janík.
Osemročnej Dorotke sa tiež sedenie v starodávnej lavici páčilo. „Bolo to zaujímavé, ale lavice nie sú veľmi pohodlné, ale tie v našej triede sú oveľa vyššie. Tie staré sú zaujímavé. Veľmi sa mi páčili tie staršie šlabikáre, niektoré sú ako rozprávkové knižky,“ prezradila tretiačka.
Deväťročná Martinka Šťastná bola na výstave šlabikárov po prvýkrát. „Asi niekedy boli deti menšie, že sú tie lavice také malé. My v triede máme väčšie. Táto trieda sa mi tiež páčila, je iná ako naša. A tie krásne farebné šlabikáre, my sme také nemali,“ dodala Martinka.
Výstava v múzeu potrvá do konca školského roka.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.