Kým Spišská Nová Ves pripravila na tento týždeň bohatý kultúrny program, Správa Národného parku Slovenský raj bojuje s nedostatkom finančných prostriedkov. To sa odzrkadlilo na stiahnutí niektorých informačných tabúľ z náučných chodníkov.
SLOVENSKÝ RAJ/SP. NOVÁ VES. Národný park (NP) Slovenský raj je po TANAP–e druhým najväčším chráneným územím. Turistov priťahujú najmä rokliny s unikátnymi kaskádami.
Metropola Spiša otvorila včera turistickú sezónu rôznymi podpornými akciami. Vyvrcholením bude piatok, keď okrem kultúrneho programu budú môcť návštevníci bezplatne vystúpiť na vežu rímskokatolíckeho kostola a pozrieť si stálu expozíciu Prírody Spiša v múzeu. Pripravené sú aj ďalšie aktivity.
Správa NP Slovenský raj v Spišskej Novej Vsi nemá dôvod na oslavy.
„Podporu cestovného ruchu považujem za najlepšiu formu environmentálnej výchovy, ktorú realizujeme zriaďovaním a prevádzkovaním náučných chodníkov. V tomto roku sa návštevník nestretne na náučných chodníkoch s kompletnými informáciami. Potýkame sa s nedostatkom finančných prostriedkov. Máme skrátený rozpočet a nemôžeme si dovoliť financovať aktivity cestovného ruchu. Niektoré drevené a plechové tabule na náučných chodníkoch sme preto museli stiahnuť do skladu,“ informoval riaditeľ Správy NP Slovenský raj Bedřich Hájek.
Absencia prospektov
V máji ostane zatvorené aj Informačné stredisko na Podlesku v Hrabušiciach.
„Pokúsime sa ho otvoriť až na hlavnú sezónu. Absentovať v ňom budú mapy, pohľadnice a ďalšie prospekty pre turistov. Žiaľ, nie sme schopní dovoliť si to,“ doplnil B. Hájek.
Možnosti získania finančných prostriedkov vidí správa NP v súčinnosti pri vyberaní poplatkov pri vstupe do národného parku.
„Oslovil som jednotlivých starostov združených v Mikroregióne Slovenský raj a ponúkol som možnosť spolupráce. Pri vstupe do Raja by popri vyberaní vstupného mohli asistovať aj ochranári a poskytovať odborný výklad. Návštevník by tak mal na tunajšiu prírodu širší pohľad. Žiaľ, nestretol som sa s ústretovosťou,“ podotkol riaditeľ národného parku.
Opotrebovaný stav
Starostka Spišských Tomášoviac Zuzana Nebusová (nez.) z Mikroregiónu Slovenský raj chce túto sezónu posilniť miesta pri výbere vstupného.
Obec ho vyberá na dvoch miestach, na Čingove a Tomášovskom výhľade ako poplatok za použitie technických sprístupňovacích zariadení, teda rebríkov, stúpadiel v roklinách a železných reťazí.
„Každý rok dáme do opráv technických zariadení, ktoré sú opotrebované, viac ako vyberieme. Nemálo finančných prostriedkov nás stojí udržiavanie čistoty parkovísk a odpratávanie smetí. Na našich stanovištiach predĺžime čas do večerných hodín počas celého týždňa,“ vysvetlila Z. Nebusová.
Spolupráci so správou národného parku SR sa nebráni. „Sme ochotní spolupracovať, ale nie za cenu delenia aj tak skromného balíka peňazí, ktoré zinkasujeme. Navyše sme v ozdravnom režime a šetríme, kde sa dá,“ upresnila starostka.
Zoznam
Náučné chodníky (NCH) na území Národného parku Slovenský raj
NCH Mládeže, trasa: Smižanská Maša - Čingov a späť, dĺžka trasy 7 km.
NCH Prielom Hornádu, trasa: Hrdlo Hornádu – Prielom Hornádu - Čingov - Tomášovský výhľad - Letanovský mlyn - Ihrík – Hrdlo Hornádu, dĺžka trasy 22 km.
NCH Juh, trasa: Dedinky - Biele vody - Geravy- Malé Zajfy - Stratená píla – Dedinky, dĺžka trasy 11 km.
NCH Občasný prameň - Havrania Skala, trasa: Veľké Zajfy- Občasný prameň - Havrania skala, dĺžka trasy 3 km.
NCH Dobšinská ľadová jaskyňa, trasa: Dobšinská ľadová jaskyňa parkovisko - Vilmošplac- Dobšinská ľadová jaskyňa, dĺžka trasy 1 km.
NCH Dobšinská Maša, trasa: Dobšinská Maša – Dobšinský kopec- Dobšinská Maša (ochr. pásmo NP), dĺžka trasy 3 km.
NCH Stopy baníckej slávy v Mlynkoch, trasa: Mlynky (odbočka do Havranej Doliny) – Havrania Dolina (ochr. pásmo NP), dĺžka trasy 1 km.
NCH Vernár – Kráľova Hoľa, trasa: Vernár - Predná hoľa -Kráľova Hoľa (NP Slovenský raj po Prednú Hoľu, potom NP NAPANT), dĺžka trasy 13 km.
NCH Mokraďový mokrade Hnilca, trasa: Dobšinská ľadová jaskyňa, parkovisko – Dobšinská ľadová jaskyňa, železničná stanica, dĺžka trasy 0,5 km.
NCH Stratenský kaňon – pre hendikepovaných, trasa: Stratená – parkovisko pred tunelom Stratená – stratenský kaňon- (cestný obchvat tunela) parkovisko za tunelom Stratená smerom k Dobšinskej ľadovej jaskyni, dĺžka trasy 1,5 km.
ešl
Záchranári sú pripravení
Na novú turistickú sezónu sú pripravení členovia Horskej záchrannej služby.
„Nonstop službu zabezpečujú 9 záchranári. Technickú výbavu máme na veľmi dobrej úrovni, k dispozícii sú aj dve záchranné autá zn. Land rover a dve motorky. Podľa závažnosti zranenia a pri nedostupnosti terénu nám pomôže letecká technika,“ zhodnotil náčelník Horskej záchrannej služby Dušan Leskovjanský.
ešl
Anketa
Ľuďom sa v Raji páči
Vincent Bartoš: „Predával som vstupenky návštevníkom. Záujem bol veľký, prišlo mnoho turistov. Najviac z Poľska, Maďarska, menej zo Slovenska. Je niečo po 16. hodine a predal som okolo 70 lístkov na parkovanie a 200 vstupeniek. Väčšinou si pýtali jednodňové.“
Marián Višňovský: „Išli sme zo Spišskej Novej Vsi do Zejmarskej rokliny. Na túry chodievame pravidelne. Technické zariadenia boli v poriadku, len mi vadí už niekoľko rokov nenamaľovaný most, ktorým sa prechádza cez Hornád.“
Anna Záhradníková: „S manželom už máme nejaký ten vek, tak sme zvolili vychádzku na Tomášovský výhľad. Bolo neskutočne veľa ľudí, čo ma príjemne prekvapilo. Dnešný výlet sa vydaril.“
Marek Duračinský: „Zdolali sme s deťmi Soviu skalu, páčil sa nám výhľad na Čingov. Sme tu na dovolenke, uvidíme, kam sa zajtra vyberieme. Asi si necháme poradiť.“
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.